Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Diş Ağrısı İçin İnanılmaz Etkili Ev Reçeteleri

0 434

Diş ağrıları diş çürükleri, iltihaplı diş etleri, diş eti problemleri, diş apseleri gibi pek çok problemden kaynaklanabilmektedir. Genellikle kötü diş hijyeni ve diş bakımı eksikliği diş sorunlarının arkasındaki nedendir. Ağrı genellikle dişin pulpa boşluğu (sinir uçlarını ve küçük kan damarlarını içeren bölge) etkilendiğinde hissedilir.

8863_best-home-remedyEğer bugüne kadar herhangi bir diş ağrısı yaşamadıysanız kendinizi şanslı hissetmelisiniz. Ancak önceden bunu ne zaman yaşayabileceğinizi bilemezsiniz. Bu nedenle ani bir diş ağrısı ile karşılaştığınız zaman diş ağrınızı azaltacak hızlı ve etkili bazı ev ilaçları bilmeniz faydalı olacaktır. Bu durumda diş doktorunu ziyaret etmeniz kaçınılmaz olsa da, diş hekimine gidene kadar zamanla etkinliği kanıtlanmış bu ev reçeteleri size anlık bir rahatlama sağlayacaktır.

Diş Ağrısı İçin Etkili Ev Reçeteleri:

Not: Bu makalede verilen ilaçlar güvenli olmasına rağmen, sorunu çözmeden devamlı bu ilaçları kullanmanız tavsiye edilmez. Ayrıca, doğru tanı ve tedavi için diş hekiminize danışmanız daha iyidir. Aşağıda diş ağrısını rahatlattığı söylenen ev reçetelerinden bazılarından bahsedeceğiz.

-Etkilenen bölgeye alkol uygulamak bu bölgeyi uyuşturarak, diş ağrısını rahatlatabilir.

-Tadı kötü olmasına ve yakıcı bir tat bırakmasına rağmen kekik yağı doğal antibiyotik özelliklerine sahiptir ve ağrıyı azaltabilir.

-Diş ipi tüm dünyadaki diş hekimleri tarafından önerilen bir faaliyettir ancak bunu uygulayanların sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Diş ipi dişler arasında kalan besin parçacıklarının çıkarılmasını sağlar. Diş etleri ve dişler arasında ne kadar çok parçacık kalırsa bu durum basıncı ve enfeksiyon gelişme riskini arttırır ve ağrıya sebep olur. Ancak diş etlerinizin tahriş olmaması için diş ipi kullanırken nazik olmalısınız.

-Buğday çimi yapraklarını çiğnemek ya da ağzınızı buğday çimi suyu ile çalkalamak diş ağrısını azaltmada harikalar yaratabilir.

8863_toothache_1-Ilık nane çayı ağız çalkalama suyu olarak kullanılabilirken, etkilenen bölgedeki diş etlerine uygulanan küçük bir miktar nane özütü diş ağrınızı rahatlatabilir. Nane çayı tüketiminin de bu amaç için faydalı olduğu söylenmektedir. Bu bitkinin kurutulmuş yaprakları bile rahatlama elde etmek için, en az 20 dakika süreyle ağrıyan dişin üzerine yerleştirilebilir.

-Soğan dilimleri çiğneyebilir ya da etkilenen bölge üzerine soğan dilimleri koyarak diş ağrınızı azaltabilirsiniz.

-Karanfil çeşitli tıbbi özelliklere sahip bir baharattır. Eğer karanfil yağınız varsa, etkilenen diş ve diş etleri üzerinde birkaç damla uygulayın gerekirse karanfil yağını sulandırabilirsiniz. Karanfil doğada analjezik özelliktedir bu nedenle ağrı ve sancıyı azaltmaktadır. Eğer karanfil yağı bulamazsanız etkilenen bölgeye bütün bir karanfil koyabilir ya da bu bölgede bir karanfil çiğneyebilirsiniz. Unutmamalısınız ki karanfil yağı sadece dikkatli kullanıldığında faydalıdır eğer yanlışlıkla fazla miktarda yutulursa solunum sorunları ya da karaciğer hasarına neden olabilir.

-Ilık tuzlu su ile gargara yapmak da diş ağrısını rahatlatabilir.

-Eğer diş ağrısı ile birlikte bir apsenin de varlığından şüpheleniyorsanız bu bölgeye yulaf yerleştirin. İrinin dışarı atılması için yararlı olduğu söylenmektedir. Bununla birlikte ağrı da azalacaktır.

-Günde iki kez uygulanan bir tutam tuz ile karıştırılan karabiber tozu diş ağrısını rahatlatmak için güçlü bir karışım oluşturmaktadır.

-Yatıştırıcı etki için etkilenen dişin etrafına kalın salatalık dilimleri yerleştirin. Salatalık dilimlerini uygulamadan önce bölgedeki sinirleri uyuşturması için dondurabilirsiniz. Ancak dişleriniz son derece ağrılı ise salatalık dilimlerini normal oda sıcaklığında kullanın.

-Etkilenen dişin üzerine vanilya özütü uygulamak da ağrıyı rahatlatabilir. Bir parça pamuk alın üzerine gerçek vanilya özütü koyun. İltihaplı bölgeye uygulayın bu bölgeyi uyuşturarak ağrınızı azalttığını hissedeceksiniz.

8863_home-remedy-tooth-ache-Asafoetida (şeytantersi) isimli bitki diş ağrısını azaltan mucizevi bir bitkidir. Bundan yarım kaşık alın ve bir macun yapmak için biraz limon suyu ile karıştırın. Bu macunu uygun sıcaklığa gelene kadar bir miktar ısıtın ve bir pamuk yardımı ile etkilenen bölgeye sürün.

-Sarımsak ve kaya tuzu ile bir macun hazırlayarak etkilenen bölgeye uygulayabilirsiniz. Sarımsak alerjisi olan kişilerde nefes alamama, baş dönmesi ve aşırı terleme görülebilir bu yüzden dikkatli kullanılması gerekir.

Yukarıda bahsedilen ev reçetelerini deneyebilirsiniz ancak belirtiler kötüleşiyorsa ya da geçmiyor ise mutlaka bir diş hekimine görünmelisiniz. Uyguladığınız ev reçeteleri ile ağrınız düzelse bile yine de bir diş hekimi ile görüşüp bu belirtilere sebep olan altta yatan sebebi teşhis etmeniz gereklidir.

Diş Ağrısını Önlemek:

Diş ağrısının ortaya çıkmasına karşı etkili bir şekilde kullanılabilen birkaç önleyici tedbir bulunmaktadır. Her yemekten sonra ve yatmadan önce ağzınızı ılık tuzlu su ile çalkalayın. Bunun yanında diş ipi kullanın. Her sabah nazikçe diş etlerinize masaj yapın ve tabi ki en önemlisi düzenli olarak dişlerinizi fırçalamak ve düzenli olarak diş hekimi kontrollerine gitmektir.

Uyarı: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve uzman tıbbi tavsiyesi olarak kullanılmamalıdır. Diş rahatsızlıklarınızın tanı ve tedavisi için en güvenli yol diş hekimine görünmektir.
Kaynakça:
buzzle.com/articles/home-remedies-toothache-pain-relief.html

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku