Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Nohutun Faydaları Ve Zararları

0 1.397

Nohutun Faydaları Ve ZararlarıNohut,

ortalama 50 cm büyüklüğünde bir bitkidir. Genellikle kıraç topraklarda yetişir. Ülkemizde İç Anadolu Bölgesi’nde daha yaygın bir biçimde yetiştirilir. Akdeniz Bölgesinde de yetiştirilir. Kahramanmaraş ve Isparta’da daha çok üretilir. Sarı bir renge sahiptir. Yılda bir kez ürün alınır.
Nohutun içeriğinde A, C, K, B6, B12 ve E vitaminleri vardır. Bunun yanında kalsiyum, magnezyum, potasyum açısından da zengin mineraller içerir. Demir, selenyum ve bakır da nohutta bulunur.
Nohut çok eski tarihe sahip bir besindir. Nohut genellikle haşlanarak yemek şeklinde tüketilir. Bunun yanında salatası yapılabildiği gibi pilavlarda ve çorbaların içine de konur.

Nohutun Faydaları

Nohut her yaşta düzenli olarak tüketilmesi gerekir. Çünkü içeriğinde bol miktarda vitamin ve mineral vardır. Kemik, saç, cilt, kolesterol ve kalp için faydalıdır.
Nohut, cilt hücrelerinin sağlığını korur, cildin yaşlanmasını önler. Bu yüzden cilt maskelerinde nohut kullanılır. Cildi temizler, parlaklık kazandırır.
Saç için de nohut faydalıdır. İçerdiği demir sayesinde saç köklerini güçlendirir. Nohutun içindeki potasyum ve magnezyum da saç dökülmesini önler.

Nohutun Faydaları Ve ZararlarıTokluk hissi verir ve bu yönüyle diyet yapanlar için yenmesi gereken bir besindir. Bağırsakları hareketlendirir. Düzenli tüketildiğinde kolesterole engel olur. Kalp rahatsızlıkları riskini azaltır.
Bulantıya, kusmaya, baş ağrısı ve baş dönmesine iyi gelir. Karaciğerin temizlenmesini sağlar.
Uyku sorunu yaşayanlar için de içeriği sayesinde rahat bit uyku konforu sağlar. Özellikle akşam tüketildiğinde bu faydası da görülür.
Nohutun en önemli faydalarının başında bağışıklık sistemini güçlendirmesi gelir. Çağımızda hastalıklara olan direnç oldukça azalmıştır. Bu yüzden bebeklikten başlayarak çok sık ve antibiyotik kullanmadan geçmeyen hastalıklar insanlara musallat olmuştur. Bunun en önemli sebebi ise katkı maddeli yiyecek ve içeceklerdir. Bu yüzden mümkün olduğu kadar doğal yenmeli ve yaşanılmalıdır. Fast- food denilen ayaküstü yemek şeklinin artması ve sağlıksız yeme- içme düzeni insan sağlığını ciddi şekilde tehdit etmektedir. Nohut gibi baklagiller haftada en az iki kez tüketilmelidir. Sulu ev yemekleri yenmelidir.

Nohutun Faydaları Ve ZararlarıKadın sağlığı ve menopoz dönemindeki ateşlenmelere iyi gelir.
Nohutun içindeki demir; hamile anne adaylarına, bebeklere, çocuklara, ergenlere çok faydalıdır. Enerji verir. Kan yapar.
Nohutun faydaları o kadar çoktur ki saymakla bitmez. Kalp krizi riskini azaltır. Kemik sağlığını korur. Sindirimi kolaylaştırır. Kan hücrelerinin sayısını artırır. Böreklerden fazla tuzların atılmasını sağlar. Kanser riskini azaltır. Özellikle kolon kanserinde etkilidir.

Nohutun Zararları

  • Nohutun zararları yoktur diyebiliriz. Sadece fazla tüketildiğinde şişkinlik, hazımsızlık veya gaz yapabilir.

Yazar:Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.