Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Mikrobiyom Nedir? İnsan Vücudundaki Rolü Nelerdir? Bağırsaklardaki Fonksiyonu Nedir?

0 510

Mikrobiyom Nedir? İnsan Vücudundaki Rolü Nelerdir? Bağırsaklardaki Fonksiyonu Nedir?İnsan vücudu karmaşık, birbirine bağlı bir ekosistemdir ve bağırsaklar vücudun dışarıdan en çok etkilenen yeridir. Sindirim kanunları, bağışıklık sisteminizin ön hattı gibi hareket eder; çünkü yediğiniz ve içtiğiniz şeylerden gelen yeni mikroplara ve moleküllere sürekli maruz kalır. Bağırsakta gerçekleşen süreçler merkezi sinir sisteminde, beyinde yer alır ve ruh halinizi kadar etkilemektedir. Ancak orada yaşayan organizmaları açıklamadan bağırsağın önemi hakkında bir bilgiye ulaşamazsınız.

Mikrobik Nedir?
İnsan vücudu içinde ve üzerinde yaşayan mikropların toplanmasına mikrobiyota denir. mMikrobiyom da bu mikropların içindeki genlere denir. Mikrobiyal genler vücudun çalışma biçimini önemli ölçüde etkiler ve hatta insan genlerine oranla 100: 1 oranında daha fazladır. Her birimiz benzersiz bir mikrobiyota ve eşsiz bir mikrobik’ e sahibizdir. Vücudunuzda yaşayan mikroplar, vücudumuza aldıklarımız tarafından belirlenir ve bu koloniler sürekli olarak akış halindedir. Coğrafya, sağlık durumu, stres, diyet, yaş, cinsiyet ve dokunduğunuz her şey mikrobiyotik bileşiminizi etkiler.

Halk Sağlığı, Germ Teorisi

Bilim adamları, yüzlerce yıldır mikroorganizmaları bilmektedir. 1673’de Antony van Leeuwenhoek Londra Kraliyet Cemiyeti’ne “mikroskoplar” kullanarak küçücük “hayvansal kütleler” keşfi hakkında bilgi notları yazdı. Leeuwenhoek, neredeyse her yerde baktığı mikropları buldu ancak keşif, 1870’lere kadar gözardı edildi. Hastalıkların sebebi ve yayılmasında rolü gözlendiğinde daha önceleri doktorlar, kötü havanın hastalığa sebep olduğuna inanıyorlardı. Robert Koch, minik mikroorganizmaların hastalıklara sebep olduğunu kanıtladı. Onun keşfi, mikrop teorisinin geçerliliğini sağlamlaştırdı. Bazı mikropların spesifik hastalıklara neden olduğu fikrine ulaştı.

Germ teorisi, temizliğin bilimsel bir mantığını oluşturdu ve temizliği ahlaki ve sosyal zorunluluk haline getirmenin öncüsü oldu. İnsanlar her gün banyo yapmaya başladılar. Bir zamanlar lüks olarak düşünülen sabun, temel bir ev gereksinimi haline geldi. Doktorlar ve cerrahlar ellerini yıkamaya ve cihazlarını sanitize etmeye başladılar. Yeni kanunlar, hastalığın yayılmasını ve hayat kurtaran halk sağlığı girişimlerine yol açtı.

Yakın zamana kadar, bilim adamları neredeyse yalnızca patojen mikropların insanları olumsuz yönde etkilediğine odaklandı. O zamandan beri, bazı mikroorganizmaların gerçekten insan sağlığına faydalı olduğu kavrandı. Mikrobiyomun sağlık ve bağışıklıktaki rolü daha fazla dikkat çekiyor. 2008 yılında başlatılan İnsan Mikrobik Projesi (HMP) sağlık, hastalık ve mikrobik arasındaki ilişkiyi daha iyi anlamak için oluşturuldu.

Mikrobiyom Nedir? İnsan Vücudundaki Rolü Nelerdir? Bağırsaklardaki Fonksiyonu Nedir?Mikrobiyomun Makyajı
Mikrobiyot, baş döndürücü sayıda mikro organizmadan oluşur. Bir bakteri, yaklaşık 30-50 trilyon hücreyi oluşturuyor. İnsan vücudunun kendisi yaklaşık 37 trilyon insan hücresi içerir. Kendinizi çoğunlukla mikrobik hücreler olarak düşünmek kaygısız olabilir, ancak mikrobik hücreler insan hücrelerinden önemli ölçüde daha küçük olduğu için kilo olarak çoğunlukla hissedilmezler. Bakteriyel hücreler 0.2-10 mikron (mikrometre) aralığındadır; İnsan hücreleri 10-100 mikron arasındadır. Mikroskopik olan ortalama toz akarı 200-300 mikron genişliğindedir.

Bir insanın bağırsaklarında yaklaşık 3 kilo bakteri taşıdığı düşünülüyor. Herkesin bireysel mikrobiyomu parmak izi kadar benzersizdir ve yüzlerce farklı bakteri türünden oluşur. Bakteri hücreleri belirli sayıda gün boyunca değişir ve her zaman dönüşüme uğrarlar.

Mikrobiyota ait kütlenin çoğunu bakteri oluştursa da, virüsler aslında en fazla insan vücudunda yer alır. Virüsleri zararlı olarak düşünmeye eğilimliyiz, ancak her zaman böyle değildir. Bağırsakta bulunan virüsler öncelikli olarak bakteriyofajlardır, yani bağırsak bakteri hücrelerine bulaştırabilirler fakat mutlaka onlara zarar veremezler. Aksine, simbiyotik bir ilişkileri vardır. Virüsler genlere yararlı genleri hızla aktarabilir. Demek ki, diyet veya probiyotikler aracılığıyla bağırsağınıza yeni bakteriler girerse, viral hücreler genetik kodu aktararak bakterilerin gelişmesine yardımcı olabilirler.

Mikrobiyom Nedir? İnsan Vücudundaki Rolü Nelerdir? Bağırsaklardaki Fonksiyonu Nedir?İnsan Mikrobiyolojisinin Rolü
Mikrobiyomun rolü, vücudun işlemleri için o kadar merkezlidir ki, aslında bir organ olarak işlev görür. Mikrobik yaşlanma, sindirim, bağışıklık sistemi, ruh hali ve bilişsel işlevleri etkiler.

Bağırsaktaki bakterilerin bazıları, B vitaminleri, K vitamini ve kısa zincirli yağ asitleri sağlar. Mikrobiyotik metabolik hızı da etkiler.

Güçlü bir mikrobik bağışıklık sisteminizin temelidir . Doğduğunuzda, bağırsağınız temiz bir yerdi, öğrenmeye hazırdı. Mikroplara maruz kalma, bağışıklık sistemini farklı organizmalara nasıl tepki vereceğini öğreten eğitim sağlar. Bu şekilde, bağışıklık sistemi vücudun barındığı mikroplar arasındaki ilişkiye aracılık eder. Zararlı organizmalar ele alınır, faydalı organizmalar uyum içinde bulunur ve genel olarak sağlıklı olmasına katkıda bulunur.

Araştırmalar aynı zamanda mikrobiyomun zihinsel sağlık üzerinde önemli rolü olduğunu ortaya koydu. Bağırsak ve beyin arasında bağırsak beyin ekseni (GBA) olarak adlandırılan karmaşık bir ilişki vardır. Mikrobiyotik beyin kimyasını düzenlemek ve stres tepkisi, endişe ve hafızaya aracılık etmek için merkezi sinir sistemi ile etkileşir.

İnsan Mikrobiyotu Nasıl Oluşur?

Genellikle insan vücudunun doğum sırasında mikroplara maruz kaldığı kabul edilir. Annenin vajinal mikrobiyotunun oluşumu gebelik sırasında değişir ve son derece etkilidir. Vaginal olarak doğan bebekler öncelikle Lactobacillus cinsi bakteriler tarafından kolonize edilir. Sezaryenle doğum yapan yenidoğanlar, Staphylococcus, Corynebacterium ve Propionibacterium gibi cilt mikroplarına maruz kalırlar. Bebeğin evde mi yoksa hastanede mi doğduğunu bebeğin mikrobiyotunun bileşimini de etkileyebilir.

Bebekler büyüdükçe mikrobiyomları değişecektir. Hayatın ilk birkaç ayında vücut nispeten az sayıdaki mikrop ile kolonize edilir. Sadece yaklaşık 3 yaşına geldiğinde, bir çocuğun mikrobiyotusu yaklaşık 1000 tür mikropa sahip olur ve bir yetişkinin mikrobiyotına benzetmeye başlar. Ergenlik dönemi ve daha sonraları menopoz, mikrobiyotik bileşimi önemli ölçüde değiştirebilecek diğer iki aşamadır.

Mikrobiyom Nedir? İnsan Vücudundaki Rolü Nelerdir? Bağırsaklardaki Fonksiyonu Nedir?Bağırsak Mikrobiyomunuzdaki Bakteri
Mikrobiyom kompozisyonu bağırsakta değişiklik gösterebilir; çoğu kalın bağırsakta yoğunlaşmıştır. Ortalama yetişkin bağırsaktaki bakteriler Bifidobakteri, Lactobacillus, Bacteroides, Clostridium, Escherichia, Streptococcus ve Ruminococcus’u içerir. Diyet, mikrobiyota ait mikrobik bileşimi etkilemekle kalmaz, aynı zamanda besinlerin besin değerini de etkiler. Belirli bakteriler değişir, ancak aynı genlerin çoğunu paylaşırlar.

İnsanlar, komplike besin maddelerini parçalamak için gereken enzimleri üretme kabiliyetine sahip değildirler. Bununla birlikte, bağırsak bakterileri bu yeteneğe sahiptir ve uygun sindirim için kesinlikle gereklidir. Bakteriler, çeşitli bir diyetle beslenmemize ve çok miktarda mikro besin maddesi almamıza olanak tanır.

Mikrobiyomu Desteklemek
Mikrobiyomunuz sürekli değişiyor. Mikrobiyomunuza, sindirim ve bağışıklık sistemi işlevi de dahil olmak üzere birçok süreç için güvenmek zorundayız. Mikrobiyomunuzu olumlu bir şekilde şekillendirmek için, karmaşık karbonhidratlar ve lif açısından zengin çeşitli gıdalar tüketmelisiniz. Probiyotik takviyeleri mikrobiyomunuzu güçlendirmeye yardımcı olabilir.

Mikrobiyom, kalp sağlığına yararlıdır. Bağırsakların düzenli çalışıp çalışmayacağını belirler. Kan şekerini azaltmaya ve diyabeti düşürmeye yardımcı olur. Beyin sağlığını etkiler. Yeni nesil ve son yeni organ olarak tanımlanan mikrobiyomunuza sağlıkla bakın ve onu sağlıklı besleyip sizde sağlıklı kalın.

Yazar: Osman Uçar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku