Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

EasyJet Nasıl Bir Havayolu Şirketidir?

1 821

EasyJet, 1984 yılında bir Kıbrıs göçmeni olan Britanyalı Stelios Haji Ioannou tarafından Birleşik Krallık’ta kurulmuştur. Şirket düşük maliyetli yolcu taşımacılığı yapmaktadır. Şirketin kurucusu Ioannou, Londra’da ekonomi eğitimi aldıktan sonra bu kararı almış ve havacılık sektörüne girmeye karar vermiştir. Ancak Ioannou ekonomi eğitimini master derecesi ile taçlandırdıktan kısa bir süre sonra petrol taşımacılığı alanında faaliyet göstermeye karar vermiştir. Henüz bu dönemde 25 yaşında olan Ioannou, bir bankadan 50 milyon poundluk kredi almıştır. Bu işte başarı sağlayan Ioannou, kısa bir süre sonra Atina Londra hattında bir seyahat gerçekleştirirken havacılık alanından faaliyet göstermeye karar vermiştir. Öncelikle British Airways bünyesinde bulunan bir Boeing 737 serisini leasing yolu ile satın almış olan Ioannau, kısa sürede bu işte başarı sağlayınca ikinci uçağını da leasing yoluyla kiralamış ve hızlı bir yükseliş elde etmiştir.

EasyJet Nasıl Bir Havayolu Şirketidir?1995 yılına gelindiğinde EasyJet adını kullanmaya başlayan Şirket, düşük maliyetli hava taşımacılığına başlamıştır. Hızla filosunu ve vizyonunu geliştiren şirket, şirketleşmenin getirdiği şartları da başarı ile yerine getirerek, önce Birleşik Krallık içinde tarifeli seferler düzenlemeye başlamıştır. Bu dönemde kendisiyle doğrudan rakip olan Ryanair ile de ciddi bir mücadeleye giren EasyJet, kısa sürede rakibiyle yarışabilecek bir seviyeye gelmiş bu da Britanya halkı adına oldukça olumlu sonuçlar doğurmuştur. Bu anlamda sadece 5-10 pound’a yolcu taşımacılığı yapmaya başlayan EasyJet, hızlı yükselişini devam ettirip, Uluslar arası uçuşlar da düzenleme başlamıştır. Birleşik Krallık sınırları içinde öncelikle İskoçya İngiltere hattı arasında yolcu taşıyan EasyJet, sonrasında Amsterdam’a yolcu taşımaya başlamıştır. Bu anlamda iç ve dış pazarda British Airways ve KLM ile yarışa girmeyi başaran EasyJet rakiplerinden çok daha ucuza yolcuları güvenli bir şekilde taşımayı başarıyordu.

Sonrasında sırasıyla Almanya, Belçika, Fransa ve İspanya başta olmak üzere bütün Avrupa’ya uçmaya başlayan EasyJet, İngiltere’nin en önemli ikinci havayolu şirketi haline gelmiştir. Hızla büyüyen şirket günümüzde 247 adet ticari yolcu uçağı bulunmaktadır. Bu uçakların birçoğu kısa menzillidir. Ancak EasyJet politikası gereği zaten Avrupa ve Ortadoğu arasında uçuş düzenlemektedir. Bu ülkelere İngiltere ya da başka bir ifadeyle Birleşik Krallık’tan uçmak bu uçaklarla mümkündür. Günümüzde binlerce çalışanı bulunan İngiliz havayolu şirketi EasyJet, Londra’nın Luton havalimanı üzerinden uçuşlarının büyük bir kısmını gerçekleştirmektedir. Bu anlamda Luton Havalimanı şirketin hubu konumundadır. Şirket, İngiltere’nin en önde gelen firmaları arasında yer almakta ve cirosu bağlamında oldukça iyi durumda bulunmaktadır. Bu anlamda şirket büyümeye de gitme kararı almıştır.

Kaynakça:
Low Cost Carrier 2016 Bulletin

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. Oğuzhan diyor

    Kendisi daha 25 yaşındayken nasıl oluyorda bankalardan bu yüksek kredi alabiliyor anlamış değilim. Bu arada uçuşların ucuz olmasının bir başka sebebide yiyecek ve içecek ikramlarını vermiyorlar ve aracı bir şirketten biletleme yapamıyorsunuz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku