Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Özgüven Geliştirmek İçin İpuçları

0 344

Özgüven Geliştirmek İçin İpuçlarıÖzgüven,

kendiniz hakkında nasıl düşündüğünüz, kendinizi ne kadar yeterli ve değerli gördüğünüzdür.Bu olgu içinde yaşadığımız çevrenin etkisiyle ve karakterimiz doğrultusunda şekillenir.Her insan bulunduğu çevrece onaylanmak, kabul görmek ister.Bu istek sınırlar aşıldığında artık zarar veren boyutlara gelebilir.Yapılan yersiz eleştiriler, aşağılanma, yargılanma durumları özgüven gelişimini olumsuz etkileyebilir.Bu durumda kendimize olan güvenimizi geliştirmemiz gerekir.İşte özgüven geliştirmenin ipucları ,

Benzersiz Olduğunuzu Kabul Edin

Bu gezegende sizin gibi başka hiç kimse yok.Kimse size benzemiyor.Kimse sizinle aynı yeteneklere, tecrübelere ve bakış açısına sahip değil.Siz benzersizsiniz bu nedenle katkılarınız da eşsizdir.Her birimiz paylaşmak için dünyaya getirdiklerimize odaklanırsak; kıyaslama yapmaz, kıskançlık ve pişmanlık yaşamayız.

En İyisini Yapın

Elinizden gelenin en iyisini yapın, sonuç mükemmel olmasa bile kendinizi iyi hissedeceksiniz.Elinizden gelenin en iyisini yapmak için risk almaktan ya da rahatlık alanınızdan çıkmaktan çekinmeyin.Bu kendinize güveninize büyük yarar sağlayacaktır.

Özgüven Geliştirmek İçin İpuçlarıZorlukların Üstesinden Gelin

Zorlukların üstesinden gelmek, kendine güveni artırır ve güçlendirir.En büyük şarkılar, yapıtlar ve edebi eserler, umutsuzluğun, kayıp ve boşluğun derinliğini yaşayanlar tarafından yazılmış ve daha sonra bunları aşmışlardır.Üzüntü ve kayıp yaşar sonrasında ise yükselerek umut ve zafer kazanır.

Bir Şey Başarın

Kendiniz için hedefler belirleyin ve onlara ulaşmak için kendinizi zorlayın.Aklınıza koyduğunuz şeyleri yapabildiğiniz zaman kendinize güveniniz yükselir.Bu sizi durdurulamaz hissettirir.Aynı şekilde bir konu da ustalaşın.Ustalık deneyimleri, başarıya ulaşabilmek için çok çalıştığınız ve çaba harcadığınızı bildiğiniz deneyimlerdir.

Dış Etkenlerden Kendinizi Ayırın

Başkalarının sizde gördüklerine değil , sizin kendinizde gördüklerinize inanın.Sizi; başkalarının nasıl gördüğü değil kendiniz tanımlarsınız.Siz kendi seçtiğiniz kişisiniz.

Korkularınızla Yüzleşin

Kendine olan güveni korkuya yenilgiden fazla yok eden hiçbir şey yoktur.Herkes çeşitli zamanlarda korku duyar; ancak cesaretle bunun üstesinden gelinirse bu durum karakteri güçlendirir ve özgüven kazandırır.Yeni insanlarla tanışmaktan, sosyal etkinliklere katılmaktan vb. korkularınız varsa üstüne gidin ve endişelenmeyin.Elbette, korku hissedeceksiniz ve muhtemelen ilk birkaç kez yeni durumlarda tedirgin olacaksınız, ancak ne kadar fazla denerseniz o kadar iyi sonuç alırsınız.Alıştıkça kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

Özgüven Geliştirmek İçin İpuçlarıİyi Görünmek Özgüvene Eşit Değildir

Dünyadaki en çekici insanların bile bir kısmının özgüven problemi vardır.Marilyn Monroe dünyanın en seksi, en güzel insanlarından biri kabul edildi, ancak olumlu bir benlik imajından yoksundu.Başkalarının onayı gibi dış etkenlere, kendi değerinin belirlenmesine, yanlış bir şekilde izin verdi.İyi görünmek, geçici olarak kendiniz hakkında iyi hissetmenize yardımcı olabilir, ancak hiçbir şekilde yeterli değildir.

Kendinize İyi Bakın

Kendinizi iyi hissediyorsanız, sağlığınız yerinde ise ancak yeterlilik hissetmiyorsanız kendinize güvenemezsiniz.Bu kendinizi başkalarıyla kıyaslamaktan farklıdır, rahat hissetmekle ilgilidir.Herkes iyi durumda, bakımlı ve sağlıklı görünebilir.Kendinize iyi baktığınızda, ilgilendiğinizde siz de kendinizde ışımalar farkedeceksiniz.

Kendinize Nasıl Bir Konuşma Yapacağınızı Öğrenin

Hepimizin modunun düştüğü, şüphe, karışıklık ve belirsizlik anları vardır.Bu olduğunda, kendine güveni nasıl geri getireceğimizi öğrenmeliyiz.İlk yol herkesin zaman zaman böyle anlar geçirdiğini bilmektir.Bir diğeri, geçmişteki başarıları hatırlamak, istenilen sonucu imgelemek ve sonuçlara nasıl ulaşacağımızı belirlemektir.
Özgüven, herhangi bir çabada başarıyı elde etmek için kesinlikle gereklidir.Yaparak, öğrenerek, başarıyla ve ısrarla edinilebilir.

Kaynakça:
https://www.essentiallifeskills.net/buildself-confidence.html

Yazar:Merve Karaca

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.