Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Toronto Nasıl Bir Şehirdir?

1 111

Toronto-Real-Estate-Cn-Tower-Air-Canada-CenterToronto, Kuzey Amerika Kıtası’nda yer alan Kanada‘nın en önemli şehirlerinden biridir. Kanada’nın en kalabalık şehirlerinden biri olan Toronto, merkezi bölgesinde yaklaşık olarak 2.7 milyon nüfusa sahiptir. Ancak şehrin sınırları içindeki toplam nüfus, 5.6 milyon civarındadır. Toronto, Kuzey Amerika’nın New York, Los Angeles, Chicago ve Atlanta şehirlerinden sonraki en çok merkezi nüfusa sahip şehridir. Şehrin, belediye başkanı John Tory’dir. Şehir, ekonomisi itibariyle Kanada’nın motor şehirlerinden biridir. Şehrin Kanada’ya yıllık katkısı, 280 milyar $ civarındadır ki bu Montreal şehri ile beraber Toronto’yu Kanada’nın finans merkezi yapmaktadır. Şehirde ikamet eden kişilerin ortalama yıllık geliri 45 bin $ civarındadır ki bu Kanada ortalamasına tekabül etmektedir. Toronto, 1793 yılında kurulmaya başlanmış ve bu tarih sonrasında hızla büyüyen bir gelişme göstermiştir.

torontoŞehir Kanada’nın en modern şehirlerinden biri olarak kabul edilmekte ve burada yaşayan insanların birçoğu da Kanada dışında doğmuş olan insanlardır. Bu anlamda şehir Montreal’e nazaran daha fazla göçmen barındıran bir noktadır. Toronto’nun nüfusu Montreal ile kıyaslanacak olursa Toronto daha kalabalık bir nüfusa sahiptir. Toronto, Kanada’nın sahip olduğu toplam nüfusun %26’sını bünyesinde barındırarak ülkenin en kalabalık şehri konumundadır. Bölgede yaklaşık olarak 200 farklı etnik gruptan sahip insan yaşamaktadır. Ayrıca bölgede 140’a yakın dil konuşulmaktadır. Ancak şehirde ağırlıklı olarak resmi diller olan İngilizce ve Fransızca konuşulmaktadır. Toronto, yerli ve yabancı turistler nazara alınacak olunursa, yılda yaklaşık olarak 25 milyon turiste ev sahipliği yaparak Kanada’nın en çok ziyaret edilen şehri konumuna sahiptir. Şehirde çok sayıda gökdelen bulunmaktadır ve bu gökdelenler arasında dünyanın en uzunlarından biri olarak gösterilen CNN Kulesi de bulunmaktadır.

Şehirde, birçok noktada, galeriler, müzeler, eğlence alanları, festival merkezleri ve spor tesisleri bulunmaktadır. Toronto ayrıca; Kış Olimpiyatları’na da ev sahipliği yapmış bir şehir olma özelliğine de sahiptir. Kış sporu açısından dünyanın en çok ilgi çeken şehirlerinden biri olarak kabul edilen Toronto, yazları 17 derecelik bir sıcaklık değerine, kışları ise eksi dereceleri gören bir havaya sahiptir. Coğrafi açıdan ise oldukça dağlık bir bölge olan Toronto, karlarla kaplı dağlarıyla ünlüdür. Şehir dünyanın en yaşanılabilir şehirlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Şehir Amerika Birleşik Devletleri’ne de yakın bir yerde yer almakta ve Amerika’nın Seattle eyaletine gelen birçok turistin de uğrak yerlerinden biri haline gelmiştir. Şehrin aynı zamanda Ontario Gölüne de sınırı bulunmaktadır.

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. TorontoBilgi diyor

    Faydalı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku