Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Gebelikte Meyve Yemenin Bebek Zekasına Faydası

0 838

Gebelikte  Meyve Yemenin Bebek Zekasına FaydasıSağlık bakımından zengin olan meyvenin bir de gebelik döneminde tüketilmesi ,son derece yararlıdır. Meyvelerde zengin lifler ve vitaminler bulunmaktadır. Özellikle meyve organik şekilde tüketiliyorsa ,faydalarını saymakla bitiremeyiz. Bebek anne karnında,annenin aldığı besinlerden yararlanır. Anne kendine ne kadar iyi bakarsa ve sağlıklı gıdalar tüketirse,bebek bundan olumlu bir şekilde faydalanır. Bebeğin zeka gelişimi,kuvvetli besinlere bağlıdır. Ceviz ve balık ne kadar zeka gelişimine katkıda bulunuyorsa meyvelerde bir o kadar faydalı besinlerdir. Zekanın iyi gelişmesini,beyin mekanizmasının doğru bir şekilde gelişmesine katkıda bulunur. Üstün zekalı çocukların bilimsel araştırılmasında da gebelikte annenin en çok tükettiği besinler arasında meyveler odak nokta oluşturmuş,meyve kat sahada peribiyotik lifler barındırdığından zekaya etkisi büyük olmuştur. Bebeğin doğumundan sonra ki gelişiminde de 6 aydan sonra ilk ek besin olarak bebeğe verilmesi gereken gıdalar meyve özleridir.

Gebelikte  Meyve Yemenin Bebek Zekasına FaydasıZeka ve beyin gelişimi için her daim bebeğin bundan yararlanmasına,sağlıklı bir şekilde kemik ve beyin gelişimine katkıda bulunmasına yardımcı olur. Gebelikte meyve tüketmek,oldukça sağlıklıdır. Anne sütünün hızlı oluşmasına,bir de zekanın en üst seviyesine ulaşmasına yardımcı olur. Gebelikte meyve yemenin hem anne adayına,hem de bebeğe oldukça faydası bulunmaktadır. İşte gebelikte zeka geliştiren meyveler …

Gebelikte  Meyve Yemenin Bebek Zekasına FaydasıÇilek : Yüksek miktarda C vitaminine sahip olan çileğin içerisinde bulunan fisetin adına sahip bir flavonol bileşiği sayesinde ,zeka gelişimi yönünde olumlu sonuçlar verdiği,bilimsel çalışmalar sonrası kesinliğe kavuşmuştur. Yaz meyvesi olarak çok sevilen çileğin,gebelik esnasında sürekli günlük olarak tüketimi,zeka hücrelerini çoğaltıyor. Beyin bundan güzel bir yol izlerken anne daha mutlu,bebek ise annenin karnında en iyi şekilde beyin gelişimini tamamlamaya çalışıyor. Çilek yemek gebelikte çok tercih edilen,zengin lif ve enzimlere sahip ,besleyici,cildi güzelleştiren bir meyvedir. Çileği çok tüketen hamileler bebekleri hem pürüzsüz doğar,hem de cilt güzellikleri ile uzun yıllar dikkat çeker. Ayrıca dahi çocuklarınız olsun istiyorsanız çilek yiyerek ona bu gücü verebilir,beyin gelişimine olumlu bir şekilde ilerlemesine yardımcı olabilirsiniz.

Gebelikte  Meyve Yemenin Bebek Zekasına FaydasıYaban Mersini : İçeriğinde yoğun miktarda bu vitaminler ve enzimler bulunur. Bunlar başta vitamin ve mineraller olmak üzere daha sonra,A, C, E ve K vitaminleri, kalsiyum, demir, potasyum ve magnezyum içermektedir. Beyin gelişimine katkısı büyüktür. Zihin açar. Gebelikte tüketilmesi bebekte daha üstün bir zekaya sahip olmasına katkıda bulunur. Mutlaka tüketilmesi önerilir.

Gebelikte  Meyve Yemenin Bebek Zekasına FaydasıKırmızı Üzüm : Kan yapıcı ,bağışıklık güçlendirici,dinçlik iksiri veren ve en önemlisi yorgunluğa iyi gelen kırmızı üzümde yoğun miktarda , potasyum, sodyum, kalsiyum, bakır, manganez, demir, magnezyum, çinko, karoten-a karoten-B kripto-ksantin, lutein-zeaksantin bulunur. En çok içeriğinde yer alan vitaminler ise,folatlar, niasin, pantotenik, piridoksin, riboflavin , tiamin yanında, C, E, K bulunur. Bu vitaminler ve güçlü enzimler cildin onarılmasına ,yardımcı olur. Beyin hücrelerini tazeler. Gelişimine yardımcı olur. Gebelikte tüketilmesi bebeğin zeka gelişimi için son derece yararlı bir besindir.

Gebelikte  Meyve Yemenin Bebek Zekasına FaydasıMuz : A-B-C-E B-16 – K-C vitaminleri muzda bolca bulunur. Zengin lif içeriklerine sahip olduğundan zeka gelişimi için son derece yararlı bir meyvedir. Gebelikte günde 1 tane her gün tüketilmesi tavsiye edilir. Fazlası önerilmez. Bunun nedeni kabızlık yapmasıdır. Karın ağrısına yol açar. Diğer zekaya iyi gelecek meyveler
ise,Elma,Armut,kivi,nar,mandalina,portakal,ananas,karpuz,kavun kısacası içeriğinde zengin lif ve elemente sahip olan her meyve zeka için son derece yararlıdır. Gebelikte düzenli meyve yemeniz bebeğin zekasına katkıda bulunur. Sağlıklı günler dileği ile.

Kaynakça:
uzmandoktor.com

Yazar: Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.