Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Rokanın Faydaları Ve Zararları

0 2.966

Rokanın Faydaları Ve ZararlarıRoka,

yeşil yapraklı, mayhoşumsu hatta acımsı bir tadı olan, genellikle salatalarda kullanılan, turpgiller familyasına ait bir bitkidir. Balığın ve etin yanında çok yenir. Lezzetli bir uyum sağlanır. C, A, K, P vitaminleri, kalsiyum, folat içirir. Roka mevsiminde taze olarak tüketilmelidir. Türkiye’nin her yerinde yetişir. Kışın da seralarda yetişebilir. 30- 40 cm kadar uzayabilir. Kolaylıkla bahçelerde saksılarda yetişebilir. Dünya mutfağında önemli bir yeri vardır. Roka çiğ tüketildiği gibi hafif haşlamak suretiyle de tüketilebilir. Roka genellikle çok temiz bir şekilde yıkanıp tek tek salataya konmadan da tüketilebilir. Hatta üzere limon sıkarak daha da lezzetli hale getirilir.

Rokanın Faydaları

Rokayı gerektiği oranda tüketerek vücuda faydaları gözlemlenebilir. Rokada antioksidan özelliği vardır. Böylece kanın temizlenmesini sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi kansere karşı vücudun direnmesi demektir. Özellikle akciğer ve bağırsak kanserlerine şifadır. Bunun yanında iştah açar. Karaciğer rahatsızlıklarına iyi gelir. Yeşil yapraklı bitkiler kemiklere çok iyi geldiği gibi roka da kemiklere iyi gelir. Özellikle çocuklar, yaşlılar kemikleri için mutlaka roka tüketmelidir. Hastalıklara iyi gelir. Göz sağlığı için de faydalıdır. Göz de bir takım rahatsızlıklar olduğunda roka tüketilerek gözlemlenmelidir. Diyet yapanlar için de roka doğru bir tercihtir. Şeker hastalarına da bol bol roka yemelidir.. Kalp ve damar sağlığına iyi geldiği gibi, sindirim sistemini de korur. Tırnaklar, saçlar ve cilt içinde faydalıdır. Hazımsızlığa iyi gelir. Öksürüğe şifadır. Vücuttaki zararlı maddelerin atılmasını sağlar. Cinsel gücü artırarak, cinsel hayatın düzenlenmesini sağlar.

Rokanın Faydaları Ve ZararlarıRoka,kas kasılmalarını engeller. Beyin fonksiyonlarını güçlendirir. Sarılığı keser. Safrayı boşaltır. Sıtma ateşini düşürür. Karında biriken suyu boşaltır. Eklem iltihaplarının temizlenmesini sağlar. Rokanın faydaları bunlarla da bitmez. Gebelik öncesinden başlamak üzere gebelik sonuna kadar da tüketildiğinde gebeliği destekleyicidir. Dalak hastalıklarına da iyi gelir. Tabii tek başına tüm bu rahatsızlıkları tedavi etmez Doktor tedavisinin yanında ek olarak tüketilebilir ya da normal hayat akışı içinde yararlı olduğu bilinerek gerekli miktarda yenilmelidir.

Rokanın Zararları

Rokanın zararları azdır. Ama belli bir oranda tüketilmesi gerekir. Fazla tüketildiğinde sıkıntılar oluşturabilir.
Kalp ve kan rahatsızlıkları yaşayanlar kontrollü tüketmelidir. Gaz problemi oluşturabilir. Diyet yapanlar için doğru bir tercih olsa da iştah açıcı özelliği de unutulmamalı ona göre yenmelidir. Doğru muhafaza edilmelidir.

Yazar:Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku