Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Koronavirüs ile Mücadelede Selenyum Yardımcı Olabilir mi?

0 30

Selenyum, sağlam bağışıklık için çok önemli bir antioksidandır. Umut verici antiviral etkileri vardır, ancak yeni koronavirüs ile yardımcı olabilir mi? Bu yazıda mevcut kanıtların ışığında selenyumun koronavirüs ile mücadele yardımcı olup olamayacağı hakkında bilgiler bulunmaktadır. Yalnız bu makale bilgilendirme amaçlı olduğu ve koronavirüs salgını devam eden durum olduğu, yeni bilgiler ortaya çıktıkça ayrıntıların değişebileceği göz ardı edilmemelidir. COVID-19 enfeksiyonunu tedavi etmek veya önlemek için henüz yeterli veya FDA onaylı ürün bulunmamaktadır.

Selenyum ve Bağışıklık

Selenyum eksikliği bağışıklık fonksiyonunu bozar. Selenyum takviyesi, eksik olmayan insanlarda bile bağışıklık sistemini uyarır. Selenyum (200 ug/gün) ile takviye edilmiş kişilerin lenfositleri, yabancı istilacıları ve tümör hücrelerini yok etmede daha aktif ve etkilidir. Aktive edilmiş bağışıklık hücreleri, son çalışmalara göre selenyum ve amino aside bağlı formu (selenosistein) ihtiyacında artmıştır. Selenyum takviyesi bağışıklık tepkisi uzağa yönlendirme yardımcı olabilir Th2-tipi ve teşvik Th1 -tipi astım, alerjik reaksiyonlar, viral enfeksiyonlar ve kansere karşı koruyabilir. Selenyum eksikliği bağışıklık tepkisini bozarken, takviye beyaz kan hücrelerini aktive eder ve kanser hücrelerini ve patojenleri yok etmelerine yardımcı olur.

Selenyumun Antiviral Etkileri

Viral enfeksiyonların şiddeti
Selenyum eksikliği, bağışıklık sistemini harekete geçirebilir ve hatta zararsız viral enfeksiyonların ilerlemesine ve tehlikeli hale gelmesine neden olabilir. Bilim adamları bu fenomeni influenza ve coxsackievirus için gözlemlemişlerdir. lginç bir şekilde, selenyum eksikliği olan bir bölgeden (Hubei eyaleti) izole edilen bir koronavirüs varyantı, insan SARS-CoV-1’e, selenyum yeterli bir bölgeden (Guangdong eyaleti) varyanttan daha benzerdi. SARS-CoV-1, solunum yolu komplikasyonlarına da neden olan COVID-19’a (SARS-CoV-2) benzer bir formdur.
Selenyum takviyesinin, özellikle beslenme durumu bağışıklık yanıtını bozabilecek yetersiz insanlarda antiviral etkileri olabilir. Selenyum eksikliği, aksi takdirde zararsız viral enfeksiyonları kötüleştirebilir. Yetersiz seviyeleri olan insanlar takviye ile antiviral yanıtlarını geliştirebilir. Bununla birlikte, hiçbir çalışma selenyum eksikliğinin veya takviyesinin COVID-19 enfeksiyonu üzerindeki etkilerini test etmemiştir.
Solunum virüsleri
40 kişilik bir çalışma selenyum eksikliğini grip enfeksiyonu ve zatürree ile ilişkilendirmiştir. Solunum sinsityal virüsünün (RSV) neden olduğu alt solunum yolu hastalığı olan 75 çocuk üzerinde yapılan bir klinik çalışmada, selenyum takviyesi daha hızlı iyileşmeyi desteklemiştir. Tamamlayıcı selenyum alan ve H1N1 influenza ile enfekte olan farelerde selenyum eksikliği olanlara göre 3 kat daha düşük ölüm oranları vardır. Selenyum takviyesi, domuz sirküvirüsü ile enfekte olan farelerde inflamasyonu (TNF seviyeleri olarak ölçülür ) ve akciğer ve dalağın hasarını azaltmıştır.
Kuş gribi virüsü ile mücadele edilen tavuklarda, diyet selenyum takviyesi viral çoğalmayı azalttı ve antiviral savunmayı arttırmıştır. Tavukta, selenyum ve ginseng kök yaprak saponinlerinin kombinasyonu, koronavirüse karşı bağışıklık tepkisini arttırmıştır ve beyaz kan hücrelerinin aktivitesini ve antikor üretimini arttırmıştır. Yeterli selenyum seviyeleri, koronavirüs de dahil olmak üzere farklı solunum yolu virüslerine karşı bağışıklık tepkisini güçlendirebilir. Ancak aynı durum COVID-19 için geçerli olmayabilir.
HIV
174 HIV pozitif insan üzerinde yapılan klinik bir çalışmada, selenyum takviyesi virüsün çoğalmasını durdurdu ve CD4 sayısını arttırmıştır. Benzer şekilde selenyum, 300 kişi üzerinde yapılan bir başka çalışmada HIV nedeniyle CD4 sayısındaki düşüşü azaltmıştır. AIDS hastalarında kan selenyum ve antioksidan savunmaları, 104 hasta üzerinde yapılan bir çalışmada, özellikle hastalığın daha sonraki evrelerinde daha düşüktür. Yüksek kan selenyum düzeyleri, 900’den fazla hamile, HIV pozitif kadın üzerinde yapılan bir çalışmada düşük ölüm oranları ve artmış CD4 sayısı ile ilişkili bulunmuştur. Hamilelik sırasında ve sonrasındaki takviyenin hastalığın ilerlemesi üzerinde hiçbir etkisi yoktur, ancak çocukların hayatta kalması iyileşmiştir.
Selenyum eksikliği, 300’den fazla kadın üzerinde yapılan bir çalışmada virüsün genital iletiminin artması ile ilişkili bulunmuştur. Selenyum takviyesi, özellikle yetersiz bireylerde HIV enfeksiyonunun şiddetini ve bulaşmasını azaltabilir.

Selenyum ve Solunum Koşulları

Akciğer fonksiyonu
1641 erkek üzerinde yapılan klinik bir çalışmada, selenyum ve E vitamini takviyesi sigara içenlerde akciğer fonksiyon düşüşünü azaltmıştır. Akut akciğer yetmezliği olan 40 kişinin klinik çalışmasında, intravenöz selenyum akciğerlerin antioksidan kapasitesini geri yükledi, enflamatuar yanıtları azalttı ve akciğer fonksiyonunu iyileştirdi. Ancak mekanik ventilasyonun sağkalım süresini veya süresini etkilememiştir. Yeni koronavirüs, daha ciddi vakalarda akut akciğer yetmezliğine neden olabilir, ancak selenyum tedavisinin aynı etkiye sahip olup olmayacağı bilinmemektedir.
Neredeyse 500 kişinin üzerinde yapılan bir araştırma, yüksek kan selenyum düzeylerini iyi akciğer fonksiyonu ile ilişkilendirmiştir (yüksek FEV1 olarak ölçülmüştür) Ön araştırmaya göre, yeterli selenyum seviyeleri akciğer fonksiyonunu iyileştirebilir.
Astım belirtileri
Astımlı 32 çocukla yapılan bir çalışmada, selenyum alımı iyileşmiş bir yaşam kalitesi ile ilişkili bulunmuştur. 1500 kişiyle yapılan bir başka çalışmada, yaklaşık 1500 kişiyle yapılan başka bir çalışmada, astım insidansının azalması ile ilişkilendirilmiştir. Ancak, yaklaşık 200 astımlı yetişkin üzerinde yapılan bir çalışmada selenyum takviyesi etkisiz kalmıştır. Hamilelik sırasında yüksek kan selenyum düzeyleri, 3000 kadının iki denemesinde yaşamın ilk beş yılı boyunca bebeklerinde de hırıltılı solunum insidansı ile ilişkilidir. Benzer şekilde, kan selenyum düzeyi düşük olanlar 700’den fazla çocuğun 2 çalışmasında daha hırıltılı atak geçirmiştir. Selenyum takviyesi ve yeterli kan seviyeleri astım semptomlarını azaltabilir, ancak araştırma tutarsızdır.
Diğer solunum hastalıkları
Selenyum alımı 1500’den fazla insan üzerinde yapılan bir çalışmada üst solunum yolu enfeksiyonu insidansını etkilememiştir. Solunum hastalıkları olan 83 kişide, selenyum düzeyi düşük olanlarda daha kötü sonuçlar elde edilmiştir.

Selenyum Dozaj ve Güvenlik Önlemleri

Selenyum çeşitli gıdalarda doğal olarak bulunur, en iyi kaynaklar Brezilya fıstığı ve balıktır. RDA 55 mcg olmasına rağmen, çoğu klinik çalışmada tüm kaynaklar dikkate alınarak 100-200 mcg / gün selenyum dozları kullanılmıştır. Bu alım gıda ile yapılamıyorsa takviye alınabilir. Yetişkinlerde tolere edilebilecek üst alım düzeyi 400 mcg/gündür. Bu, çoğu insanda olumsuz sağlık etkilerinin beklenmediği maksimum günlük alım miktarıdır.
Aşırı kan selenyumu diyabetle ilişkilidir (artan kan şekeri ve HbA1c ). Dernek, gıdalardan yeterli miktarda alınmasına rağmen selenyum ile takviye edilen erkeklerde çok daha sağlamdır. Diyabet, şiddetli COVID-19 enfeksiyonları için en önemli risk faktörlerinden biridir, bu nedenle toplam selenyum alımı için üst sınırın üzerine çıkmamaya dikkat edilmelidir. En iyi selenyum kaynakları Brezilya fıstığı ve balıktır. 100-200 mcg / gün almak iyi bir fikir olabilir, ancak 400 mcg üst sınırını aşmamaya dikkat edilmelidir.
Selenyum önemli bir antioksidandır ve bağışıklık sistemini ve antiviral yanıtı destekler. Bu mineral eksikliği olan insanlar solunum ve diğer enfeksiyonlara daha yatkın olabilir. Selenyum takviyesi solunum virüsleriyle savaşmaya ve akciğer fonksiyonunu iyileştirmeye yardımcı olsa da, COVID-19’un önlenmesi veya tedavisi için önermek için yeterli kanıt yoktur. Araştırmacılar potansiyel tedavileri belirlemeye çalışırken, alınabilecek en iyi koruyucu önlemler sosyal uzaklaşma, el yıkama ve yüze dokunmamaktır.

Kaynakça:
lifeandthyme.com
owlchemy.co.uk
pantagraph.com

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.