Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Liverpool Nasıl Bir Şehirdir?

0 510

Liverpool, Avrupa Birliği üyesi Birleşik Krallık’a bağlı İngiltere’nin en önemli şehirleri arasında yer alır. Birleşik Krallık’ın kuzey batısında yer alan Liverpool, ülkenin en önemli liman şehirlerinden birisi konumundadır. İngiltere’nin en gelişmiş daha doğru bir ifadeyle ekonomisi en hareketli şehirleri arasında kabul edilen Liverpool, ülkenin liman şehirlerinden birisi olması hasebiyle ülkenin ekonomisi üzerinde de ciddi bir etkiye sahiptir. İngiltere ve Birleşik Krallık’ın diğer şehirlerine nazaran daha yeni bir şehir olan Liverpool, resmi kayıtlara göre 1207 yılında keşfedilmiş ve o dönemde bölgeye insan yerleşimi söz konusu olmuştur. İlk dönemlerinde bir köyden farksız olan Liverpool, kurulmaya başlandığı 1200’lü yıllar sonrasında İngiltere için çok ciddi bir yer haline gelmiş ve İngiltere’nin yaşadığı savaşlarda da oldukça stratejik bir konuma sahip olmuştur. Resmi olarak 1880 yılında şehir statüsü verilen Liverpool, bu dönemle beraber daha hızlı bir gelişim göstermiş ve İngiltere sanayisi bağlamında da oldukça kritik bir şehir olmuştur.

BLiverpool Nasıl Bir Şehirdir?ritanya’nın en önemli liman şehirlerinden biri olan Liverpool’un en yüksek noktası deniz seviyesinden yaklaşık olarak 70m civarındadır. Bir liman şehri olmasına karşın sahip olduğu nüfus itibariyle de ciddi şekilde dikkati çeken Liverpool, sadece şehir merkezinde yaklaşık olarak yarım milyon insana ev sahipliği yapmaktadır. Ancak şehrin hukuki sınırları içinde yaklaşık olarak 900 bin kişi yerleşik olarak yaşamını sürdürmektedir. Bunun yanı sıra şehir ile bağlantılı olan civar illeri de hesaba katarsak şehrin nüfus hacmi yaklaşık olarak 2,3 milyona ulaşmaktadır. Ancak Liverpool her ne kadar gelişmiş ve stratejik bir konuma sahip olsa da bölgede kişi başına düşen milli gelir ülke ortalamasının altındadır. Ülke genelinde hane halkının kişi başı yıllık gelirinin 50 bin Dolar civarı olduğunu düşündüğümüzde Liverpool’da ise sadece 33 bin Dolarlık bir meblağın olması şaşırtıcı noktalar arasında kabul edilmektedir. Ancak bölgede işsizlik yüzde 3’ler civarındadır ve bu da İngiltere ortalamasının altındadır. Bu anlamda Liverpool halkının ciddi bir huzur içinde yaşadığını söyleyebiliriz.

Eşsiz bir tarihi mimariyi de içinde barındıran Liverpool, ekonomik olarak ciddi anlamda turist kapasitesine de sahip olmasıyla meşhurdur. Özellikle bir liman şehri olması hasebiyle bölgeye çok sayıda devasa yolcu gemileri yanaşmaktadır. Liverpool öyle bir yerdir ki, şehir içinde 2500’den daha fazla tarihi nokta ve gezilip görülmesi gereken eser bulunmaktadır. Bölge sahip olduğu doğal ve yapay eserleriyle UNESCO’nun da dikkatini çekmeyi başarmış ve 2004 yılında UNESCO tarafından UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne de dahil edilerek ciddi anlamda bir koruma sağlanmıştır. Yılın hemen hemen her ayında ciddi bir yağış alan Liverpool, bu anlamda yeşil topraklarını bu bitmek tükenmek bilmeyen sağanak yaşışlara borçludur. Liverpool bir adet uluslar arası havalimanına da sahiptir. Bu anlamda bölgeye hemen hemen bütün büyük havayolu şirketleri uçuş düzenlemektedir. Buna Türk Hava Yolları’nın düzenlediği tarifeli İstanbul-Liverpool uçuşları da dahildir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.