Ali Nasuh Mahruki Kimdir?

k_2803Ali Nasuh Mahruki, Kaptan-ı Derya Ali Paşa’nın 6.kuşak torunu olarak 21 Mayıs 1968 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Babası önemli para koleksiyoncusu ve Türk Nümismatik Derneği Başkanı Cafer Cem Mahruki’dir. Mahruki soyadının nereden geldiğini merak edenler için; Osmanlı Donanması başında olan yunanlıların Kara Ali dediği Kaptan-ı Derya Ali Paşa komutasındaki ordu Sakız isyanını bastırır. Fakat Yunanlıların denizcisi Kanaris bir şekilde limana sızarak Osmanlı amiral gemisini ateşe verir ve bu esnada şehit düşen Ali Paşa’nın geride kalan ailesine Osmanlıca’da yanık anlamına gelen Mahrukizade denmeye başlamıştır. Soyadı kanunu ile Mahruki soyadıyla devam etmiştir.

İlk ve ortaöğretimini Şişli Terakki Lisesi’nde tamamlayan Mahruki, 1992 yılında da Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun olmuştur. 2004 yılında da Milli Güvenlik Akademisi’nden mezun olmuştur. 20 yaşındayken dağcılıkla Bilkent Üniversitesi Doğa Sporları Topluluğu’nda tanıştı ve üç yıl boyunca buranın başkanlık görevini yürüttü. Yazar, fotoğrafçı ve milli sporcu olan Mahruki sadece dağcılıkla değil, mağaracılık, yelkencilik, dalgıçlık, motor sporları ve yamaç paraşütüyle de ilgilenmektedir. İlklerin adamı olan Mahruki, 1992-1994 yılları arasında Rusya Dağcılık Federasyonu tarafından eskiden Sovyetler Birliği’nin sınırları içinde yer alan 7000 metreden yüksek beş dağa tırmanarak Kar Leoparı ünvanını alan en genç dağcı olmasının yanı sıra, 1995 yılında Everest’e tırmanarak ilk Türk ve dünyada ilk müslüman dağcı ve 1996 yılında da yedi kıtanın en yükseğine tırmanarak Yedi Zirveler projesini tamamlayan 45. ve en genç dağcısı oldu. Daha sonraları birçok zorlu tırmanış daha gerçekleştiren Nasuh Mahruki, oksijensiz Lhotse ve K2 dağlarına tırmanmış ve 15 yıl sonra Everest’e ikinci kez tırmanmıştır.

Nasuh Mahruki 1996 yılında 7 arkadaşıyla birlikte Arama Kurtarma Derneğini (AKUT) kurmuş ve isimlerini 17 Ağustos 1999 depreminde enkaz çalışmalarına katılıp Türkiye’nin ve dünyanın her köşesinden gelen gönüllüleri ve yardımları örgütleyerek, tasnif edip, ihtiyaç sahiplerini belirleyip dağıtımını yaparak adını duyurmuşlardır. Halen AKUT kurucusu ve yönetim kurulu başkanıdır.

Nasuh Mahruki 2001 yılında İzmir’deki Avrupa Ralli Organizasyon’unda tanıştığı Mine Özvardar ile 2009 yılında Himalayalar’da Bhutan Krallığı’na yaptıkları bir motosiklet gezisinde geleneksel bir törenle hayatını birleştirmiştir. Daha sonra Bangledeş Büyükelçiliği’nde resmileştirmişlerdir. 2013 yılında oğlu Barlas, 2015 yılında da kızı Bilge dünyaya gelmiştir.

Bahçeşehir Üniversitesinde 2 yıl boyunca “Takım Çalışması ve Liderlik” dersleri vermiş, kişisel gelişim üzerine çeşitli seminerler düzenlemiş ayrıca çeşitli gazete ve dergilerde köşe yazarlığı, televizyonlara belgesel programları yapmıştır.

Nasuh Mahruki bugüne kadar 6 kitap yazmıştır.

– 1995 – Bir Dağcının Güncesi
– 1996 – Bir Hayalin Peşinde
– 1999 – Asya Yolları, Himalayalar ve Ötesi
– 2002 – Yeryüzü Güncesi
– 2007 – Vatan Lafla Değil Eylemle Sevilir
– 2010 – Kendi Everest’inize Tırmanın

Kaynakça:
NASUH MAHRUKİ -AİLEM

Yazar:Sultan Yıldırım

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar