Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Londra’ya Ulaşım: Gatwick Havalimanı

0 436

Londra'ya Ulaşım: Gatwick HavalimanıGatwick Havalimanı, Avrupa Birliği’nden çıkma hazırlıklarını son sürat sürdüren Birleşik Krallık’a bağlı İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan bir hava meydanıdır. Londra, gerek Birleşik Krallık gerekse de İngiltere ortak şekilde başkentlik yapan ve de dünyanın en eski şehirleri arasında yer alan bir yerleşim yeridir. Son derece tarihi bir şehir olan Londra, sahip olduğu tesislerle de dikkati çeker. Bu tesisler arasında en önemli olanları şüphesiz şehrin ve de ülkenin dünya ile bağlantısını sağlayan hava meydanlarıdır. Londra son 100 yılı hesaba katacak olursak, dünyanın en çok turist çeken noktası olarak karşımıza çıkar. Bu anlamda her yıl 30 milyonu aşan bir turist ya da başka bir ifadeyle ziyaretçi trafiğine sahip olan bu şehir, doğal olarak sınırları dahilinde birçok hava meydanını da barındırmaktadır. Bu hava meydanı olarak adlandırılan tesisler arasında irili ufaklı uluslararası uçuşlara açık ve açık olmayan bir takım havaalanları ve de limanları bulunur. Dünyanın en kalabalık hava trafiğine sahip olan Londra, bu anlamda da dünyaca eşi benzeri olmayan bir şehirdir. Londra şehri nazara alınırsa, bu şehir sahip olduğu 6 adet hava koridoru ile de dikkat çeker. Bu kadar fazla hava koridoru sahibi olması, şehirde çok sayıda havalimanının bulunması ile açıklanır.

Gatwick Havalimanı, Londra’nın sınırları dahilinde bulunan 4 büyük hava meydanı arasında yer alır. Bu 4 hava meydanı arasında sahip olduğu yolcu trafiğine göre 2’nci sırada yer alan Gatwick Havalimanı, Avrupa geneli de hesaba katıldığı vakit, ilk 10 içersinde kendisine çok rahat bir şekilde yer bulur. Bu anlamda Avrupa hava meydanları arasında 8’inci sırada olan Gatwick Havalimanı, küresel bir tesis olmayı başarmış durumdadır. Ülke genelinde de son derece önemli bir yere sahip olan bu hava meydanı, Londra’nın en büyük havalimanı olan Heathrow sonrasında en çok yolcu ağırlayan havalimanı olarak göze çarpar. Ayrıca Gatwick Havalimanı ile ilgili önemli bir özellik de bu hava meydanının sadece bir adet pist ile hizmet veriyor oluşudur. Bu anlamda da dünyanın tek piste sahip olup, en çok yolcu ve de ticari uçak trafiğine sahip olan hava meydanı olma özelliğini haiz olan Gatwick Havalimanı, 2016’da bu unvanını Mumbai’de bulunan Chhatrapati Shivaji Uluslararası Havalimanı’na kaptırmıştır. Bu havalimanı, Londralılar için son derece önemli bir tesis haline gelmiştir. Özellikle de iç pazar uçuşu olarak da adlandırılan Birleşik Krallık ve de civar Avrupa ülkeleri seyahatlerinde en çok tercih edilen hava meydanı olarak göze çarpan Gatwick Havalimanı, Londralıların kısa mesafeli uçuşları için çok önemlidir.

Londra'ya Ulaşım: Gatwick HavalimanıLondra’nın Batı Sussex olarak adlandırılan konumunda bulunan Gatwick Havalimanı, Londra şehir merkezinden çok rahatlıkla ulaşılabilecek bir mesafededir. Özellikle bu hava meydanına ulaşım için birçok imkan da sağlanmıştır. Bunlar arasında özellikle bu hava meydanına sefer düzenleyen trenler de bulunmaktadır. Hava meydanını en çok kullanan firmaların başında ülkenin ve de Avrupa’nın en önde gelen havayolu şirketlerinden biri olan British Airways’dir. Yıllık ortalama 44 milyon yolcuya hizmet veren Gatwick Havalimanı, her yıl 280 bine yakın uçağın teker koyduğu bir tesis olarak da göze çarpar.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku