Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Mutluluk Vadeden Yaşam Biçimleri

0 152

1. Ikigai

Ikigai, aslında bir insanın yaşama sebebidir. Japon kültüründe her kişinin bir sebebe sahip olduğuna inanılır ancak o sebebi bulmak arayış gerektirebilir. Ikigai kelimesi iki unsur olarak bölünmüştür. İki canlı/yaşam ve anlam, kai ise meyve, değer ya da amaç anlamına gelir.
Japon kültüründe, ikigai ideolojisi insanları çalışmalarına bu kadar adamaya iten şeydir. Japonya‘da işsizlik inanılmaz düşük. Bunun nedeni, bir millet olarak zihniyetin, hiç çalışmamaktansa her türlü işi yapmanın daha iyi olduğudur. Başkalarının vasıfsız veya angarya işçilik olarak gördükleri şeyler hakkında Japonya’da damgalanma ve önyargı daha azdır. Her iş bir saygı seviyesini emreder ve en iyinin bir parçası olarak çalışır. Günlük yaşam açısından ikigai teorisi basit bir teoridir. Yaptığınız işte bir amaç bulursanız değer verirsiniz ve daha iyi çalışırsınız. Bu nedenle amacınızın ne olduğunu bulmak önemlidir; birçok Japon, amaçlarını bulmak amacıyla kulüp ve organizasyonlara üye olarak kendilerini keşfedecekleri ortak etkinliklere katılmaktadır.

2. Guyub

Endonezya kökenli olan bu yaşam biçimidir. Cavalar guyubu topluluk içinde birbirleriyle ilişki kurmanın bir yolu olarak bilmektedir. Birbirine güçlü bir aidiyet duygusu, karşılıklı şefkat ve içten destek anlamına gelir. Bir köyde, herkes yalnızca tanışmakla kalmaz aynı zamanda ihtiyaç anında başkalarına da yardım ederler. Herkes başkalarına yardım etmekten ve mutluluğunu paylaşmaktan büyük neşe duymaktadır.

3. Ho’oponopono

Kökeni Hawaii’dir. Ho’oponopono, düzeltici eylemlerde bulunmanın ahlaki uygulamasıdır. Temel olarak, yaralı ilişkilerin eski haline getirilmesi amacıyla sorunları tartışmak ve ruhsal açıdan dikkatli davranışı kullanarak Mutluluk Vadeden Yaşam Biçimleriçözümler bulmak anlamına gelir. Pukui ve Elbert tarafından yapılan Hawaii sözlüğüne göre ise işleri düzeltmek ve zihinsel temizlik anlamına gelmektedir.

4. Ücret la bella figura

İtalya menşeili bir öğretidir. Kelimenin tam anlamıyla ‘güzel bir figür yapmak’ demek, iyi bir izlenim bırakmak demektir. Yabancılar genellikle bunu şık giysiler giymek ve son derece iyi giyimli olmakla İtalyan takıntısı ile ilişkilendirir. Ancak konsept yüzeyselin ötesine geçer. Aynı zamanda, halk içinde zarafet ve inceliğe sahip olmak gibi gelenek ve görgüleri de kapsar. Kendinizi dünyaya her açıdan iyi sunun ve yaşam sizi büyük ölçüde ödüllendirsin mottosuna sahiptir.

5. Gezelligheid

Hollanda menşeili bir öğretidir. Çeviriye açık olmasa da, Hollandaca gezelligheid sözcüğü, dilbilimsel sınırları aşan bir refah duygusu yakalar. Kamp ateşleri, eski dostlarla buluşma, sıcak kazaklar veya sevdiğiniz şeyler ve insanlarla vakit geçirmek gibi.

6. Buen vivir

Ekvador kökenli bir öğretidir. Buen vivir ‘iyi yaşam’ anlamına gelir. Mutluluk Vadeden Yaşam BiçimleriEkvador’da, birey ve toplum üzerinde daha fazla vurgu yapılır. İnsanlar her zaman kendilerini daha geniş doğal bir dünyanın parçası olarak kabul ederken toplumu göz önünde bulundurarak hareket ederler. Ekvadorlular yaşamdaki basit şeylere daha fazla değer veriyor: iyi bir hasat, ailenin saülığı ve güneşin parlaması gibi.
Gelişmekte olan bir ülke olan Ekvador, aşırı maddi güçlükler ve doğal afetler gibi zorlukların üstesinden gelmek zorunda kalmıştır; bu da çoğu zaman çok az maddi mülkiyete sahip insanları aileden ve toplumdan destek alma ihtiyacı içinde bırakmıştır. Buen vivir; birinin sosyo-ekonomik durumundan bağımsız olarak iyi yaşamak, sahip olabileceklerinden çok, şu anda sahip olduğunuzu takdir etmekle ilgilidir.

7. Tachles

İsrail kökenli bir öğretidir. Tachles, İsrail’in direkt konuya girme, lafı dolandırmama zihniyetini özetleyen bir kelimedir. İsrailliler doğrudan görünür ve ne düşündüklerini söylerler. Tachles zihniyeti, görüşleri daha açık ve dürüst bir biçimde ifade etmeye yardımcı olmaktadır.

8. Wu wei

Çin kökenli bir öğretidir. Wu wei ‘karşı koymamak’, ‘çatışmamak’, anlamına Mutluluk Vadeden Yaşam Biçimlerigelir ve dış kuvvetlerin kendilerine karşı geri adım atmadan seninle çalışmasına izin vermek anlamına gelen Taocu bir kavramdır. Bunu uygulamanın en iyi yolu, aşırı çaba sarf etmeden hare

Kaynakça:
https://theculturetrip.com/europe/united-kingdom/articles/10-ways-of-life-around-the-world-that-will-make-you-happier/

Yazar: Merve Karaca

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku