Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Deniz Tuzu Ve Faydaları Nelerdir?

0 339

Deniz tuzu; deniz suyundan elde edilen, özel tesislerde üretilen bir tuz türüdür. Deniz suyunun özel havuzlarda depolanması, sonrasında güneş enerjisi yardımıyla suyun buharlaştırılması ile elde edilir. Geriye kalan madde deniz tuzudur. Daha sonra bu tuz işlenerek ambalajlanır. Yapısında bol miktarda magnezyum, demir, sülfür ve kalsiyum bulunmaktadır.

İçinde bir çok tıbbi özellik bulunduran deniz tuzu mucizevi tuz olarak adlandırılır. İçinde seksenden fazla mineral bulunduran deniz tuzu oldukça faydalıdır. Cilt sorunlarından metabolizma sorunlarına kadar pek çok sorunla savaşan deniz tuzunun kullanım alanları oldukça geniştir. Deniz tuzunun kullanılabileceği alanları ve faydalarını şu şekilde maddelendirebiliriz.

6427_deniz-tuzu-peeling-faydalari

1. Deniz tuzu iyileştirici özelliklere sahiptir. Tırnak hastalıklarını iyileştirir.
2. Saçlarda kullanılır. Saç derisini ferahlatır. İpeksi saçlara sahip olmak için kullanılır. Bir çok kozmetik markasının deniz tuzu spreyleri vardır. Bu spreyler hem saça şekil vermede hem de saç bakımında kullanılan oldukça yararlı spreylerdir.
3. Deniz tuzu metabolizmayı düzenleyen bir etkiye sahiptir. Kan dolaşımını hızlandırır.
4. Rafine edilmemiş deniz tuzunun sakinleştirici etkisi vardır.
5. Vücut peelinginde kullanılan deniz tuzu derideki çatlakları önler. Selülit giderici bir özelliğe sahiptir.
6. Banyo suyuna deniz tuzu eklenirse; cilde esneklik kazandırır ve cildi tazeler. Pürüzsüzleştirir. Antiseptik özelliğe sahip olduğu için cildi korur.
7. Deniz tuzu yüzdeki siyah noktaları ve akneleri de temizleyici bir etkiye sahiptir. Cildi temizler ve yağ dengesini korur.

Deniz tuzunun bu özelliklerinden yararlanmak için yapılabilecek bazı uygulama tarifleri şunlardır:

Saç bakımı:

Bir çorba kaşığı deniz tuzu ile zeytin yağı veya Hint yağı karıştırılarak saç ovulur. Bir havlu sarılarak 20 dakika bekletilir ve durulanır. Bu işlem haftada bir iki kez yapıldığında güçlü, sağlıklı ve yumuşak saçlara sahip olunur.

Vücut peelingi:

6 kaşık deniz tuzu yoğurt ve balla karıştırılarak tüm vücuda ovalanarak uygulanır. Çok bastırmadan uygulanmalıdır. Sonrasında ılık duş alınıp cilt nemlendirilir. İçine isteğe göre lavanta yağı veya cilt için yararlı çeşitli yağlar da eklenebilir. Bu sayede vücut ölü deriden kurtulur. Kan dolaşımı hızlanır. Vücuttaki toksinleri atmaya yardımcı olur. Ve selülit giderici bir etki elde edilmiş olunur.

Deri çatlakları:

Banyo suyuna deniz tuzu eklenir isteğe göre küvetin içine okalüptus yağı veya lavanta yağı gibi yağlar eklenerek vücut ovalanır. Küvet veya jakuzi içinde bu şekilde dinlenirse deri çatlaklarına iyi geleceği gibi vücudu sakinleştirici ve rahatlatıcı bir etkiye de kavuşulur.

Bunların yanında deniz tuzu mutfaklarda da kullanılabilecek özelliğe sahiptir. Yemeklerde kullanılabilir. Turşularda kullanılır. Zeytin, üzüm yaprağı gibi salamura edilmesi gereken yiyeceklerde kullanılabilir. Faydalı diye bol miktarda kullanmak yanlış olacaktır. Her bir alan için gerektiği ölçüde kullanılmasında yarar vardır.

Yazar:Özge Yıldırım

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.