Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Paris’e Ulaşım: Orly Havalimanı

0 418

Paris'e Ulaşım: Orly HavalimanıOrly Havalimanı, Avrupa Birliği’nin kurucu üyelerinden Fransa‘nın başkenti Paris’te bulunan bir hava meydanıdır. Ülkenin ve de Avrupa’nın en büyük yerleşim yerleri arasında yer alan bu şehir, aynı zamanda da dünyanın en çok ziyaretçi çeken şehri konumundadır. Bu unvanı son yıllarda Birleşik Krallık ve de İngiltere’nin başkenti olan Londra’dan alan Paris, sahip olduğu turist trafiği ile dikkatleri çeker. Londra kadar çok fazla hava meydanı olmasa da bu şehir de son derece büyük iki adet havalimanı ile dikkat çeker. Bunlar arasında ilki ülkenin ve de civar bölgelerin en büyük hava meydanlarından olan Charles De Gaulle Uluslararası Havalimanı’dır bu hava meydanı sonrasında Paris’in ikinci büyük havalimanı ise, Orly Havalimanı’dır. Her iki hava meydanı da Paris’in sınırları dahilinde yer alır ve de çok yüksek sayıda bir yolcu trafiği ile dikkat çeker. Paris şehir merkezinin sadece 13km doğusunda yer alan Orly Havalimanı, her yıl sahip olduğu yolcu trafiğini hatırı sayılır bir ölçüde artırmaktadır. Ülkenin ve de şehrin en önemli hava meydanlarından birine dönüşmüş olan Orly Havalimanı, ülkenin ulusal hava yolu şirketi olan Air France da ev sahipliği yapar. Air France ağırlıklı olarak Paris’in diğer yakasında bulunan Charles De Gaulle Havalimanı’nı kullansa da bazı uluslararası seferler için Orly Havalimanı’nı filo merkezi olarak belirlemiştir.

Air France haricinde ayrıca, Transavia France da ev sahipliği yapan bu hava meydanı, son derece yüksek oranda iniş ve de kalkışa sahip olarak dikkat çeker. Bu merkezden ağırlıklı olarak Avrupa’ya, Ortadoğu’ya, Afrika’ya, Karayipler’e, Kuzey Amerika’ya ve de Güneydoğu Asya’ya tarifeli seferler düzenleyen havayolu şirketlerine filo merkezliği yapan bu tesis, epey aktif bir uçuş trafiğine de sahip olmuştur. Fransa’nın en büyük havalimanlarından biri olan Orly Havalimanı, bir kamu iştirakidir ve de özelleştirilmemiştir.

Paris'e Ulaşım: Orly HavalimanıTüm finans dengesi ülkenin sorumluluğunda olan Orly Havalimanı, Air France ve de Transavia France dışında ayrıca Aigle Azur, French Blue, HOP, Corsair International gibi havayolu şirketlerine de filo olarak merkezlik eder. Şehrin en önemli hava meydanlarından olan Orly Havalimanı, 3 adet piste sahiptir. Bu pistlerden en uzunu 3,650m uzunluğunda olan 06/24 pistidir. Ticari havayolu ile ticari kargo şirketlerine ev sahipliği yapan Orly Havalimanı, her yıl 116 bine yakın kargo uçağının teker koyduğu bir hava meydanı olarak da kayıtlara geçmiştir. Bu oldukça yüksek bir sayıdır.

Kargo dışında ticari hava taşımacılığı alanında da faaliyet gösteren Orly Havalimanı, her yıl yaklaşık olarak 32 milyon yolcuya iç ve de dış hatlar terminallerinde hizmet vermektedir. Bu da Orly Havalimanı’nı ülkenin en büyük ikinci havalimanı yapmaktadır. Ticari yolcu uçakları açısından ele alırsak, hava meydanı her yıl 235 bine yakın uçağın iniş kalkış yaptığı bir liman konumundadır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku