Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Mısır Vizesi Nasıl Alınır?

0 366

Mısır, Afrika’nın Akdeniz ve Kızıldeniz’e kıyısı olan oldukça önemli bir ülkedir. Ülke sahip olduğu doğal zenginlikleri ve eşsiz tarihi ile dünyanın hemen hemen her noktasından milyonlarca turisti kendisine çekmektedir. Özellikle sahip olduğu derin tarih, başta piramitler ve eşsiz arkeolojik alanları ile Mısır, tarih boyunca her dönem cazibesini korumayı başarmıştır. Ancak bu gizemli ülkeyi ziyaret etmek isteyen kişiler her ne amaçla olursa olsun öncelikle Mısır devletinin kendilerinden vize talep edip etmediğini kontrol etmelilerdir. Mısır son zamanlarda ülkesi sınırları dahiline çok sayıda turist çekmek için vize politikasında ciddi anlamda esnemeye gitmiştir. Özellikle Avrupa’nın önde gelen ülkelerinden Almanya, Fransa, Birleşik Krallık ve İtalya gibi ülkelere kapıda vize uygulaması başlatmıştır. Bu anlamda Mısır seyahati planlayan kişiler herhangi bir vize almaksızın direkt olarak Mısır’a seyahat edebilmektedirler. Bu kapsamda olan ülke vatandaşları geçerli bir süreye sahip pasaport ya da kimlikleri ile Mısır’a giriş yapabilmektedirler. Mısır’a giriş yapılmadan önce Mısır’ın herhangi bir gümrüğünden bu kara ya da hava gümrüğü olabileceği gibi deniz gümrüğü de olabilir, vize almalılardır. Burada herhangi bir prosedür söz konusu değildir. Vize belirli bir ücret karşılığında kapıda alınır.

MMısır Vizesi Nasıl Alınır?ısır her ne kadar gelişmiş ülkelerden vize istemese de bazı ülkeleri halen vize muafiyeti kapsamına almamıştır. Bu ülkelerin vatandaşları Mısır’a seyahat etmeden önce geçerli bir süreye sahip pasaportları ve aynı zamanda o pasaporta geçerli süreye sahip işlenmiş vizeye olmaları gerekmektedir. Bu ülkeye kabul için zorunlu bir şarttır. Mısır ile ciddi anlamda iyi politikalara sahip olmayan Türkiye, vize muafiyeti kapsamına dahil edilmemiştir. Bu da söz konusu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ki bu sadece umuma mahsus pasaport hamillerine böyledir, Mısır seyahatleri öncesinde vize almakla yükümlüdür. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize başvuru yapmadan önce Mısır yetkili makamlarının kendilerinden hangi belgeleri istediklerini dikkatle incelemelilerdir. Çünkü iki ülke arasındaki siyasi gerilim genel olarak vatandaşları da etkilemektedir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin düzenlediği umuma mahsus pasaport hamilleri dilerlerse başvurularını İstanbul Bebek’te bulunan Mısır Başkonsolosluğu ya da Ankara’da bulunan Mısır Büyükelçiliği aracılığı ile yapabilirler. Başvurular özenle yapılmalıdır. Eğer pasaportunuzun süresinin dolmasına 6 aydan daha kısa bir süre kalmış ise kesinlikle yenileme yaptıktan sonra başvuru yapınız. Aksi halde ret yersiniz. Mısır vizesine başvurulduğunda vizenin çıkıp çıkmadığı 10 ila 15 gün arasında belli olmaktadır. Burada düzenlenen vizeler size 6 aylık sürede 3 aylık oturma hakkı tanır. Bu süre aşılmamalıdır. Aksi halde ülkeye girişiniz engellenebilir. Mısır vizeleri genellikle tek ya da çok girişli düzenlenir. Bu tamamen sizin seyahat geçmişinizle de doğru orantılıdır. Ayrıca Türkiye’de yasal bir şekilde ikamet eden yabancılar da Türkiye’de bulunan Mısır makamları aracılığı ile Mısır vizesine başvurma hakkına sahiptirler.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku