Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Peeling Nedir? Nasıl Yapılır?

0 20

İnsan yüzü ve vücudu gün içinde toza ve kire maruz kalır. Tozların ve kirlerin cilde nüfuz etmesi ile gözenekler tıkanır bu da akne ve sivilce oluşumuna neden olur. Ayrıca bunlarla birlikte ciltte ölü deri tabakası oluşur. Bunların önlenmesi için yapılan işleme peeling denir. Peeling sayesinde cilt ölü deriden kurtulur tazelenir. Böylece ciltte akne ve sivilceler oluşmaz.

Peeling lekeli ciltlerde, kuru ciltlerde, sivilceli ve ince kırışıklıkların olduğu ciltlerde bir tedavi yöntemi olarak kullanılır. Bu sayede cilt parlaklığını kazanır. Tekrar eski sağlığına kavuşur. Yağ tabakasından ve ölü deriden arınır.

Peeling yapılması için cildin akne problemleri olmasına gerek yoktur. Sadece cildi ölü deriden arındırmak ve sağlıklı olmasını sağlamak için de hafif peelingler yapılabilir.

6342_kimyasal-peeling-9-2

Peeling aynı zamanda Anti Aging yani yaşlanma karşıtı olarak bilinen bir yöntemdir. Cildin bölgesel farklılıklarını giderir cildi gerer ve ince kırışıklıklarla savaşır.

Peeling için üretilen kimyasal ürünler sayesinde bu işlem kolayca yapılabilir. Kozmetik mağazalarından ya da eczanelerden kolayca elde edilen bu ürünlerin alternatifi olarak doğal yöntemlerle de peeling yapılabilir. Bunlar Türk kahvesi, şeker, karbonat gibi kolaylıkla ulaşılabilen ürünlerdir. Tanecikli yapıları sayesinde ölü deriyi ciltten atarak cildin nefes almasını sağlarlar. Evde yapılabilecek kolay birkaç peeling tarifi şu şekilde yapılabilir.

1- Zeytin yağı ve karbonat karıştırılarak cilde ovalanarak sürülür. Yüze uygulanabileceği gibi tüm vücut için de kullanılabilir.

6342_evde-peeling-nasil-yapilir-220x162

2- Üzüm ve portakal: Asit ve tanecikli yapı içerdiği için peeling için uygundur yüz maskesi şeklinde uygulanır bekletildikten sonra ovalanarak ciltten temizlenir.

3- Türk kahvesi isteğe göre hem yüze hem de tüm vücuda uygulanabilir. Ölü deriyi temizlemekle birlikte kahve yağı sayesinde cilde nem verir.

Duş sonrasında gözenekler açıldığı için duştan sonra yapılan peeling daha etkili olacaktır. Peeling sonrası cildin uygun bir nemlendirici ile nemlendirilmesi gerekmektedir. Peeling işlemi hassas ciltlerde soyulmalara neden olabilir bu yüzden nemlendirici kremin mutlaka kullanılması gerekir.

Peeling uygulanmadan önce peeling testi yapılması oldukça önemlidir. Cildi beklenmedik bir reaksiyondan korumak için bu adım mutlaka yapılmalıdır. Fazlasıyla hassas ve sağlık sorunu olan bir cildin dermotoloğa danışarak bu işlemi yapması gerekmektedir.

Yazar:Özge Yıldırım

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.