Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Mersin Müzesi

0 88

Mersin Müzesi, il merkezindeki Cumhuriyet Alanı’ndaki kültür merkezinin doğusundadır. Eski halkevi binasıdır. Tarihi 1944-45 yıllarına varır. Müze 1978 yılında eski halkevi binasının küçük bir kısmında kurulmuştur. Binanın restore edilip kültür merkezine çevrilmesi sonrası 1991 yılında ziyarete açılmıştır. Sonra yenilenip 2001 yılında tekrar açılmıştır.

mersin-muzesi-2Müzede üç ana teşhir salonu bulunur. İlk salonda taş eserler vardır. Anadolu’nun en eski yerleşim merkezlerinden Yumuktepe ve Gözlükule kazılarında bulunan Neolitik, Kalkolitik ve Eski Tunç devirleri eserleri ikinci salondadır. Bunlar iki kulplu içki kapları, ikili, üçlü, dörtlü sepet kulplu fincan şekilli kaplar, gaga ağızlı testiler ve çeşitli renklerde kaplardır. Ayrıca Eski Tunç Çağı, Urartu Dönemi, Klasik, Hellenistik, Roma ve Bizans dönemlerinden pişmiş toprak çanak-çömlek, cam ve bronz eserler kronolojik sergilenmektedir. Klasik, Grek, Roma, Bizans ve İslâmi dönemlerden bronz, gümüş, altın sikkeler ve Küstüllü Bizans definesi de aynı salondadır.

Üst kattaki üçüncü salonda etnografik eserler yer alır. Bunlar gümüş süs eşyalar, tespihler, işlemeli elbiseler, peşkirler, ahşap ve madeni eşyalar, kilimler, çeşitli silahlar vb. eserlerdir. Bahçede çeşitli devirlerden taş eserler ve pithoslar vardır. Müdürlük sorumluluk alanında 135 arkeolojik sit,194 sivil mimari örnek, 42 dini kültürel yapı, 5 doğal sit, 2 tarihi sit, 1 kentsel sit, 1 askeri yapı, 1 idari yapı ve 2 doğal anıt olmak üzere 383 taşınmaz eser vardır.

Müzede 5731 arkeolojik, 24.110 sikke, 889 etnoğrafik, 421 mühür, 2 fosil olmak üzere 31.153 eser vardır. Ancak bu eserlerin yalnızca 2.331 tanesi teşhirdedir.

Yazar:Halil İbrahim Arik

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku