Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Mide Ekşimesi mi Yoksa Kalp Krizi mi?

0 316

Kalp krizi ve mide ekşimesi benzer belirtilere sahip olabilen iki farklı durumdur. Kalp krizi önemli bir tıbbi sorun olduğu için, acil tıbbi yardım alınması gerekip gerekmediği veya antasit hapı alınmasının yeterli olup olmadığını söylemek zor olabilir. Tüm kalp krizleri klasik, göğsü sıkıştıran tipik belirtiye neden olmadığından, mide ekşimesi ile kalp krizi arasındaki farklar dikkatlice gözden geçirilmelidir. Göğüs ağrısı acil servise gitmenin en sık nedenlerden biridir. Bu insanların çoğu anjina veya kalp krizi geçirirken, bazılarında ciddi mide ekşimesi vardır. Bu iki durumun göğüs ağrısına nasıl neden olduğunu anlamak için, ikisinin arkasındaki nedenler göz önünde bulundurulmalıdır.

Kalp Krizi Neden Olur?

Mide Ekşimesi mi Yoksa Kalp Krizi mi?Kalp krizi, kalpteki büyük bir arter veya arterlerin yeterli kan akışı alamamasıdır. Sonuç olarak, kalbin alanları yeterli kan ve oksijen almaz. Doktorlar bu durumu iskemi diye adlandırır. Bir kişi kalp krizi geçirdiğinde, kalbi daha fazla kan akışı sağlamak için çalışamaz. Sonuçta göğüs ağrısı oluşur, ancak diğer belirtiler de ortaya çıkabilir. Kalpteki farklı arterler, kalbin farklı bölgelerine kan sağlar. Bazen, bir kişinin belirtileri kalp krizi geçirdikleri yer nedeniyle değişebilir. Belirtiler farklıdır çünkü insanların vücutları kan akışı ve oksijen eksikliğine farklı tepkiler verir.

Mide Ekşimesi Neden Olur?

Bazı insanlarda, mide ile yemek borusu arasındaki sfinkter olması gerektiği kadar iyi çalışmaz. Bu, asidin yemek borusuna sızmasına (asit reflüye) izin verir, burada ağrı ve tahrişe neden olabilir. Midedeki asit, yiyecekleri ve besinleri eritmek içindir ve mide astarı yeterince güçlüdür, bu yüzden asitten etkilenmez fakat yemek borusunun astarı mide ile aynı tür dokuya sahip değildir. Asit özofagusa (yemek borusuna) girdiğinde, yanma hissi yaratabilir, göğüs ağrısı ve rahatsızlığa neden olabilir. Asit reflü olan herkes mide yanması çekmez ve bazı “mide ekşimesi” belirtileri olan kişilerde aslında asit reflü yoktur, ancak bu ağrıya neden olan başka bir durum olabilir.

Belirtilerin Karşılaştırılması

Kalp krizi belirtileri: Kalp krizinin sıklıkla görülen belirtisi göğüste ağrıdır. Diğer belirtiler şunlardır:
*Baş dönmesi, sersemlik hissi
*Bayılma hissi, dengeyi kaybetme
*Mide bulantısı
*Boyun, çene veya sırta yayılan ağrı
*Nefes darlığı
*Terleme (bazen “soğuk” ter olarak tanımlanır)
*Açıklanamayan yorgunluk
Kadınların atipik kalp krizi belirtileri (bulantı gibi) yaşama olasılığı erkeklerden daha fazladır. Bazı kadınlar, kalp krizinin, nefes darlığı ve yorgunluk gibi belirtilerden dolayı grip olmuş gibi hissettirdiğini bildirmektedir.
Kadınların erkeklerden farklı kalp krizi belirtileri bildirme eğiliminde olmasının birkaç olası nedeni vardır. Bunun bir nedeni, birçok kadının kalp krizi riski altında olmadıklarını düşünmeleridir. Bir diğeri ise kadınların ağrıyı erkeklerden farklı yaşamaya eğilimli olmasıdır. Bazı kişiler buna farklı bir ağrı tolerans düzeyi der, ancak bunun üzerinde geniş bir şekilde çalışılmamıştır.

Mide ekşimesi belirtileri: Mide ekşimesi, midenin üst kısmında başlayan ve göğse doğru yayılan, bir yanma gibi hissedebilen çok rahatsız edici bir his olabilir. Belirtiler birkaç dakikadan birkaç saate kadar sürebilir. Diğer belirtiler aşağıdadır:
*Göğüs kemiğinin veya kaburgaların hemen altında keskin yanma hissi vardır. Mide Ekşimesi mi Yoksa Kalp Krizi mi?

*Göğüs ağrısına, ağızda asitli bir tat, yiyeceklerin ağıza geri gelmesi veya boğazda yanma eşlik eder.
*Ağrı genellikle omuzlara, boyuna veya kollara yayılmaz, ancak olabilir de.
*Ağrı genellikle yemeklerden sonra, özellikle de reflüyü tetikleyen yiyeceklerden veya içeceklerden sonra gelir.
*Ağrı, dolu mideyle uzanıldığında veya egzersiz yaparken de gelir.

*Uzun süreli öksürük, boğaz ağrısı veya ses kısıklığı olabilir.
*Belirtiler genellikle bir antasit aldıktan sonra hızlı bir şekilde daha iyi olur.
*Diğer belirtilere ek olarak nadiren soğuk terleme veya nefes darlığı yaşanır.

Farkı Anlamaya Yardım Edebilecek Sorular

Bir kişi kendisinin ya da bir yakınının yaşadığı rahatsızlıkların kalp krizine veya mide ekşimesine ait belirtiler olup olmadığından emin değilse, rehberlik etmesi için aşağıdaki soruları cevaplandırabilir:
1-Belirtileri daha iyi hale getiren nedir?
Asit reflüde dik oturmak ve antasit kullanmak genellikle ağrıya yardımcı olur. Düz uzanmak ve öne eğilmek daha da kötüleştirir.
Kalp krizinde antiasitler ve dik oturmak muhtemelen belirtileri iyileştirmez. Etkinlikte bulunmak genellikle daha da kötüleştirir.
2-En son ne zaman yemek yediniz?
Asit reflüde yemekten sonra birkaç saat içinde belirtilerin oluşması muhtemeldir. Kişi bir süredir hiçbir şey yemediyse, belirtilerin reflüyle ilişkili olması daha az olasıdır Kalp krizinde belirtiler yemekle ilgili değildir.
3-Ağrı yayılıyor mu?
Asit reflüde ağrı boğaza kadar çıkabilir.
Kalp krizi geçirirken ağrı çeneye, sırta, bir veya iki kola kadar gidebilir.
4-Nefes ya da terleme sıkıntıları var mı?
Asit reflüde belirtiler genellikle bu kadar şiddetli olmamalıdır.
Kalp krizinde bu belirtiler iskemi olduğunu ve acil yardım gerektiğini gösterebilir.

Göğüs Ağrısının Diğer Nedenleri

Kalp krizi ve mide ekşimesi göğüs ağrısının tek nedeni değildir, ancak bunlar en muhtemel olanlardan bazılarıdır. Diğer potansiyel belirtiler şunlardır:
Anksiyete krizi: Şiddetli anksiyete ya da endişe nöbetleri, sanki ölüyormuş gibi hissedilmesine neden olabilecek panik duygulara neden olabilir. Diğer belirtiler nefes darlığı ve yoğun Mide Ekşimesi mi Yoksa Kalp Krizi mi?korkudur.
Özofageal kas spazmı: Bazı kişilerde özofagusta kasılma ya da spazm görülebilir. Bu durumda, bir kişi göğüs ağrısı gibi ağrı ve rahatsızlık duyabilir.
Safra kesesi ağrısı: Safra kesesi, vücudun yağları sindirmek için kullandığı safrayı serbest bırakmaktan sorumludur. Tıkanır veya hastalanırsa bulantı ve kusma, omuzlarda, kollarda ve boyunda ağrı gibi belirtilere neden olabilir.
Akciğer zarı iltihabı: Bu rahatsızlıkta genellikle bir enfeksiyon nedeniyle göğüs duvarındaki dokuların iltihaplanır ve yoğun öksürük, göğüs kafesinde ağrı vardır.

Göğüs Ağrısı Varsa Ne Yapılmalıdır?

Kalp krizinin de mide ekşimesinin de belirtileri belirli bir süreden sonra kaybolabilir. Bu yüzden, göğüste ağrı varsa ve nedenini bilinemiyorsa, ağrı durduğunda bile her zaman bir hastaneye gidilmelidir. Göğüste geçmeyen bir ağrı varsa kişi acil servise kendisi gitmemelidir. 112 Acil Servis aranırsa olabildiğince çabuk yardıma ulaşılabilir. Aşağıdaki tipik belirtiler varsa kalp krizi olabilme ihtimali yüksektir ve mutlaka 112 aranmalıdır.
*Genellikle göğsün merkezinde dolgunluk, gerginlik, donuk basınç veya ağrı hissi
*Göğsün çevresinin bir kemerle sıkılıyor gibi hissedilmesi sıkılıyor
*Egzersiz ile gelen ve dinlenmeyle rahatlayan ağrı
*Ani göğüs ağrısı veya kötüleşen baskı
*Baş dönmesi veya bayılma hissi
*Omuzlara, boyuna, çeneye veya kollara yayılan ağrı
*Nitrogliserin aldıktan sonra hızla iyileşen ağrı
*Nefes darlığı
*Diğer belirtilerle birlikte soğuk terlemeMide Ekşimesi mi Yoksa Kalp Krizi mi?
Kalp krizi belirtilerini görmezden gelmek, kalp dokusuna ciddi şekilde zarar verebilir ve yaşamı tehdit edebilir. Genel bir kural olarak, belirtilerin kalp krizi mi yoksa başka bir durum mu olduğundan şüphe ediliyorsa, en doğru olanı acil yardım almaktır. Bazen acil sağlık personeli rahatsızlık yaşayan kişiye aspirin çiğnemesini önerebilir (alerjisi olanlar bunu yapmamalıdır). Nitrogliserin tableti veya spreyi varsa, acil tıbbi personel gelene kadar bunları kullanmak belirtileri azaltmaya yardımcı olabilir.

Kaynakça:

https://www.healthline.com
https://www.webmd.com

Yazar: Müşerref Özdaş

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.