Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Tanzanya Nasıl Bir Ülkedir?

0 415

tanzanya-bayragiTanzanya ya da resmi adıyla Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti, Afrika’nın güneydoğu bölgesinde yer alan bir ülkedir. Tanzanya, kuzeyde Kenya ve Uganda ile sınır komşudur. Ruanda, Burundi ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ne batıda sınırı vardır. Tanzanya’nın güneyde ise Hint Okyanusu’na kıyısı vardır. Kuzeydoğusunda ise Afrika’nın en yüksek dağı olan Kilimanjaro yer almaktadır. Tanzanya’nın nüfusu yaklaşık olarak 45 milyon civarındadır. Tanzanya, Afrika’nın en verimli topraklarının bulunduğu ülkelerden biridir.

Tanzanya, çok sayıda farklı etnik kökene sahip insanın bir arada yaşadığı bir ülkedir. 1996 yılında Dodoma, ülkenin yeni başkenti olarak ilan edilmiş ve eski başkent Dares Salaam’da yer alan parlamento, Dodoma’ya taşınmıştır. Dares Salaam, Hint Okyanusu kıyısında yer alan bir şehirdir ve bunun yanında Tanzanya’nın en gelişmiş ve en büyük şehridir. Dares Salaam, Tanzanya’nın deniz ticaret merkezidir. Ülke daha önce Alman kontrolü altına girmiş ve Birinci Dünya Savaşı sırasında ülke Britanyalıların kontrolüne geçmiştir.

1024px-Tanzania_on_the_globe_(Africa_centered).svgTanzanya’yı ilk keşfeden kişi Vasco de Gama olmuştur. Vasco de Gama, 1498 yılında, Tanzanya sahillerini ilk ziyaret eden kişi olarak kayıtlara geçmiştir. Birinci ve İkinci Dünya Savaşlarında Tanzanya oldukça kilit bir rol oynayan bölge olarak akıllarda kalmıştır. Özellikle Alman kuvvetleri tarafından bir üst olarak kullanılmış olan Tanzanya, Hint Okyanusu’na olan kıyısı nedeniyle, İngilizler tarafından da oldukça gözde bir konuma sahipti.

Afrika’da çekilen birçok belgesel, Tanzanya’da çekilmektedir. Tanzanya topraklarında yer alan Serengeti, birçok canlının yaşam yeridir. Ayrıca UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesi’nde de yer almaktadır. Bu anlamda şehirde birçok belgesel yayıncısının ofisi bulunmakta ve bu anlamda bölge turizmden hatırı sayılır bir gelir elde etmektedir. Turizm bölgesinde yaklaşık olarak 16 ulusal park yer almaktadır ve bunlar Tanzanya devleti tarafından koruma altına alınmıştır. Tanzanya topraklarının yaklaşık %38’i koruma altındadır ve kaçak avlanmaya karşı ağır yaptırımlar söz konusudur.

Tanzanya ile Kenya arasında yer alan Masai Mara, birçok canlının göç yoludur ve bu yol da tıpkı Seremgeti gibi Tanzanya devleti tarafından koruma altına alınmıştır. Bu anlamda Tanzanya ve Kenya müşterek bir çalışma içersindedirler. Her iki devlette, sahip oldukları doğal zenginlikleri koruma altına almayı başarmışlardır.

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.