Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Not Tutmanın Yararları

0 589

Not Tutmanın YararlarıEğitim- öğretim yıllarında başarıyı sağlamak için çok farklı metotlar uygulanır. Ders dinlerken ya da ders çalışırken uygulanacak en iyi yöntemlerin başında not tutmak gelir. Yazarak öğrenme en iyi öğrenme yöntemidir. Özellikle okulda ders dinlerken öğretmenin söylediklerinin hep akılda kalacağı zannedilir. Fakat ders bitiminde öğrenilenlerin büyük kısmı unutulur. Bilgilerin daha sonra hatırlanmasının en iyi yolu not tutmaktır. Yalnız not tutmayı bilmek gerek. Öğretmenlerin not tutun demeden önce not tutmayı öğretmeleri gerekir. Öğrenciler öğretmenin her söylediğini yazmaya çalışır. Zaten her söylediğini yazmanın imkanı yoktur. Böyle bir yazma çabasına girmek dersi anlamayı da engeller.
Not tutmak önemli görülen yerlerin yazılmasıdır. Ders kitabında olan yerlerin not tutulmasına gerek yoktur. Yazılanların, düşüncelerin en önemli noktaları kısaca kaydedilir. Not tutan kişi öğrendiklerini kendi cümleleri ile yazmalıdır.

Not Tutma Yöntemi Sayesinde;
Öğrenilenler akılda kalır.
Sınav öncesi kişinin kendine güveni gelir.
Sınav kaygısını azaltır.
Zamandan tasarrufu sağlar.
Nerelerde Not Almak Gerekir;
Kitap gibi yazılı kaynaklar; dersler, konferanslar gibi konuşmacıların anlattıklarından not alınabilir.

Not Tutmanın YararlarıKimler İyi Not Alır?
Not alma işi kolay bir iş değildir. Bunun için ilkokul çağından itibaren çocuklara nasıl not alınır öğretmek gerekir. Bu da en güzel Türkçe, Sosyal Bilgiler gibi sözel derslerde olabilir.
Not tutmadan önce not tutulacak konu hakkında fikir sahibi olmak gerekir. Yoksa konunun içinde önemli kısımlar bulunulamayabilir.
Not tutmak için defter ya da bir dosyada biriktirilmiş kağıtlar kullanılmalıdır. Bir yerde saklanamayacak notlar tutmak anlamsızdır. Çünkü kaybolduğunda emekler boşa gitmiş olur.
İster derste isterse bir konferans salonunda konuşmacı anlatacaklarını örneklerle, açıklamalarla destekleyerek yapar. Ama önemli olan yerlerle ilgili de ipuçları verir. Önemli olan bu ipuçlarını bulmaktır.

Not Alırken İpuçlarını Nasıl Yakalarız?
Konuşmacının sesinin değişmesinden,
Sonuç olarak, önemli… gibi kelimelerin söylenmesinden,
Tahtaya yazılan bazı kelimelerden,
Hareketlerden,
Görsel araç- gereçlerde anlatılardan yakalanır.

Not tutma eylemi en çok üniversitelerde yapılır. Ama ilk, orta ve lise yıllarında da öğretmenlerin not tutturması öğrenci açısından çok faydalıdır. Öğrenci he daha iyi öğrenir hem de üniversite ve meslek hayatından önce pratiklik kazanmış olur. Not tutmayı öğrenen kişi iş ve okul hayatında çok rahat eder. Uzun uzun yazmaktan kurtulur. Aynı zamanda notu kendi anlayabileceği tarzda ve kendi cümleleri ile yazdığı için anlatılmak istenilenleri çok daha rahat anlayabilir. Ama alınan notlara da zaman zaman bakmak da büyük fayda vardır.

Yazar:Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku