Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Sağlınıza İyi Gelecek 5 Güzel Hobi

0 473

Sağlınıza İyi Gelecek 5 Güzel HobiÇoğumuz için, hobilerimiz kişisel hayatımızın önemli bir parçasıdır. Peki, sahip olduğumuz hobilerin zihinsel ve fiziksel sağlığımız için de iyi olabileceklerini biliyor muydunuz? Hobiler boş zamanlarımızı etkin ve verimli bir şekilde kullanmamızı sağlar. Temel kimliklerimiz çoğunlukla, çalışmadığımızda, uyurken ya da sevdiklerimizle zaman geçirirken seçtiğimiz ve yaptığımız hobilere bağlıdır. Tabii ki çoğumuz eğlendiği için bir hobi edinir. Bu hobiler, sadece eğlence değil daha fazlasını da sunabilir. Bu yazıda, sağlığınıza iyi gelen 5 hobiden bahsedeceğiz.

1. Dans: Eğlenceli Bir Egzersiz Şekli

Dans, bir dizi sağlık faydasına sahiptir ve çoğu insan için egzersiz yapmanın kolay ve erişilebilir bir yoludur. Dans etmek için çok fazla ekipmana ihtiyacınız yoktur. Yalnızca ayaklarınız, müzik ve tercihen bir ya da iki arkadaşınız yeterli olacaktır. Dans etmek, vücudunuz için oldukça faydalıdır. Dans ederken izin verdiğiniz ve istediğiniz kadar kendinizi zorlarsınız. Sizin için en uygun dans türünü seçebilirsiniz. Ve herkes dans edebilir!

Herkesin önünde, dans pistinde dans etmek sizi utandırıyor olsa bile hemen herkes vücutlarını bir müzik eşliğinde oynatmayı sevecektir. İster evinizde ister aile bireylerinizin olduğu dar dairede, ev konforunda danslar edebilirsiniz. Dans etmenin doğrusu veya yanlışı yoktur. Önemli olan iyi hissettiren hareketleri yapmanız olacaktır.

Sağlınıza İyi Gelecek 5 Güzel HobiDans sosyal bir etkinliktir ve aktif sosyal iletişimin genel iyilik için önemli olduğunu biliyoruz. En önemlisi, dans eğlencelidir. Dans etmek, ağrısız, enerji veren bir egzersiz programıdır. Ancak, özellikle, dans bizi nasıl sağlıklı tutmaktadır? Öncelikle, dans, mükemmel bir kardiyo egzersiz programıdır ve kardiyo egzersiz programlarının kalp-damar sağlığını iyileştirmeye, dayanıklılığı arttırmaya ve kemik ve kasları güçlendirmeye yardımcı olduğunu biliyoruz. 2011 yılında yapılan bir bilimsel araştırmada, 9917 katılımcı ile yapılan 94 çalışmada, haftada en az üç kez dans etmenin yaşlı insanlarda dengeyi geliştirdiği gösterilmiştir. Bu oldukça önemli bir fayda olacaktır. Çünkü yaşlıların çoğu yaşlılık dönemlerinde düşmekte ve çeşitli rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Dans gibi basit bir aktivite, bu kasıtsız düşmelerden kaçınmaya yardımcı olabiliyorsa, neden dans etmeyelim?

Dans etmek, beyin sağlığı için de iyidir. New England Journal of Medicine’da yapılan bir araştırmada, düzenli dans etkinlikleri ile bunaklık riskinde %76’lık bir azalma olduğu gösterilmiştir.

Sağlınıza İyi Gelecek 5 Güzel Hobi2. Bahçe İle İlgilenmek: Beyin İçin Oldukça Faydalı

Bahçıvanlık, bahçeniz ile ilgilenmek, başlangıçta egzersiz gibi gözükmeyebilir, ancak çalışmalar, beklenmedik sağlık yararlarının bahçenizi düzenli tutmanızla bağlantılı olduğunu göstermektedir. İlk olarak, otları çekme, dikme ve araçlara ulaşma gibi basit eylemler, aerobik egzersizin ince bir formuna katkıda bulunur; bu hareketler, kaslarınızın çalışmasına yardımcı olur ve güç, dayanıklılık ve esnekliğinizi artırır.

Ayrıca, evinizin dışında, dışarda bulunmak da sizin için oldukça faydalıdır. PLOS One’da 2014’te yayınlanan bir çalışmada, bahçe işleri ile uğraşmanın ya da bisiklet sürmenin ilerleyen yaşlarda D vitamini eksikliği riskini azalttığı belirtilmiştir. Ayrıca, bahçe işleri ile ilgilenmenin bunaklık riskini %36 miktarında azalttığı gösterilmiştir.

Stockholm’deki, Karolinska Enstitüsü’nün yaptığı bir çalışmada ise, bahçe ile ilgilenmenin kalp krizi riskini %30 oranında azalttığından bahsedilmiştir.

3. Yazmak

Şüphesiz bir masaüstünde bir dizüstü bilgisayar ya da kalem kağıtla oturmak sağlığınız için iyi olamaz mı? Şok olmaya hazırlanın. Yazma, hafıza, stres seviyeleri ve uykudaki gelişmeler gibi bazı zihinsel ve fiziki sağlık yararları ile bağlantılıdır.

Çeşitli çalışmalar, deneyimleri hakkında yazmanın, kanser hastalarının hastalıklarıyla baş etmelerine, hastaların strese direnmelerine ve potansiyel olarak fiziksel sonuçların iyileşmesine katkıda bulunmalarına yardımcı olduğunu bulmuştur.

Yeni Zelanda’daki Auckland Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından yapılan ilginç bir araştırmada, yazmanın yaraların iyileşme hızını etkileyip etkilemeyeceği araştırıldı. Araştırmacılar, bir grup katılımcıya, her gün en travmatik yaşam tecrübeleri hakkında 20 dakikalık bir yazı yazmalarını, diğer bir grup katılımcıya ise ertesi gün için planlarıyla ilgili olarak her gün aynı saatte yazı yazma görevini vermişler. Yazmaya başlamanın ilk gününden iki hafta sonra, katılımcılardan küçük cilt biyopsileri alındı. Ardından araştırmacılar ortaya çıkan yaraları 3-5 günde bir iyileşinceye kadar fotoğrafladılar. Biyopsiden 11 gün sonra, travmaları hakkında yazan yaralıların yüzde 76’sı iyileşmişti, günlük planlarını yazan katılımcılar grubunda ise yaraların sadece yüzde 42’si iyileşmişti.

Genel olarak yazmak, kendini ifade etmek için mükemmel bir araçtır. Hayatınızdaki travmalar hakkında günlük yazı yazmak zor olabilse de, herkese açık, bir kitleye yazmanın toplumsal faydaları da olacaktır. Örneğin, blog yazarlığı yapmak, insanlarla yeni ilişkiler kurmanıza ve çeşitli topluluklar kurmanıza imkan sağlayabilir.

Sağlınıza İyi Gelecek 5 Güzel Hobi4. Müzik Bir Tedavidir

Enstrüman çalmak ve müzik dinlemek, hem zihinsel hem de fiziksel olarak sağlığa fayda sağlayabilir. Medical News Today, 2013’te, müziğin sinirsel etkilerini inceleyen geniş kapsamlı bir araştırma yaptığını bildirdi. İnceleme, müziğin vücudun bağışıklık sistemini artırıp stres ve kaygı düzeylerini düşürdüğünü ve depresyonu hafiflettiğini ileri sürdü.

Ameliyat bekleyen hastalar için müzik dinlemenin, reçeteli ilaçlardan kaygıyı azaltmada daha etkili olduğu bulunmuştur ve müzik dinlemenin veya enstrüman çalmanın “stres hormonu” olarak bilinen kortizolünün daha düşük seviyelere inmesi ile bağlantılı olduğu bildirilmiştir.
Müziğin, beynimizi ne kadar heyecanlandırdığına dair bir fikir edinmek için, 2011 yılında yapılan bir çalışmada, beynimizin, müziğe, yemek yemeye ve cinsel hayata karşı verdiği cevaplar incelenmiştir. Bu üç etkinliğin de beyin üzerinde benzer etkide bulunduğu ve dopamin salgılanmasını sağladığı görülmüştür.

Sağlınıza İyi Gelecek 5 Güzel Hobi5. Evcil Hayvan Beslemek: Kalp Sağlığı İçin İyi

Her türdeki evcil hayvanlar, bizim için harika arkadaşlar olabilir ve birçok yönden daha sağlıklı olmamıza yardımcı olabilir. CDC’ye göre, bir evcil hayvan sahibi olmak sadece egzersiz yapmamıza, dışarda gezmemize ve sosyalleşmemize yardımcı olmuyor aynı zamanda kan basınç seviyemizin, kolesterolümüzün, trigliserid düzeyinin düşmesine ve yalnızlık duygusunun ortadan kalkmasına yardımcı olduğu belirtilmiştir. Bunun nasıl daha geniş sağlık yararlarına dönüştüğünü merak ediyorsanız, bu faktörlerin hepsinin bir kalp krizi riskini en aza indirmeye yardımcı olabileceğini akılda tutmanız gerekmektedir.

Görüldüğü üzere, aslında pek farkında olmasak da sahip olduğumuz ve yaptığımız bazı hobilerin sağlığımız üzerinde oldukça faydalı etkileri bulunmaktadır. Zevk aldığınız düzenli bir hobiniz varsa neden hobi ile ilgili faaliyetlerinizi sağlığınızı iyileştirmek için nasıl uygulayabileceğinizi düşünmek için biraz vakit harcamıyorsunuz? Ve yeni bir hobi edinmeyi düşünüyorsanız, o zaman bu makalenin size eğlenerek daha sağlıklı olabileceğiniz hakkında bazı fikirler verdiğini umuyoruz!

Kaynakça:
https://www.medicalnewstoday.com/articles/320715.php
https://www.cdc.gov/healthypets/health-benefits/

Yazar: Bekir Afşar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku