Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Peynir Altı Suyu Proteini Nedir, Bileşenleri ve Yan Etkileri Nelerdir?

0 519

Peynir altı suyu proteini, inatçı karın yağlarının yakılmasında, kas yapılmasında ve kas erimesinin önlenmesinde sıklıkla kullanılan bir protein takviyesidir. Egzersiz ile birleştirildiğinde, peynir altı suyu proteini hem kas kazancını hem de kilo kaybını artırmak için mükemmel bir araçtır. BU yazıda peynir altı suyunun ne olduğu, etki mekanizması, türleri ve yan etkileri hakkında bilgiler bulunmaktadır.

Peynir Altı Suyu Proteini Nedir?

Peynir altı suyu proteini, peynir imalat işlemi sırasında üretilen yaygın olarak atılan sıvı kısımda bulunan proteinlerin bir karışımıdır. İnsanlar da dâhil olmak üzere neredeyse tüm hayvanların sütünde bulunmaktadır. Protein peynir altı suyu vitaminler, mineraller ve esansiyel amino asitler açısından zengindir ve aynı zamanda kas büyümesi için gereklidir. Diğer birçok küçük proteinle birlikte, p-laktalbümin ve p-laktalbümin peynir altı suyunda bulunan iki ana proteindir. Ayrıca kazein sütte en bol bulunan proteindir ve peynir altı suyu proteini yaklaşık % 20’dir.

Etki Mekanizması

Peynir Altı Suyu Proteini Nedir, Bileşenleri ve Yan Etkileri Nelerdir?Peynir altı suyu proteini, büyük miktarlarda hızlı ve kolay sindirilebilir amino asitler sağlayan yüksek kaliteli bir protein takviyesidir. Peynir altı suyu proteini, kasın yapı taşları olan bu amino asitlerin mevcudiyeti nedeniyle daha fazla kas büyümesini desteklemektedir. Kas büyümesi ancak kas oluşum hızı kas proteininin parçalanmasından daha yüksek olduğunda elde edilmektedir.

Antioksidan Öncü

Peynir altı suyu proteini, vücut tarafından üretilen güçlü bir antioksidan olan glutatyonun öncüsü olan büyük bir amino asit sistein kaynağı içermektedir. Glutatyon, diğer görevlerinin yanı sıra, kansere ilerleyebilecek hücresel hasarın türünü önlemekten sorumludur.

Peynir Altı Suyu Protein Türleri

İzole (WPI)
Peynir altı suyu proteininin bu izole formu, az laktoz ve yağ içerirken peynir altı suyu proteininin en konsantre şeklidir (% 90-95). WPI laktoz intoleransı olanlar için harikadır, ancak genellikle daha yüksek bir fiyata gelmektedir.
Konsantre (WPC)
Protein konsantresi bazı özellikleri ile sporcular arasında popülerdir. Peynir altı suyu (25 protein içeriği -% 89), çok fazla yağ ve biyolojik olarak aktif bileşen içermektedir.
Hidrolize
Hidrolize peynir altı suyu proteini, sıcak asit veya enzimler peynir altı suyu proteinlerini daha hızlı ve daha kolay sindirilebilir proteine böldüğünde üretilmektedir. Bu önceden sindirilmiş protein kas protein sentezini artırmaktadır.

Yan Etkiler

Peynir Altı Suyu Proteini Nedir, Bileşenleri ve Yan Etkileri Nelerdir?1) Böbrek taşları
Diyetteki birçok protein böbreklere büyük bir amino asit yükü yüklemektedir ve böbrek taşı oluşumu riskini artırmaktadır. Bu yüzden protein diyeti böbrek hasarına neden olabilir.
2) Böbrek hasarı
Yüksek proteinli bir diyetin artan asitliği nedeniyle vücuttaki asit-baz dengesi bozulmaktadır, çünkü asidik kan böbreklere zarar vermektedir. Meyve ve sebzeler bu yan etkiyi önleyebilmektedir ve yüksek proteinli bir diyete dâhil edilmelidir.
3) Sindirim rahatsızlığı
Peynir altı suyu proteini laktoz (sütte bulunan bir şeker) içermektedir ve laktoz intoleransı olanlar kramp ve ishal yaşayabilmektedirler. Peynir altı suyu proteini konsantresi ve peynir altı suyu protein izolatı az miktarda laktoz içermektedir.
4) Gut
Gut, ürik asitte metabolik bir kusurun akut ağrı, hassasiyet ve kızarıklık ataklarına neden olduğu bir artrit şeklidir. Peynir altı suyu proteini tüketmenin gut’a neden olabileceğine dair bir kanıt bulunmamaktadır, ancak bu durumu kötüleştirmektedir. Peynir altı suyu proteini, ürik asit üretmekten sorumlu bir protein olan az miktarda pürin içermektedir. Pürin içeren gıdalar tekrarlayan gut atak riskini artırmaktadır. Kanıtlar, peynir altı suyu proteinindeki anti-inflamatuar özelliklerin ve düşük pürin seviyelerinin gut oluşumunu önlediğini göstermektedir.

Dozaj ve Zamanlama

Peynir altı suyu proteininin dozajı bireyin amacına, yaşam tarzlarına ve diyetlerinde zaten bulunan protein miktarına bağlı olmaktadır. Göbek yağını kaybetmek ve yağsız kasları korumakPeynir Altı Suyu Proteini Nedir, Bileşenleri ve Yan Etkileri Nelerdir? isteyen oldukça aktif veya atletik kişi diyetlerinde büyük miktarda protein içerebilmektedir. Bu 0.68 – 1 g/lb vücut ağırlığıdır. Daha az aktif yaşam tarzları daha az protein gerektirmektedir ve buda 0.36 g/lb vücut ağırlığıdır. Uzmanların tavsiye ettiği protein alımı erkekler için günde 91 ve kadınlar için günde 75 gramdır. Bir antrenmandan önce veya sonra peynir altı suyu proteini takviyesini sürekli olarak almak şunlara neden olabilir :
• Artan fiziksel performans
• Egzersiz iyileşme süresinde azalma
• Artmış kas büyüklüğü
• Artan güç
Peynir altı suyu proteini takviyeleri kişilerde sağlık açısından faydalı olmaktadır. Bu takviyelerin sağlık faydalarından bazıları aşağıdaki gibidir:
• Daha güçlü hissetmek
• Egzersiz anında motivasyon
• Artmış kas kazanımı
• İyileştirilmiş iyileşme süresi
• Egzersiz sonrası azalmış kas ağrısı
Ayrıca peynir altı suyu protein tozu, su veya sütle karıştırıldığında kullanıldıktan sonra herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Kaynakça:
menshealth.com
examine.com
today.com
coachmag.co.uk

Yazar: Özlem Güvenç Aðaoðlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.