Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Suat Derviş Kimdir?

0 296

Suat Derviş Kimdir?1903 yılında İstanbul’da doğdu. Türkçe edebiyat ve gazetecilik faaliyetleri açısından önemli bir isimdi Suat Derviş. İyi bir eğitim aldı. Küçük yaşlarda iken Almanca ve Fransızca eğitimi aldı. Yazmaya hep ilgisi oldu. Yenilikçi ve cesur bir kadın yapan tüm detayları, onu edebiyata yönlendirdi.

Almanya‘da felsefe üzerine derslere katıldı. Felsefe hakkında bilgi sahibi olmak, onun dünyasını zenginleştirdi. Dünyaya daha farklı bir bilinçle yaklaştı. İlk romanı “Kara Kitap” 1921 yılında yayınlandı. Bu sıralarda çeşitli gazetelerde çalışmaya devam etti. Gazetecilik, onun insanları daha yakından tanımasını ve gözlem yapmasını sağlıyor, sanatını besliyordu. Ancak gazeteciliğin Suat Derviş açısından asıl güzel yanı, sesini herkese duyurabilecek bir alan olmasıydı. “İkdam” gazetesinde kadınlara özel bir sayfa çıkarttı. Bu konuda öncü oldu. Avrupa’ya muhabir olarak giden ilk kadın gazeteci oldu. Birçok roman ve inceleme yazdı.

Suat Derviş Kimdir?Suat Derviş, siyasi görüşünden ötürü tutuklandı. Ancak bu tutukluluklar onu düşüncelerinden vazgeçiremedi. İlerleyen yaşına rağmen yazmayı sürdürdü. Gözlerini yitirene kadar yazdı neredeyse. Birçok önemli işe imza atmanın huzuruyla, 23 Temmuz 1972’de hayata gözlerini yumdu.

Yazar:Cemre EYİ

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.