Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kurtboğan Otunun Özellikleri Nelerdir ?

0 1.835

Kurtboğan Otunun Özellikleri  Nelerdir ?Neredeyse 1.5 metre boyuna sahip olan,mavi ve mor karışımı narin çiçekleri ile tanınan bir bitkidir. Bu bitkinin inanılmaz faydaları olduğu kadar,sizi şaşırtan zararları da bulunmaktadır. Kurtboğan otunun halk dilinde en çok kullanılan adı boğan otudur. Özellikleri ve türü bakımından farklılıklara sahiptir. Doğası gereği çevreye inanılmaz güzellikler katan,sıcak bir enerjiye sahiptir. İçeriğinde değişik enzimler ve maddeler bulunur. Bunları ele almamız gerekirse,başta napellin,daha sonra ,akonotin ve diğer değişik maddeler barındırmaktadır. En çok Rize,Zonguldak,Artvin ve Gürcistan ve Trabzon’da yetişir. Bir diğer isimlerini ele alırsak, migferotu,kaplan boğan otu, napellus diye bilinir. Faydaları olduğu kadar zararlı,zehirli hatta öldürücü etkileri de bulunmaktadır. Bu nedenle bilinçsiz kullanılması istenmeyen tehlikelere yol açabilir.

Boğan Otu Nedir ?

En yaygın türü mavi boğan otu olan düğün çiçeğigillerden ve 300 çeşidi olan bir bitkidir. 1,5 metreye kadar uzayabilen, kurtboğan otu olarak da bilinen bir bitkidir. İçeriğinde nişasta, napellin, akonitin gibi maddeler içerir. Akonitin çok güçlü bir zehirdir. Çiçekleri genellikle sarı, koyu mavi ve mor renkte olur

Kurtboğan Otunun Özellikleri  Nelerdir ?Boğan otunun faydaları

İdrar söktürücü ve terletici etkisi vardır. En büyük özelliği iyi bir ağrı kesici olmasıdır. Sporla uğraşanlarda oluşan krampların geçmesinde kullanılır. Romatizma ağrılarını azaltıcı özelliği vardır. Soğuk algınlığı ve öksürük gibi şikâyetlerde kullanılır. İyi bir sakinleştiricidir. Ateşi düşürür, iyi bir antiseptik olduğundan iltihapları önleyici etkisi vardır.

Zararları ve yan etkileri

Yumrusu ve otu çok zehirli bir bitki olan boğan otu uzman birinin kontrolünde kullanılmalıdır. Zehri çok çabuk etki eden bir bitkidir. Duyusal hareket zincirlerini, daha sonra da kalp damar ve solunum merkezlerini etkiler. Bu nedenle zehrine maruz kalanların birini hastaneye götürmeden önce kusturmak gerekir. Zehirlenme belirtileri; ishal, soğuk soğuk terleme, vücutta karıncalanma, aşırı tükürük salgısı, ağız kurumasıdır. Boğan otu zehrine maruz kalan birisini acilen hastaneye götürmek gerekir.

Kurtboğan Otunun Özellikleri  Nelerdir ?Kullanma Talimatları

Güzel görünüme sahip çiçekleri olan bir bitki olduğundan genelde bahçe bitkisi olarak kullanılır. Tıbbi alanda yumruları kullanılmaktadır. Fakat çok zehirli bir bitki olduğundan uzman kişilerin denetiminde kullanılması gerekir. Boğan otunun kullanıldığı bazı hastalıklar aşağıdaki gibidir.

Gut hastalığı; bu hastalığın belirtilerinden olan ayak taban ağrıları ve eklem ağrılarının azaltılmasında kullanılır. Ayrıca eklemlerdeki şişliklerin tedavisin de de kullanılmaktadır.

Boğmaca; hastalık solunum yollarını etkilediği için dikkatle takip edilmesi gereken bir hastalık. Boğan otu boğmaca ile oluşan kuru öksürüğün hafifletilmesinde kullanılır.

Kurtboğan Otunun Özellikleri  Nelerdir ?Stresi azaltıp kalbin yorulmasını engellediği için kalp hastalıklarında da kullanılır.

NOT : Sağlıklı bir yaşam için bazı bitkilerin size iyileşme sağlayacağını unutmayınız. Fakat her bitki, istenilen sonucu vermeyebilir. Zehirli maddeler var olabilir. Bu durumda araştırmadan,emin olmadan bitkisel otları denemeyin. Bilinçli olmak,sağlıklı yaşamaktır

Kaynakça:
şifayeri.com

Yazar: Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.