Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Makyaj Fırçaları Nedir ve Nasıl Kullanılmalıdır?

0 636

Makyaj, kadınların hem günlük hayatta hem de özel günlerde vazgeçilmezi haline gelen bir uygulama olmuştur. Makyaj uygulamasını daha kolay gerçekleştirebilmek için çeşitli makyaj fırçaları üretilmiştir. Bu fırçalar hem makyaj ürünlerinin daha kolay kullanmaya yarar sağlar hem de daha doğal ve pürüzsüz bir makyajın anahtarı olur. Her makyaj ürünü için ayrı bir fırça formu oluşturulmuştur. Likit formdaki ürünler için kabuki tarzda ya da sentetik kıllardan oluşan fırçalar kullanılır. Toz formdaki ürünler için ise doğal kıllardan yapılmış, tozutma yapmadan ürün uygulamayı sağlayan fırçalar üretilmiştir. Hangi makyaj ürünleri için ne çeşit fırçalar kullanılması gerektiği şu şekilde kategorize edilmiştir.

6339_resim_1413558039

1) Fondöten fırçaları: Fondöteni yüze yayarken kullanılan bu fırçaların daha doğal ve pürüzsüz bir sonuç vermesi için dairesel hareketlerde cilde fazla bastırmadan uygulanması gerekir. Sentetik ve doğal kılların karışımından elde edilen bir fondöten fırçası ürünü emmeden cilde yayar, böylece ürün kaybı da engellenmiş olur. Bunun yanında fondöten uygulamak için kullanılan süngerler de vardır. Bu süngerler hafif nemli bir şekilde cilde tampon hareketlerle uygulanır. Daha pürüzsüz ve kusurları tam kapatan bir sonuç elde edilmesini sağlar.

2) Pudra fırçaları: Pudra, yüze yayılan fondötenin daha kalıcı olması ve parlama yapmaması için kullanılır. Pudra ürünlerini yüze yayarken yüzün büyüklüğüne uygun, doğal kıllardan yapılmış bir pudra fırçası kullanılır.

3) Allık fırçası: Elmacık kemiklerine allık uygulamak için kullanılan fırçalardır. Elmacık kemiklerinin çıkıntılı şekline uygun, yassı veya kesik uçlu fırçaların kullanılması allık uygulamasını kolaylaştırır.

4) Far fırçası: Göz makyajını tamamlayan en önemli fırça far fırçasıdır. Birçok çeşidi olan far fırçalarının en temeli yassı ve geniş olan fırçalardır. Farın tüm göz kapağına uygulanması için kullanılır.

5) Karıştırma fırçası: Bu fırçalar göz kapağının katlanma yerine uygulanan ürünler için kullanılır. Aynı zamanda farın iyice dağılması ve daha doğal bir sonuç elde edilmesi için kullanılır. Bu fırçalarla çok fazla karıştırma işlemi yapıldığı için yumuşak kıllardan yapılmış olanı tercih edilmelidir. Aksi halde hassas göz çevresine zarar verilmesi olasılığı yüksektir.

6339_cymera_20131108_143501

6) Kalem fırça: Alt ve üst kirpik diplerine far uygulamak için kullanılır. Detay uygulamaları için en uygun fırçalardandır.

7) Eyeliner fırçası: Makyajın en zor kısmı olarak adlandırılan eyeliner adımı için ince ve kontrolü kolay olan fırçalar kullanılır. Eyeliner sürümünü kolaylaştıran en önemli fırça çeşidi ise kesik uçlu fırçalardır. Eyeliner kuyruğunun iki göz için de eşit olarak sürülmesi için kesik uçlu fırçalar kurtarıcı durumundadır.

8) Ruj fırçası: Rujun dudak çizgilerinde kusursuz uygulanması için küçük ve ince olan ruj fırçaları kullanılır. Böylece simetrik bir dudak çerçevesi oluşturularak içi ruj ile doldurulur. Rujun daha kalıcı olmasını sağlar.

9) Kontur fırçası: Elmacık kemikleri altına kontur yapmak için kullanılır. İnce ve geniş formda olanları elmacık kemiği hattını kolaycı takip etmeyi ve elmacık kemiklerinin daha belirgin olmasını sağlar.
Bu fırçalar makyaj uygulaması kolaylaştırır ve profesyonel bir makyaj uygulaması sağlar.

Yazar:Özge Yıldırım

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku