Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Neme Ve Suya Dayanıklı Makyaj Nasıl Yapılır?

0 386

Kadınların yaz kış vazgeçilmezi olan makyajın suya, neme ve tere dayanıklı olması gerektiğinde kullanılması gereken bazı ürünler vardır. Bu ürünler gün boyu makyajın yüzde akmamasını ve daha sağlıklı durmasını sağlar. Yaz sıcağında makyajın akmaması için de kullanılan bu ürünler ciltte makyajı sabitler. Genel ismiyle waterproof ürünler olarak anılan bu ürünlerin bircok çeşidi vardır. Fondöten, maskara, eyeliner gibi ürünlerin waterproof yani suya dayanıklı olanlarının kullanılması makyajın daha uzun süre dayanıklı olmasını sağlar.

6341_plajda_kullanabileceginiz_10_su_gecirmez_makyaj_malzemesi_1Makyajın kalıcılığını artıran diğer bir işlem ise krem ürünlerin üzerine pudra ürünler kullanmaktır. Örneğin, fondöteni uyguladıktan sonra üzerinden transparan bir pudra ile geçilirse fondöten sabitlenmiş olur ve kalıcılığı artırılır. Ya da krem allık uygulandıktan sonra üzerine toz aynı tonlarda toz allık uygulanırsa allık uçmaz ve daha uzun süre ciltte durur.

Göz makyajında kalıcılığı sağlamak içinse göz kapağına sürülecek farın altına bir baz uygulamak gereklidir. Bu baz sıvı bir far bazı olabileceği gibi, açık renk bir göz farı ya da pudra da olabilir. Maskara ve eyeliner seçiminde ise waterproof ürünlerin kullanılması gereklidir. Jel eyeliner göz kapağının üstüne bulaşma yapmadan mükemmel sonuç almaya yardım eder.

Dudak makyajında ise kalıcılık dudak kalemleri ile sağlanır. Dudak kalemi ile çerçevelendiren dudağa kalemin rengine uygun bir ruj sürüldüğünde ruj daha kalıcı olur. Bunun yanında çıkmayan ruj da kullanılabilir fakat bu ürünler dudağı kurutur. Bunu önlemek için ruj sürmeden önce dudakları bir dudak nemlendiricisi ile nemlendirmek gerekir.

Bunların dışında makyaj sabitleyici spreyler de makyajın daha kalıcı olması için kurtarıcı olarak büyük rağbet görmektedir. Bu spreyler makyaj yapıldıktan sonra cilde yaklaşık 30 cm ilerden püskürtülür ve makyajın dayanıklılığını büyük ölçüde artırır.

Yazar:Özge Yıldırım

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.