Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Renklerin Çocuklarda Uyandırdığı Duygu ve Mesajlar

1 370

Renklerin Çocuklarda Uyandırdığı Duygu ve MesajlarÇocuk ve renk ilk etapta her ikisi de kulağa oldukça sıcak ve güzel gelen iki ayrı kavramdır. Peki çocukların hayatlarında onların yaşadıkları duygu ve düşünceye göre renklerin bir çok anlam içerdiğini biliyor muydunuz? Hatta öyle ki defalarca yapılan gözlemsel deneylerde her çocuğun kendi ruh halini temsil eden bir rengin olduğu gözlemlenmiştir.
Renkler tonları ve uyandırdığı duygularla çocukların dünyasından oldukça önemli mesajlar aktarmaktadır. Bir çok çocuğun sevdiği renge göre karakterik özellikler sergilediği gözlemlenmiştir. Renklerin çocukların dünyasında o kadar büyük bir yeri vardır ki, bir çok çocuk psikoloğu çocukların duygularını anlayıp iç dünyasını açığa çıkarabilmek için çocuklara renk seçtirdiği veya renkli kalemlerle resim çizdirdiği gözlemlenir. Hatta buna dayalı olarak sorun yaşayan ve olumsuz duygularla büyümüş çocukların genel olarak koyu renk ve tonlarını ( siyah, lacivert, gri) gibi renkler seçtikleri gözlemlenmiştir. Bunun tam tersi olarak ise iç dünyasında kendi saf duyguları dışında hiç bir olumsuz duygusal sıkıntısı olmayan çocukların gayet canlı ve ılımlı renkler tercih ettiği gözlemlenir. Peki çocukların dünyasında oldukça etkili mesajlar veren renkler ne anlam taşır? İşte çocukların kendi dünyalarında renklerin oluşturduğu kodlar ve mesajlar:
-Mavi, genellikle özgür ruhlu ve araştırma yapmayı seven çocukların seçtiği bir renktir. Bu yüzden mavi renk çocuklarda özgürlük temsilidir.
-Turuncu rengi seçip ve seven çocukların ise oldukça ılımlı ve pozitif oldukları görülmüştür. Genellikle bu gruptaki çocukların çok kolay iletişim kuruduğu ve insancıl oldukları görülmüştür.
-Yeşil seven çocukların ise tam bir doğa dostu olduğu gözlemlenmiştir. Yeşil renk grubundaki çocukların ağaç, doğa, orman ve hayvanlara karşı oldukça sevecen oldukları görülür.
– Pembe renk ise genellikle içgüdüsel olarak kız çocuklarının tercihi olup bu kız çocuklarının hem cins ve yaşıtlarına göre çok daha kibar ve konuşmayı sevdikleri gözlemlenmiştir.

Renklerin Çocuklarda Uyandırdığı Duygu ve Mesajlar– Kırmızı renk seven çocukların akranlarına oranla daha hızlı ve yaratıcı oldukları görülmüştür. Genellikle spor faaliyetlerinde oldukça başarılı çocuklar oldukları görülür.
– Beyaz renk seven çocukların ise genellikle oldukça uyumlu ve başarılı oldukları görülmektedir. Ayrıca beyaz renk grubundaki çocukların ailevi ilişkileri diğer çocuklara nazaran daha kuvvetli olduğu görülmüştür.
-Sarı rengi seven çocukların ise oldukça hareketli ve bir o kadarda sıkılgan ve çabuk karar değiştiren çocuklar oldukları saptanmıştır.
-Mor ve tonlarını seven çocuklarda ise hemen hemen hiç erkek çocuk yoktur. Sadece iç dünyasında duygusal karmaşa yaşayan kız çocuklarının tercih ettiği görülmüştür.
-Siyah ve tonlarını ise hemen hemen hiç bir çocuk tercih etmemiştir. Yalnızca davranış bozukluğu olan ve sıkıntı içinde olan çocukların bu tonlara yöneldiği görülmektedir.
Renklerin çocukların dünyasında uyandırdığı temel duygular yukarıda sıralandığı gibidir. Her çocuğun karakter özelliğine göre bir renk seçip o grupta var olduğu gözlemlenir. Aynı grupta olan çocukların ise hemen hemen hepsinin özelliklerinin aynı olduğu gözlemlenmiştir. Buradan mesajla çocuğun seçtiği renge göre karakter özelliği oldukça basit şekilde çözülebilmektedir. Bu nedenle bir çocuğun yaşadığı travma yada olumsuzlukların tespitinde veya çocuğun karakter özelliğini keşifte renkler ve taşıdıkları mesajlar bize oldukça yol gösterici mesajlar vermektedir.
( Bütün çocukların güzel renkleri sevmesi ve seçmesi dileğiyle…)

Yazar: Feride AkdoĞan

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. Samet Şale diyor

    Çok iyi bir makale.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.