Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Işkın Otu İle Doğal Tedavi Sağlıklı Yaşam

0 126

Işkın Otu İle Doğal Tedavi Sağlıklı YaşamCilt ve iç sağlığımızı aynı eşdeğerde sağlayacak bitkiler ve otlar her zaman en çok tercih ettiğimiz gıdalar arasında yerini alır.Özellikle gebelikten sonra oluşan istenmeyen lekelere kesin çözüm bulmak için her yolu dener hatta bu konuda başarılı sonuçlar alamadığımıza şahit oluruz. Cildin her bitkiye olumlu cevap vermesi elbette beklenilecek bir durum sayılmamaktadır. Cilt her besinden farklı vitaminler alır ve vitaminlerin gücü sayesinde de enerji kazanır.

Cildin kimyasında lekeler en zor baş edilecek yaralardır. Bu nedenle leke oluşumuna zemin hazırlayacak her şeyden mümkün oldukça uzak durmasını bilmemiz gerekir. Işkın otu diğer bitkilere göre değişik ve etkili sonuçlar veriyor. Cilt lekelerine yardımcı oluyor. Hatta, çil problemi için ışkın otu ile tedavi sağlanmaktadır.Kanserli hücrelerle direk olarak savaşan ve bu konuda alsa yenik düşmeyen bir sahiptir. Özellikleri ve insan sağlığına verdiği fayda ve değerler saymakla bitiremeyiz. Adını çok duymadığımız fakat her aktarda rahatlıkla alabileceğimiz Işkın otu,birçok hastalıkta öncü olmayı başarmıştır.Peki,nedir bu ışkın otu? insan sağlığına kattığı faydalar hakkında doğru bir şekilde bilgilenelim,öğrenelim.

Işkın Otu İle Doğal Tedavi Yöntemleri ve Faydaları

Işkın Otu İle Doğal Tedavi Sağlıklı YaşamSağlığımıza sunduğu faydalar nedeniyle doğadaki eczanemiz şifalı bitkilerden bir tanesi de ışkın otudur. Doğu Anadolu Bölgesi‘nde yaygın olarak yetişen ve lezzeti sayesinde çok sık kullanılan ışkın sağlıklı yaşama sayısız fayda sağlamaktadır. 40 cm boya ulaşabilen bu çok yıllık otsu bitki yöresel olarak uçkun, ışgın olarak da isimlendirilmekte, bitki bilimi alanında ise ravent ismini almaktadır. Işkının doğada görülme zamanı Mayıs olup iyice olgunluk evresine gelen bitkilerin tezgahlarda yerini alma zamanı Haziranı bulmaktadır. Doğu Anadolu dışında pek bilinmeyen bu bitki sürgünlerinin soyulmasıyla ortaya çıkan filizlerin çiğ olarak yenmesi suretiyle tüketilmektedir. Tuzla çiğ şekilde tüketilen sürgünlerde bulunan yaprak kısımları zehirli olduğundan yenilmemektedir. Işkının bir diğer kullanım şekli ise sürgünlerin haşlanması sonucu elde edilen suyun içilmesidir. Işkın Otunun Kullanım Alanları Işkın otu kullanım alanlarına göre farklı şekillerde hazırlanarak tüketilmektedir.

Işkın Otu İle Doğal Tedavi Sağlıklı YaşamÖrneğin İngiltere’de yapılan bir araştırmada kanser hücrelerini öldüren, kansere karşı koruyan ve bağışıklığı güçlendiren polifenol maddesinin sadece ışkın otu kaynatılıp tüketildiğinde ortaya çıktığı ve yararlı olduğu ortaya koyulmuştur. Diğer yandan çiğ olarak tüketilen ışkının düzenli olarak bir süre kullanıldığında sivilceleri yok ettiği ve cilt lekelerini azaltarak zamanla yok ettiği bilinmektedir. Lekelerle ve cilt problemleriyle savaşta kurutulan ışkın doğal yoğurtla krem şeklinde hazırlandıktan sonra yüze sürüldüğünde oldukça etkili olmaktadır. İçsel olarak ışkının vücuda faydalarından yararlanmanın en etkili yolu haşlanan ışkın otunun suyunun tüketilmesidir.

Işkın Otunun Sağlığa Faydaları

Lezzetli tadı ve birbirinden güzel yemekleri haricinde ışkın sağlık açısından birbirinden harika faydalara sahiptir. Bunlardan ilki zengin vitamin ve mineral içeriği sayesinde vücuda iyi destek sağlamasıdır. Bunun dışında metabolizmayı hızlandırmakta, ayrıca iştah açıcı etkisi sayesinde aşırı zayıflık ve kilo alamama sorunu yaşayanlarda etkili olarak tedavi etmektedir. Işkın otunun metabolizmayı hızlandıran etkisi bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir. Bu sayede vücutta direnci arttırmakta ve sarılık, ateş, havale gibi hastalıklarda ateş düşürücü etki göstermektedir. Işkın otunun sürgünleri kadar kökleri de sağlığa faydalıdır.

Işkın Otu İle Doğal Tedavi Sağlıklı YaşamToplanan kökler kaynatılarak suyu elde edilmekte, düzenli olarak sabahları aç karnına bir süre kullanıldığında yüksek tansiyon rahatsızlığını ortadan kaldırmaktadır. Öte yandan, kan şekerini düzenleyici etki de göstermektedir. Metabolik etkilerinin dışında bu harika bitki sindirim sisteminin rahatlatılmasında rol oynamaktadır. Gaz sancılarının giderilmesi, mide ve bağırsak ağrılarının yok edilmesi, sindirimin kolaylaşması hep ışkının yararları arasında sayılmaktadır.

Son olarak ışkının antiageing özelliğinden bahsetmemek olmaz. Kırışıklık tedavisinde en etkili sonuç veren doğal ürün kuşkusuz ışkındır. Sağlıklı bir yaşam için ve en önemlisi cilt hücrelerini yenielemk için ışkın otunu kullanmayı seçiniz. Size verdiği faydalar,daha genç görünmenize ve sağlıklı yaşamanıza vesile olacaktır. Sağlıklı günler dileği ile.

Kaynakça:
sağlıkvakti.com

Yazar: Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku