Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Nohut Kaç Kaloridir ? Hangi Vitaminleri İçerir ?

0 445

Nohut Kaç Kaloridir ? Hangi Vitaminleri İçerir ?Nohut,kıraç topraklarında yetişen zengin bir besindir. Türk kültüründe yeri ve önemi büyüktür.Her evin yöresel lezzetlerinde nohut’un yeri mutlaka vardır. Farklı çeşitli tariflerle yapılan ve severek yenilen besleyici bir özelliğe sahiptir. Kalorisi yüksek olduğundan fazla tüketimi kilo problemlerine yol açabilir. Bu nedenle kilo hesabı kontrol altına alarak tüketilmesi uygun görülür.

Nohut Kaç Kaloridir ? Hangi Vitaminleri İçerir ?Çocuklarda zeka gelişimi için son derece faydalı bir besindir. Mutlaka okul çağına giden bir çocuğun nohut’un sayısız faydasından yararlanması gerekir. Nohut kemik gelişimi ve beyin gelişimi için faydalıdır. Alınma miktarı kişinin yaş faktörüne göre değişir. Özellikle yaşlılarda tansiyon ve şeker sorunlarında az tüketilmesi hatta tuzu ve yağı az olması önemlidir. Her yaştan yenilebilen fakat kişiden kişiye kalori farklılığı gösteren,kilo yapan bir gıdadır. Bazı kişilerde kilo yapmaz fakat gaz sorunlarını çoğaltabilir.

Nohut Kaç Kaloridir ? Hangi Vitaminleri İçerir ?Nohut Kaç Kalori Protein, demir, fosfor, potasyum, magnezyum içeren Nohut lif açısından da zengindir. Kilo kontrolü yapan kişiler nohutla birlikte ekmek tüketilmemesine dikkat edilmelidir. Nohuttaki kalori değeri tüketimi, yapılış türü, çeşidi ve miktarına göre değişir Yapılış Ve Sunum Tekniğine Göre Nohutta Kalori Miktarı 1 porsiyon nohut ta 350 kcal vardır. 1 Kase Nohut yemeği: 193 kcal. 1 Kilo Haşlanmış nohut: 346 kcal. 1 Porsiyon Etli nohut: 428 kcal. 1 kâse kuru nohut: 193 kcal. 1 porsiyon nohut salatası 272 kcal. 1 avuç nohut leblebi kaç kalori: 214 kcal. Tuzsuz ve yağsız olarak haşlanmış 100 gram nohut 164 kcal.

Nohut Kaç Kaloridir ? Hangi Vitaminleri İçerir ?Beyaz nohut 214 kalori Nohudun Besin Değeri Ve Sağlık Açısından Faydaları Protein bakır, manganez ve lif açısından iyi bir besin kaynağı olan Nohuttaki sodyum oranı düşüktür. Sağlık açısından değerlendirecek olursak kolesterol ve doymuş yağ içermez. İnsan sağlığına faydalı olan nohut birden sırt ağrılarının giderilmesinde yardımcı olur. Karaciğer ve dalak da meydana gelen tıkanıkların giderilmesinde de etkilidir.

Nohut Kaç Kaloridir ? Hangi Vitaminleri İçerir ?Nohut kurutularak elde edilir .A, C, K, B6, B12 ve E vitaminleri nohutta yüksek miktarda bulunmaktadır.magnezyum ve potasyum bakımından değerlidir. Ayrıca selenyum ve bakırda içermektedir. Sağlıklı ve bilinçli bir şekilde tüketilen nohut anca fayda sağlar. Sağlıklı günler dileği ile.

Kaynakça:
faydalıbilgiler.com

Yazar: Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.