Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Emirates Nasıl Bir Havayoludur?

0 382

Emirates Nasıl Bir Havayoludur?Emirates, Ortadoğu ve dünyanın en tanınmış havayolu şirketleri arasında kabul edilmektedir. Birleşik Arap Emirlikleri’nin ulusal havayolu olan Emirates, sahip olduğu filo ile bölgenin en büyük filosuna sahip havayolu şirketi olma özelliğine de sahiptir. Şirketin merkezi Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai şehrinde yer almaktadır. Havayolu şirketi aynı zamanda merkez hubuna da yine bu şehirde bulunan Dubai Uluslararası Havalimanı’nda sahiptir. Bu anlamda Emirates, uçakları uluslararası bağlantılı uçuşların çok büyük bir kesimini Dubai Uluslararası havalimanı üzerinden yapmaktadır. Şirket iç hat uçuşlarının yanı sıra ağırlıklı olarak uluslar arası uçuş düzenlemektedir. Emirates, bakıldığında 30 yıllık bir geçmişe sahip olsa da sahip olduğu ciro ile birçok köklü havayolunu geride bırakmayı da başarmıştır. Kurulduğu 1985 yılında yalnızca birkaç uçakla faaliyetini yürütmeye başlayan Emirates, çok kısa bir sürede kar elde etmeye başlamış ve filosunu günümüzde devasa bir zincire dönüştürmüştür.

Her yıl ticari havacılık şirketlerine verilen ödüllere de ambargo koyan Emirates, geçtiğimiz yıl dünyanın en iyi havayolu seçilmeyi de başarmıştır. Merkezi ve hangarı Birleşik Arap Emirlikleri’nde bulunan Emirates, Amerika Birleşik devletleri başta olmak üzere, Arjantin, Brezilya, Peru, Küba, Kolombiya, Ekvador, Kanada, Panama, Almanya, İngiltere, İspanya, İtalya, Japonya, Çin, Avustralya, Rusya, Norveç, Güney Afrika gibi birçok önemli destinasyona da direkt uçması sebebiyle oldukça revaçta bir havayolu şirketidir. Özellikle Avustralya’ya yaptığı 17 saatlik yolculuklarla dünyanın en uzun süre havada kalan tarifeli uçuşlarını da gerçekleştiren şirket bu anlamda rekor kırmayı da başarmıştır. Ekvator kuşağında yer alan Dubai’den Sydney’e ve Melbourne direkt uçuşlar düzenleyen şirket bu alanda da dünyada tek olma özelliğini de haizdir.

Bünyesinde binlerce çalışanı barındıran Emirates, çalışanlarına sunduğu imkanlarla da oldukça popüler bir havayolu şirketi olmayı başarmıştır. Çalışanlarına çok yüksek ücretler ödeyen şirket aynı zamanda da böylelikle müşteri memnuniyeti konusunda son derece üst düzey bir hizmet sunmaktadır. Şirket bünyesinde iki yüze yakın uçak bulundurmaktadır. Bunlardan en popüler olanları ise, uluslararası uçuşlarda kullanılan Airbus ürünü A380’lerdir. A380’lerle deniz aşırı seferlerini gerçekleştiren Emirates, bu modelin Lufthansa ile beraber ana kullanıcısı durumundadır. Ancak Lufthansa bunun yanı sıra Boeing 747 serilerini de halen filosunda barındırmaktadır. Emirates ise, bir başka Boeing ürünü olan 777-ER’leri kullanmaktadır. Böylelikle Emirates, uçaklar arasında da sirkülasyonu sağlayabilmektedir. Bunların yanı sıra şirket Airbus ürünü olan A330’ları da bünyesinde barındırmaktadır.

Kaynakça:
World Aviation Awards 2016

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.