Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

LG Cinema 3D Türkiye Lansmanı İzlenimleri

0 328

LG Cinema 3D Türkiye Lansmanı İzlenimleri

23 Mayıs Pazartesi akşamı İstanbul Modern’de gerçekleştirilen lansmana, yeni teknolojileri yakından takip etmek için bizler de katıldık. Etkinlikte LG nin yeni geliştirdiği üç boyutlu görüntü teknolojileri tanıtıldı. Salonun her yerinde 3D Led televizyonlar, monitörler, taşınabilir bilgisayarlar, projeksiyonlar ve gözlükler bulunuyordu. Bazı bölümlerde piyasada yaygın olarak bulunan üç boyutlu görüntü gösteren modeller ile yeni nesil Cinema 3D teknolojisine sahip cihazlar yan yana bulunuyordu. Bu sayede eski ve yeni teknoloji arasındaki farklar kolayca gözlemleme imkanı bulduk.

Piyasada var olan 3D görüntü özellikli cihazların sağlık ve konfor açısından olumsuz noktaları testip edilip yeni nesil Cinema 3D teknolojisinde bunları ortadan kaldırmak, kullanıcıların 3D teknolojisinden daha fazla konfora sahip olmaları ve izledikleri film yada oynadıkları oyunlardan daha fazla keyif alması hedeflenmiş.

Titreşimli 3D teknolojisinde sistem sağ ve sol göz için ayrı ayrı görüntüleri belli bir frekansta açık kapattıldığından izleyicilerde bir süre sonra baş dönmesi gibi rahatsızlıklar olmaya başlıyor. Aynı şekilde gözlüklerin de rahatsız, ağır ve titreşimli görüntüye sahip olmasından benzer rahatsızlıklarla karşılaşılabiliyor. Gözlüklerin elektrikli olması da ayrı bir dezavantaj. Filmin en heyecanlı yerinde şarjın bitmesi pek de hoş bir durum olmasa gerek. Ayrıca televizyonla birlikte az sayıda (genelde 2 tane) gözlük olması birden fazla kişinin birlikte kullanmasını imkansız kılıyor. Ekstradan gözlük almaya çalıştığınızda ise yüksek bedeller ödemek zorunda kalıyorsunuz. 3D televizyonların izlenme açısı çok dar olduğundan tam karşıdan ve dik pozisyonda izlenildiği takdirde 3D görüntü verimli olarak elde ediliyor. Yan taraflardan izlediğinizde ise üç boyutta şaşmalar, görüntülerin birbirleri üzerine binmesi ve ortalama 2 saat dik konumda oturmaya çalışmaktan izleyicinin vücudunda sorunlar olabiliyor.

LG Cinema 3D Türkiye Lansmanı İzlenimleri

LG mühendisleri Cinema 3D teknolojisini geliştirirken tüm bu olumsuzlukları ortadan kaldırmayı hedeflemişler ve başarmışlar. Cihazların 3D görüntü kalitesi çok kaliteli ve üst seviyede. İzleme açısı da oldukça geniş. Ailenizle birlikte 3D bir sinema filmini kanepeye yayılıp rahatlıkla izleyebiliyorsunuz. Gözlüklerin ve ekranın titreşimsiz olması uzun süre kullanımda gözleri rahatsız etmiyor. Baş dönmesi vb. sorunları ortadan kaldırıyor. Gözlüklerin basit ve şık tasarım sahip olması fiyat avantajını da beraberinde getiriyor. Ekstradan gözlüğe ihtiyaç duyduğunuzda yada var olan gözlüğünüz kırıldığında, teknoloji mağazalarına girip yaklaşık 10 $ bir ücretle yenisini alabiliyorsunuz. Titreşimsiz görüntü sisteminin bir diğer avantajı da daha parlak görüntüler verebiliyor olması. LED televizyonlarla birilikte renkler çok daha canlı ve parlak görüntü olanağı sunmakta.

Yeni nesil ve eski 3D gözlüklerEtkinlikte sunulan görseller Blue Ray özellikteki yüksek kaliteli kliplerden oluşuyordu. Bir tanesinde denizde kano kullanan kişiler ve çocuklardan oluşan bir görüntü vardı. Denizin dalgaları, dağların ve manzaranın canlılığı sizleri adeta oradaymış hissine kapılmanızı sağlıyor. Filmi izlerken bir süre sonra televizyonun çerçevesini de fark etmez hale geliyorsunuz. Bu sayede üç boyutlu görüntünün etkisini tam anlamıyla yaşayabiliyorsunuz. 2011 model cihazlarda televizyon çerçevesi çok ince yapıldığından 3D deneyimi maksimum seviyeye ulaşıyor.

Cinema 3D teknolojisi yalnızca televizyonlarda kullanılmamış. Projeksiyon, monitör ve taşınabilir bilgisayar erkranları da aynı teknolojiyi destekliyor. Bilgisayarda üç boyutlu oyunlar oynamak ayrı bir keyif. Etkinlikte XBOX oyun konsolu ile LG ses sisteminden oluşan bir bölüm de vardı. Crysis oyununu 3 boyutlu oynama fırsatı yakaladık. Oyunları pek takip edemediğimden fazla birşey yapamasam da gezinmek zevkliydi. Oyunu iyi bilen ve hastası olan birisine denk gelseydik kesinlikle koltuktan kalmazdı.

3D teknlojisine sahip projeksiyonlar da yapılan sunumlarda detaylı olarak kullanıcılara tanıtıldı. Projeksiyondan 3 boyutlu görüntü elde etmek için farklı çözümler bulunuyor. iki projeksiyonun birbiri üzerine yerleştirilip 3 boyutlu görüntü elde etmek akla gelen en basit yollardan. Ancak 2 projeksiyon cihazının taşınması ve görüntülerin başarılı bir şekilde hizalanması en genel sorunlarından. Bunun harici görüntü frekanslarının yavaş olması ve yüksek çözünürlüklü görüntülerin yasıtılamaması, bu sistemi tercih edilmemesinin sebeplerinden. LG bu sorunlara çözüm bulmak için 3D projeksiyonları iki farklı motor ve tek lensten oluşacak şekilde tasarlamış. Sağ ve sol göz için gerekli görüntüler cihaz içindeki iki farklı ışık kaynağından üretilip tek lensten geçirildikten sonra perde üzerine düşürülüyor. Bu da tek cihaz olduğu için taşıma kolaylığı sağlamakla birlikte, kaynak tek lensten çıktığı için 3 boyutlu görüntü başarılı şekilde izlenebiliyor. Yaklaşık 150 inch büyüklüğünde Full HD özellikli 3D özellikli içeriği izlemek mümkün.

Sonuç olarak LG nin tanıttığı bu yeni teknolojiden fazlasıyla memnun kaldığımı belirtmek istiyorum. Teknoloji mağazalarında bu derece kaliteli görüntüler kullanılmadığından ve çok sayıda cihaz yan yana bulunduğundan tam olarak ürünlerin kalitesini fark edemiyorsunuz. Bunun için LG yetkilileri teknoloji mağazalarında kendilerine özel alanlar yapmaya çalışıyorlar. Bu teknolojinin bir sonraki adımı olarak da gözlüksüz izlenebilen 3D sistemlerinin olacağını beklemek hayal değil. Bu sayede üç boyutlu görüntüler her alanda rahatça kullanılır hale gelecektir.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.