Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

LG D2342P Monitör İnceleme

2 522

LG D2342P Monitör İnceleme

LG firmasının 3D özellikli ürün yelpazesi gün geçtikte artıyor. Bunlardan birisi de D2342P modeli Cinema 3D özellikli LED monitör. Cihazın Türkiye lansmanına katılmış izlenimlerimizi sizlerle paylaşmıştık. O etkinliğe katılan tüm blog yazarlarına test etmek için LG Türkiye bu monitörlerden gönderdi. Biz de biraz geç olsa da testlerimizi tamamladık. Gelin hep birlikte bu cihazı tanıyalım.

LG D2342P 23 inch büyüklüğünde 1920×1080 çözünürlüğe sahip 3D özellikli bir monitör. Genel tasarım olarak oldukça ince bir yapıya sahip. Arka bölümdeki bağlantı girişlerinin bulunduğu paneli (diğer bir Led monitör modelinde olduğu gibi) ekranın alt tablasına yerleştirselerdi daha şık bir görünüm elde edilmiş olurdu. Ama bu haliyle de ince ve güzel duruyor. Ekranın arkasında HDMI, DVI, VGA, kulaklık ve güç girişi bulunmakta. Piyasada yaygın şekilde bulunan tüm bağlantı noktaları cihaz üzerine yerleştirilmiş. Cihazın ön bölümüne baktığımızda açma/kapama tuşunun yanında 5 tane kontrol tuşu bulunmakta. Bu tuşlar yardımıyla cihazın özelliklerini istediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz. Görüntü parlaklık, kontrast, renk tonları ve 3D ayalarını yapmak mümkün. Kutu içeriğinde bağlantı kablolarının haricinde 3D kullanım için gözlük kutusu da yer alıyor. Gözlük kutusunda LG çok akıllıca davranarak 2 farklı tür gözlükle ürünü piyasaya sürmüşler. Bunlardan biri normal kullanım için gözlük. Diğeri ise günlük hayatında gözlük kullananlar düşünülerek tasarlanmış bir model. Gözlük üzerine orta bölümdeki mandal sayesinde takılabilien 3D özellikli çerçevesiz camlardan oluşan bir model. Bu sayede aynı anda 2 kişi rahatça (tabi birisi gözlük kullanıyor olması lazım) 3D özelliğini kullanabilme şansına sahip oluyor.

LG D2342P Monitör İnceleme

 

Monitörü kutusundan çıkardıktan sonra bilgisayarıma bağlayıp 3D özelliğini kullanabilmek için gerekli yazılımları araştırmaya başladım. Herhangi bir ara yazılım olmadan sadece youtube daki 3D görüntüleri izleyebiliyorsunuz. Onun dışında oyun oynamak veya bilgisayarınızdan film izlemek için ayrı bir yazılıma ihtiyacınız var. TriDef 3D ismindeki yazılım sayesinde monitörün 3D yeteneklerini rahatça kullanabiliyorsunuz. Fotoğraf ve filmlerde 2D -> 3D dönüştüren özellik başarılı sayılabilecek seviyede. İki boyutlu içeriklerde derinlik hissini yaşayabiliyorsunuz. Üç boyutlu içeriklerde ise cihazın kalitesi bizleri fazlasıyla memnun etti. Gözlüklerin ve ekranın titreşimsiz olması kullanım rahatlığı sağlarken aynı zamanda daha parlak ve canlı görüntüler izlemenize imkan sağlıyor.

3D özellikli filmleri sinema da izler gibi evinizde izleyebilmek büyük bir rahatlık. Yukarda da bahsettiğim kutu içeriğindeki çerçevesiz gözlük sayesinde sinemadaki çift gözlük takma durumu ortadan kalkmış oluyor bir nevi. Film izlemenin dışında böyle bir monitörle 3D oyun oynamak başlı başına bir zevkliydi. Araba yarışlarında sanki gerçekten yarışın içindeymişsiniz gibi bir his uyandırıyordu. FPS türündeki oyunlarda da gerçeklik etkisi çok yüksek. Crysis 1 ve 2 yi deneme fırsatımız oldu. Büyük keyif aldık. Oyun deneyiminin en keyifli noktası da bana göre Fifa 2011 oynamak oldu. Oyun yükleme ekranlardıan kaleci ile birebir şut çekebileceğiniz bölüm çok güzeldi. Gerçekten yeşil sahadaymiş gibi bir etkiyle karşılaşıyorsunuz. Oyun içinde de Pro Cam adındaki kamera açısıyla oynadığınızda bu etkiyi çok daha fazla yaşıyorsunuz.

LG D2342P Monitör İnceleme

Bu kadar güzel özellikten sonra cihazın olumsuz gördüğümüz ve memnun kalmadığımız noktalarından da bahsetmek istiyorum. 3D özelliği her ne kadar gözlerimiz ve izleyen kişiler açısından rahat olacak şekilde titreşimsiz yapılmış olsa da gözlükleri çıkardıktan sonra odaklama sorunları yaşadığımızı belirtmek isterim. 3D içerikteki net alanlar ile arka planda kalacak flu alanların belirli olması, kullanım sırasında gözümüzün normalde istediğimiz yere odaklanma yetisinin bozulmasına sebep oluyor. Daha büyük boyutlardaki led tv lerde bu sorunu çok daha az hissetmiştik. Oyunlarda özellikle FPS türündekilerde bu sorunu daha fazla yaşadık. Bunun harici 3D özelliğini en verimli izleyebilmek için ekranın tam karşısına veya çok az sağdan veya soldan bakmanız gerekiyor. Daha geniş açılarda ve özellikle üstten veya alttan baktığınızda sapmalar fazla oluşuyor. Bu durumu LG nin aynı özellikteki büyük boyutlu led televizyonlarında çok daha az gözlemlediğimi söylebilirim. Son bir nokta da cihazın parlaklık derecesi benim için biraz fazla geldi. Ayarlardan parlaklık 0 olarak yapsam da ışık şiddeti beni bir miktar rahatsız ediyor.

LG D2342P Monitör İnceleme

Sonuç olarak LG D2342P yüksek kalitede bir monitör. 3D deneyimleri kişilere göre farklılık göstereceğini ve benim karşılaştığım olumlu/olumsuz yönlerin değişeceğini belirtmekte fayda görüyorum. 3D teknolojisi adına LG nin büyük bir adım attığı aşikar. İlerleyen yıllarda gözlüksüz üç boyut sistemleri gelişip yeterli düzeye ulaştığında piyasada çok büyük bir rekabet yaşanacağını tahmin ediyoruz. Zaten gözlüksüz 3D özellikli cihazlar yavaş yavaş piyasaya çıkmaya başladılar bile. 3D monitör almayı düşünenler için bu modeli tavsiye ediyoruz. Vereceğiniz parayı hak eden bir ürün.

LG Türkiye’ye lansman daveti ve inceleme için gönderdikleri üründen dolayı teşekkkürlerimizi sunmak istiyorum.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku