Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Pasifik İncisi “Vancouver”

0 388

Vancouver, Kuzey Amerika ülkelerinden Kanada’nın en önemli ve en popüler şehirleri arasında yer alır. Kanada’nın liman şehirleri arasında yer alan Vancouver, ülkenin ithalat ve ihracat merkezleri arasında kabul edilmektedir. Kanada’nın British Columbia bölgesinde bulunan Aşağı Mainland’da yer alan Vancouver, bölgenin en popüler şehri olarak kabul edilmektedir. Kanada’nın en gelişmiş şehirleri arasında yer alan Vancouver, şehir merkezi sınırları dahilinde 610 bin insanı yerleşik olarak barındırmaktadır. Ancak bu her ne kadar sadece şehir merkezi olarak adlandırılsa da şehrin yasal sınırları ile irtibat halinde olan yerleşik insan sayısı ise yaklaşık olarak 2,5 milyon civarındadır. Bu nüfus oranı da Vancouver şehrini Kanada’nın en popüler ve en kalabalık ilk üç şehri arasına sokmaktadır. Vancouver, Kanada sınırları dahilinde yer alan şehirler incelendiğinde en yoğun nüfusa sahip olan şehir olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca şehir, sahip olduğu konut sayısı ile de oldukça dikkat çekici bir konumdadır. Pasifik sahillerinde olan şehirler nazara alındığında Vancouver, en çok konut bulunduran 2 şehirden biridir.

VPasifik İncisi "Vancouver"ancouver, Kanada sınırları dahilinde yer alan şehirler incelendiğinde en kozmopolit şehir olarak karşımıza çıkmaktadır. Bakıldığında Vancouver’da yaşayan insanların sadece yüzde 52’sinin anadili İngilizcedir. Bunun dışında geri kalan yüzde 48’lik kesim ise, Fransızca, Almanca, İspanyolca gibi dilleri konuşmaktadır. Bu da bölgeyi oldukça kozmopolit bir bölge kılmaktadır. Bir liman şehri olan Vancouver, 6 Nisan 1886 tarihinde resmi olarak bir şehir hüviyetine bürünmüştür. Şehre ismini veren Yüzbaşı George Vancouver’dır. Kanada ekonomisinin en önemli merkezleri arasında yer alan Vancouver, ülkenin ithalat ve ihracatının gerçekleştiği en önemli noktalardan biridir. Vancouver, Kanada’nın en yaşanılabilir şehri olarak kabul edilmesinin yanı sıra aynı zamanda da dünya genelinde en yaşanılabilir ilk on şehir arasına da girmiştir. Vancouver, Kanada’nın ekonomi merkezi olmuş desek abartmayız ancak bu konudaki fikirler şehrin sahip olduğu stratejik konum itibariyle aynı zamanda da sınırları ve özellikle de merkezinde yer alan gökdelenler şehre farklı bir hava vermiştir.

Vancouver, Kanada’nın en turistik şehirleri arasında yer almaktadır. Bölgede birçok noktadan ulaşmanız mümkündür. Vancouver’a direkt olarak da ulaşabileceğiniz gibi bölgeye yakın olan şehirlerden de ulaşmanız mümkündür. Bu anlamda Vancouver’a Seattle, San Francisco gibi Amerikan şehirlerinde de ulaşmanız mümkündür. Vancouver’a ayrıca Türk Hava Yolları aracılığı ile de ulaşabilirsiniz. Bu anlamda size birçok alternatif sunulmaktadır. Dilerseniz Star Alliance üyesi havayolu şirketleri ile de ulaşmanız mümkündür. Vancouver yılda yaklaşık 2 milyon kişinin ziyaret ettiği son derece önemli bir yerleşim yeri ve turistik bir destinasyon olmasıyla da dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. Şehrin doğrudan doğruya Pasifik Okyanusu’na da kıyısı olduğunu vurgulamamız gerekmektedir. Ancak havalar tipik Pasifik havasındadır. Yazları oldukça ılık geçmektedir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku