Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Melbourne Nasıl Bir Şehirdir?

0 589

indirMelbourne, Avustralya’nın Sydney’den sonraki en popüler şehridir. Melbourne, Avustralya’nın Victoria eyaletinin başkenti ve aynı zamanda da Avustralya’nın başkentidir. Melbourne, Avustralya’nın en önemli finans merkezlerinden biridir. Ayrıca Melbourne Avustralya’nın başkenti olarak Asya Pasifik bölgesinin en öneli yerleşim yerlerinden birisi olarak kabul edilir. Melbourne ayrıca dünyanın en yaşanılabilir şehri olma özelliğine de sahiptir. Bu oldukça zor erişilebilen bir unvan olduğu için Melbourne bu anlamda çok sıra dışı bir şehirdir.

2011’de dünyanın en yaşanılabilir şehri seçilen Melbourne, 2002 yılından günümüze dek daima ilk 3’te yer alma başarısı göstermiştir. En yaşanılabilir şehir olmasının yanı sıra ayrıca da şehir Oslo ile beraber dünyanın en pahalı 4. şehridir. Şehir oldukça modern ve yeni dizayn edilmiş bir mimariye sahiptir. Melbourne’de eğitim, eğlence, sağlık, araştırma ve geliştirme, turizm ve spor oldukça gelişmiş alanlar arasında yer almaktadır. Şehirde 2014 yılı verilerine göre yaklaşık olarak 4,500,000 milyon insan yaşamaktadır.

Office-Locations---MelbourneMelbourne, 1835 gibi oldukça yeni bir tarihte keşfedilmiş ve bu tarihten itibaren şehirleşme çalışmaları başlatılmıştır. Şehir deniz seviyesinden yaklaşık olarak 31m yüksekliğindedir. Melbourne’nün Sydney’e olan uzaklığı yaklaşık olarak 715km’dir. Perth’e ise 3,615km’lik bir mesafe söz konusudur. Şehirde doğal limanlar söz konusudur. En popüler doğal liman Port Phillip’tir. Şehir merkezinde yer alan Port Phillip, Yarra nehrine oldukça yakın bir mesafede yer almaktadır. Şehir Avustralya’nın en çok yağış alan bölgelerinden biridir. Ancak çok iyi bir altyapı sistemi olan şehirde, yağış nedeniyle herhangi bir sorun yaşanmamaktadır.

Şehirde birçok turistik mekan bulunmaktadır. Bunlardan en önemlileri, , Melbourne Kriket Sahası, Melbourne Müzesi, Melbourne Hayvanat Bahçesi ve Ulusal Viktoria Galerisi’dir. Ulaşımın son derece gelişmiş olduğu şehirde, iki adet uluslararası havalimanı vardır. Bunlardan en büyüğü, Tullamarine Havalimanı’dır. Ayrıca Melbourne Limanı, oldukça işlek bir limandır. Asya Pasifik Limanları arasında en işlek 10 liman arasında yer alan Melbourne Limanı, devasa kurvaziyerlere de ev sahipliği melbourneHeroyapmaktadır. Şehrin demiryolu ulaşımı da oldukça gelişmiştir. Neredeyse her bölgeye metro ya da banliyö trenleri ile ulaşmak mümkündür. Dünyanın en iyi banliyö hattının bulunduğu şehirde ücretler biraz yüksek olsa da birçok Melbournlü bu hatlardan faydalanmayı tercih etmektedir.

Havayolu ve demiryolu taşımacılığının oldukça gelişmiş olduğu Melbourne’de ulaşım ayrıca lüks otobüslerle de sağlanabilmektedir. Havanın kışın oldukça ılık olduğu Melbourne’de yazlar oldukça sıcak geçmektedir. Birçok vahşi hayvanın da uğrak yeri olan Melbourne’de neredeyse her 5 evden birinde yılan, tarantula gibi zehirli hayvanlar yaşamaktadır. Melbourne, en çok sokma sebebiyle ölümlerin gerçekleştiği şehir olma özelliğine de sahiptir.

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku