Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Tuzun Az Alınması Hangi Hastalıkları Doğurur?

0 295

Tuzun Az Alınması Hangi Hastalıkları Doğurur?Tuz kullanmanın zararları üzerinde önemle durulur. Ama az tuz kullanmanın da zararları vardır. Sağlıklı bir kişinin günlük alması gereken tuz miktarı 5-6 gram civarındadır. Bu oran 1 çay kaşığı kadardır. Ama Türkiye’de insanların tuz tüketme oranı neredeyse tüketilmesi gerekenden 3 kat fazladır. Dünyanın en çok tuz tüketen ülkeleri arasında yer alan Türkiye’de son yıllarda tuzun zararlarının anlatılmasıyla farkındalık yaratılmaya çalışılmış ve bir nebze de olsa başarıya ulaşılmıştır.
Aşırı tuz tüketen kişilerde kalp-damar, böbrek rahatsızlıkları ortaya çıkabilir. Ayrıca kanser hastalığını da tetiklediği gibi inme inmesine de sebebiyet verebilir.
Aşırı tuz tüketenlerin yaşayabilecekleri rahatsızlıklarla az tuz tüketenlerde karşılaşabilir. Hatta çok tuz tüketenlerden daha yüksek oranda hastalıklara yakalanma ihtimalleri vardır.

Tuz, vücudun belli oranlarda alması gereken minerallerden biridir. Ama tuz konusundaki en büyük yanılgı yiyeceklere eklenen tuzlardır. Çünkü yenilen yiyeceklerin içinde tuz vardır. Bir de bu yiyeceklere eklenen tuzla alınması gereken tuzdan çok daha fazla oranda vücuda tuz alınmış olur. Bunun için yenilen yiyeceklerin içeriğine dikkat etmek gerekir. Özellikle uzun süre dayanması için bazı yiyeceklerin içine aşırı miktarda tuz konur. Örneğin: zeytin, turşu ya da cips, hazır yiyecekler, konserveler gibi.
Fazla tuz kan basıncını yükseltir, hızlı kilo alınmasını sağlar; az tuz bazı organlara hasar verirken kalp ve böbrek hastalıklarının ortaya çıkmasını sağlar. Önemli olan tuzun ne kadar tüketilmesi gerektiğini bilmek ve ona göre tüketmektir.

Tuzun Az Alınması Hangi Hastalıkları Doğurur?Yemeğin tadına bakmadan tuz dökenler vardır. Ya da yemekte yeterli tuz bulunmasına rağmen tuz ekleyenler. Bunun için sofralardan, lokantalardaki masalardan tuz kaldırılmalıdır.
Çocukların okulda ne yiyip içtikleri kontrol altında tutulmalıdır. Çünkü okul kantinlerinde satılan birçok gıda hazırdır ve tuz oranları da oldukça yüksektir. Bu anlamda hazır gıda üreten firmaların da ürettikleri yiyeceklerden tuz miktarını düşürmelidir.
Tuzlu yemeye alışan bir insan için tuzsuz yemek yemek çok tatsız gelebilir. Hastane yemeklerine tatsız, tuzsuz denmesinin ve yenmek istenmemesinin en büyük sebebi yemeklerin tuzsuz olmasıdır. Tuzsuz yemeye alışmak aynen şekersiz çaya ilk alışma evresinde olduğu gibidir. Oysa şekersiz çaya alışan kişiler bir daha şekerli çay içemez, içtiklerinde bu defa da şekerli çaydan hoşlanmazlar. Ve şekersiz çayın tadını daha iyi aldıklarını söylerler. Çok tuza alışkın kişiler de tuzu zamanla azalttıklarında yiyeceklerin tadını daha iyi alır ve bir daha tuzlu yemek istemezler.

Tuzun Az Alınması Hangi Hastalıkları Doğurur?Tuzun azaltılması istenirken tuzun sıfırlanması istenemez. Günde 3 gramın altında tuz alınması oldukça risklidir.
Tuz tüketilmeli ama yeterli düzeyde tüketilmelidir. Azlığı da çokluğu da vücut için oldukça tehlikelidir.
Tuzun çok tüketilmesinde oluşacak hastalıklar ve vücudun gördüğü zarar anlatılırken az tuz tüketmenin de zararları konusunda toplum bilinçlendirilmelidir. Bu konu okullarda da çocuklara mutlaka öğretilmeli ve böylelikle ailelere de ulaşılmış olur.

Kaynakça:
https://www.ntv.com.tr › Sağlık Haberleri
https://onedio.com › Sağlık

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.