Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kolesterol Diyeti Nasıl Yapılır?

1 413

Kolesterol seviyesi normalinden yukarıda çıktığında yüksek kolesterol ortaya çıkar. Halk arasında yüksek kolesterol kötü kolesterol olarak da bilinir. Kolesterol diyeti yüksek kolesterole en iyi gelen diyettir. Yüksek kolesterol vücutta pek çok rahatsızlıklara sebep olabilir. Bunlardan en bilindik olanları kalp hastalıkları felç ve çeşitli sağlık problemlerine yol açar. Yüksek kolesterole sahip olan kişiler kolesterol seviyelerini düşürmek için ilk olarak uzman bir kişiye danışmalıdır. Uzman kişiler tarafından kolesterolü düşünmek adına kolesterol diyeti önerilir. Kolesterol diyeti ile ilaçsız bir şekilde bu hastalık tedavi edilebilir. Kolesterol diyeti oldukça faydalı ve insan sağlığı açısından son derece önemli bir diyettir. Yüksek kolesterole sahip kişilerin sürekli ilaç alıp iç organlarına zarar vermesindense bu şekilde daha zararsız bir yöntemi tercih etmesi gerekir.

Kolesterol Diyeti Nedir?

Bir beslenme uzmanı ya da diyetisyen tarafından hazırlanan kolesterol diyeti yüksek kolesterole sahip kişilerin ilaç kullanmaktansa daha sağlıklı bir biçimde kolesterolünü düşürmesini sağlar. Bu diyet içerisinde kişinin ihtiyacı olan ve alması gereken protein, karbonhidrat ve yağ oranı düzenli bir şekilde verilir. Bu sayede kolesterol seviyesinde düşmeler söz konusu olacaktır. Tıpkı ilaç kullanmış gibi etki olacak fakat ilacın yan etkileri olmamış olacak. Kolesterol diyeti herkes için aynı şekilde düzenlenmez. Kişinin kilosuna, yaşına, cinsiyetine ve fiziksel aktivitelerine bağlı olarak hazırlanan diyet programı da değişir. İnternetten bir kolesterol diyeti bulup bunu uygulamak hiç doğru olmayacaktır. Yüksek kolesterole sahip bir kişi beslenme uzmanına başvurarak kendine uygun bir kolesterol diyeti hazırlanmalıdır. Kolesterol diyeti denince akıllara lezzetsiz şeyler gelmesin. Çok fazla besin çeşidi bulunan bir diyettir. Kolesterol diyeti ile daha sağlıklı bir kişi olmak mümkündür. Yüksek kolesterole sahip olan kişilerin direkt ilaca yönelmesindense bu gibi alternatif şeylere yönelmesi daha sağlıklı olacaktır. Düzenli ve doğru bir şekilde uygulandığı takdirde kısa bir sürede kolesterol seviyesindeki düşüş görülebilir.

Kolesterol Diyeti Nasıl Yapılır?

Kolesterol diyetinin içeriğinin beslenme uzmanları tarafından en iyi şekilde öğrenilmesi gerekir. Bu diyette yağlı yiyecekler ve doymuş yağlı yiyeceklerden kesinlikle uzak durmak gerekir. Margarin ve tereyağı kolesterol diyetinin bir numaralı düşmanıdır. Bu yağlar yerine zeytinyağı kullanmak daha sağlıklı olacaktır. Aynı zamanda bu diyette dondurulmuş ve hazır gıdalar da kesinlikle yasaktır. Süt ve süt ürünlerini tüketirken de son derece dikkat etmek gerekir. Tam yağlı olan süt ve süt ürünlerini Kolesterol Diyeti Nasıl Yapılır?tüketmeyip onlar yerine yarım yağlı süt ve süt ürünlerini tercih etmek gerekir. Her türlü et ve et ürünleri yağda kızartma yerine haşlama ya da fırında yapma olmalıdır. Aynı zamanda hayvansal yağlardan da uzak durmak gerekir. Aynı zamanda hazır salata sosları da bu diyette kesinlikle yasaktır. Sucuk ve sosis gibi işlenmiş et ve et ürünlerinden de kesinlikle tüketilmemelidir. Özetlemek gerekir ise kolesterol diyetinde yağlardan kesinlikle uzak durmak gerekir.

Kolesterolü Düşüren Doğal Besinler Hangileridir?

Damarları tıkayan mumsu bir yapıya sahip olan kolesterolü doğal yollarla düşüren yöntemler en sağlıklı yöntemdir. Özellikle portakal suyu kolesterolü düşüren en önemli doğal besinler içerisinde yer alır. Yaklaşık olarak %5 dolaylarında kolesterolü düşürdüğü bilinir. Kolesterol ilacı kullananların tüketmeden önce doktoruna danışması gerekir. Kolesterole iyi gelen bir diğer besin ise bademdir. Yüksek kolesterolü düşürmede çok etkili bir besindir. Fakat çok fazla tüketilmemesi gerekir. Doğan zeytin yağıda yüksek kolesterole en iyi gelen besinler arasında yer alır. Günde 3 yemek kaşığı kadar tüketilmesi uygundur. Kuşkonmaz da kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olan bir besindir. Fakat tüketilirken buharda pişirilmesi gerekir.
Yüksek tansiyonu düşürmeye yarayan en önemli besinlerden biridir. İçerisinde bol miktarda bulunan likopen ile kolesterolü düşürür. Domatesin yanı sıra yaban mersini de kötü kolesterole iyi gelir.

Kaynakça:
https://www.healthline.com/nutrition/low-cholesterol-diet

Yazar: Can Baskın

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. Duo Diyet diyor

    Kolesterol diyeti ismi kulağa hoş geliyor, nasıl yapıldığına bakınca da gayet kolaymış. Diyet yaparken sadece zayıflamayı değil aynı zamanda kalp ve damar sağlığımızı da düşünmüş oluyoruz. Detaylar için çok teşekkürler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku