Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Sırbistan’a Ulaşım: Air Serbia Nasıldır?

0 398

Air Serbia, Balkanların köklü ülkelerinden Sırbistan‘ın sivil havacılık siciline kayıtlı ticari yolcu taşımacılığı yapan bir havayolu şirketidir. Ülkenin ve bölgenin en önde gelen hava taşımacılığı yapan şirketi olan Air Serbia Sırbistan ekonomisine de ciddi anlamda katkı sunar. Bu katkı, ülkenin ekonomik girdisinin yaklaşık olarak yüzde 2’lik bir kısmına tekabül eder. Şirketin merkezi, ülkenin başkenti ve aynı zamanda en önemli şehri olan Belgrad’dadır. Belgrad, Sırbistan sınırları dahilinde yer alan birçok uluslararası şirketin merkezinin yer aldığı önemli bir yerleşim yeridir. Ülkenin en büyük bayrak taşıyıcısı olan Air Serbia, aynı zamanda ulusal havayolu şirketi olması sebebiyle devletin güvencesi altında faaliyet gösterir. Şirket merkeziyle beraber uçak filosu da Belgrad’da bulunan Air Serbia, bölgenin en büyük hava meydanları arasında Sırbistan'a Ulaşım: Air Serbia Nasıldır?yer alan Nikola Tesla Uluslararası Havalimanı’nı hubu olarak kullanır. Air Serbia, taşıdığı yıllık yolcu sayısı ile bölgede ciddi bir markadır. Tabi bu markalaşma kısmen Balkanlar ve Orta Avrupa’nın doğu hattı nazara alındığı vakittir. Bu dar bölgede ilk 5 içersinde yer alan Air Serbia, İsviçre Havayolları, Avusturya Havayolları ve Aegean’dan sonra gelir.

Air Serbia, her ne kadar günümüzde bu isimle anılsa da çok değil 2013 yılına kadar başka bir isimle anılırdı. Şirket uzun yıllar boyunca Jat Airways adıyla hizmet vermekte idi. Ancak sonra bu isimin ülkenin marka değerine pek de bir şey katmadığı saptanmış ve ülkenin tanıtımını daha da kolaylaştırmak için Air Serbia adına geçiş yapılmıştır. Bu isim değişikliği sonrasında tasarlanan popülarite artmış mıdır bilinmez ama, yolcu trafiğinde hatırı sayılır bir ivmelenme yaşandığı gözlemlenmiştir. Ülkenin küçük bir ülke olması kapasitenin de sınırlı olmasına sebebiyet verir. Resmi olarak Yugoslavya’ya kadar uzanan bir tarihe sahip olan Air Serbia, 17 Haziran 1927’de ilk olarak ”Aeroput” adıyla kurulmuştur. Bu isimle uzun yıllar faaliyet gösteren şirket, Yugoslavya topraklarının en büyük markaları arasında yer almış ve ülke ekonomisine çok büyük bir katkı yapmıştır. Kayıtlara göre üç kez isim değişikliği yaşayan şirket son olarak 26 Ekim 2013 tarihinde Air Serbia adını almıştır. Air Serbia her ne kadar küresel çapta bir marka olmaktan şimdilik uzak olsa da Etihad gibi dünyaca ünlü bir havayolu ile ikili anlaşma yapmış ve ortak uçuş düzenlemeye başlamıştır. Bu gerek Sırplar gerekse de şirket adına atılmış oldukça iyi bir adımdır.

Sırpların ulusal markası olan ve milli havayolu olarak lanse edilen Air Serbia filosunda tam olarak 21 adet ticari yolcu ve kargo jeti bulunur. Bu uçaklarla toplam 42 destinasyona tarifeli sefer düzenleyen şirket, böylece ülkenin dünya ile olan bağlantısını da ulusal manada sağlamaktadır. Şirket sloganı ”Avrupa’nın Yeni Kanadı” olan Air Serbia, gelir gider dengesi bağlamında artıdadır bu da bu denli büyük şirketler için son derece olumlu bir tablodur. Ancak bu dengenin + 0,9 milyon avro gibi hassas bir seviyelerde seyrettiğini söylemekte de fayda var.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.