Pratik Yöntem : Evde Diş Beyazlatma Sırları

Dış görünüşte ilk dikkat edilen yerlerden biri dişlerdir. Dişin sağlıklı olmasının yanı sıra beyaz olması da bireyler için önem arz etmektedir. Dişler sürekli yiyeceklerle temas halinde olduğu için sürekli beyaz kalmamaktadır. Gün içerisinde tüketilen içecekler, sigara ve yemekler dişin rengini değiştirmektedir. Diş beyazlatma için uzman bir hekimden yardım alınabileceği gibi evde uygulayacağınız yöntemlerle de beyaz dişlere sahip olabilirsiniz. Evde uygulayacağınız yöntemler de istediğiniz sonucu almak için kullanım sürelerini iyi ayarlamak gerekmektedir. Evde diş beyazlatmak için kullanılan yöntemlerde genellikle asit içiren ürünler kullanıldığı için dişe zarara verebilir. Bu nedenle kullanım aralıkları uzun olması gerekmektedir.
Evde diş beyazlatma için kullanılan yöntemlerden bazıları şunlardır;
1. Diş Macunu: Hem diş sağlığı için hem de dişlerinizin beyaz olması için en az günde iki defa olmak üzere yumuşak fırça ile dişlerinizi fırçalamanız gerekmektedir. Diş macunu seçerken beyazlatma özelliğine dikkat etmeniz gerekir.
2. Limon ve karbonat yöntemi: Diş beyazlatma denilince akla ilk gelen ikili limon ve karbonat olmaktadır. Küçük bir kabın içerisine yarım tatlı kaşığı kadar karbonat ile yarım limondan biraz az limon suyunu köpürene kadar karıştırın. Daha sonra elde ettiğini karışım ile dişlerinizi fırçalayın. Asit özelliği fazla olduğu için bu yöntemi hafta da bir kez yapmanız yeterlidir.
3. Karbonat: Renk değiştirici özelliğiyle bilinen karbonat ile hafta da iki defa olmak üzere fırçalayın. Kısa bir süre içerisinde dişlerinizdeki değişimi göreceksiniz.
4. Softa Tuzu: Softa tuzu dişin rengini değiştirirken aynı zamanda dişi temizlemektedir de. Renk değiştirme konusunda karbonat kadar etkili olmasa da içerisinde anti bakteriyel özelliği sayesinde de diş de bulunan bakterilerin temizlenmesine yardımcı olmaktadır.
5. Tuz, Sirke ve Karbonat: Diş üzerinde oluşan sarı lekelerin çıkarılması çok güçtür. Karbonat ve tuz dişi beyazlatma ve özellikle diş minesi üzerinde oluşan sarı lekelerin giderilmesinde yetersiz kalabilmektedir. Diş minesi üzerindeki sarı lekeler için karbonat ve tuz içerisine bir miktar da sirke ilave edilmesi gerekmektedir.

6. Karbonat, Tarçın ve Adaçayı: Dişteki beyazlamanın yanı sıra temizlemek ve ağız içi bakterilerden kurtulmak için karbonat, tarçın ve adaçayı üçlüsünün kullanılması önerilmektedir. Bu yöntem için öncelikle adaçayının ezilmesi gerekmektedir. Bir miktar ezilmiş adaçayı ile karbonat ve tarçını karıştırın. Daha sonra bu karışımı temiz bir fırça ile fırçaladığınız dişlerinize uygulayın.
7. Çilek: Çileğin içinde bulunan malik asit dişin yüzeyinde oluşan plakları yok etmekte ve dişleri beyazlatmaktadır. Plak oluşumunu ve beyazlatmanın yanı sıra çilek ağız içi bakteri oluşumunu da engellemektedir. Bir iki adet çileği ezdikten sonra diş fırçası ile dişlerinize uygulayın. Çileğin içindeki asit miktarı fazla olduğu için bu yöntemi hafta da 2 defadan fazla uygulamayınız.
8. Muz Kabuğu: Beyaz dişlere ulaşmak isteyen birçok kişi muz kabuğunu en az bir kere uygulamıştır. Dişleriniz beyazlatmak için muz kabuğu ile dişlerinizi 2-3 dakika kadar ovalamanız yeterli olacaktır.
9. Gliserin: Gliserin dişlerin beyazlamasını sağlarken aynı zamanda anti bakteriyel özelliği sayesinde ağız için bakterilerin yok edilmesini sağlamaktadır. Dişinizi fırçaladıktan sonra iki üç damla gliserini dişlerinize uygulayın.
10. Defne Yaprağı ve Portakal: C vitamini bakımdan zengin olan portakal dişteki lekelerden kurtulmanıza yardımcı olurken defne yaprağı da mikropları yok etmektedir. Bir adat portakal kabuğunu rendeleyin ve un haline getirilmiş kuru defne yaprağı ile karıştırın. Daha sonra elde ettiğiniz karışım ile dişlerinizi fırçalayın.

Yazar: Nagihan Albayrak

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar