Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Ryanair Nasıl Bir Havayolu Firmasıdır?

0 417

Ryanair, dünyaca ünlü bir düşük maliyetli yolcu taşımacılığı yapan bir havayolu şirketidir. İrlanda merkezli ya da başka bir ifadeyle İrlanda şirketi olan Ryanair, dünyanın en sık uçuş gerçekleştiren havayolu firmalarından birisidir. Yılda 120 milyondan fazla yolcu taşıyan Ryanair, günlükse, 1800’den fazla tarifeli uçuş gerçekleştirmektedir. Şirket Avrupa’nın en önemli yolcu taşımacılığı yapan şirketleri arasında kabul edilmekte ve de 86 adet değişik rotaya da sahip olmasıyla düşük maliyetli yolcu taşımacılığı yapan havayolu şirketleri arasında başı çekmektedir. 86 adet rota dışında sahip olduğu anlaşmalar uyarınca 200’den fazla noktaya da gerek direkt gerekse aktarmalı olarak sefer düzenleyebilmektedir. Şirket düşük maliyetli yolcu taşımacılığı yapsa da sahip olduğu filo birçok ulusal bayrak taşıyıcısında dahi bulunmamaktadır. Ryanair’in devasa bir Boeing 737 filosuna sahip olduğunu vurgulamamız gerekir. Şirket dünya piyasasında faal olarak yer alan tüm Boeing 737 serilerinin yüzde 10’luk bir kısmına sahiptir ki bu bir havayolu bakımından rekordur. Dünyada hiçbir havayolu şirketi bu denli tek bir model serisi altında filo kurmamıştır.

Ryanair Nasıl Bir Havayolu Firmasıdır?Günümüz itibariyle şirket tam olarak 360 adet Boeing 737 serilerine sahiptir ve şirket bunun yanı sıra sahip olduğu filoyu da genişletme kararı almış ve bu doğrultuda da yasal olarak ilk adım atılmıştır. Finansal olarak dünya genelinde faaliyet gösteren birçok ulusal bayrak taşıyıcısı yanı başka bir ifadeyle ülkelerin ana havayolu şirketlerinden daha iyi durumda olan Ryanair, 305 adet yeni nesil Boeing 737 serisi siparişi vermiştir ki bu da dünyada tek seferde verilmiş en büyük seri model uçak siparişi olarak kayıtlara geçmiştir. Boeing’in üretim merkezinin bulunduğu Amerika Birleşik Devletleri’nin Seattle eyaletinde Ryanair’in siparişlerinin yetiştirilmesi için oldukça sıkı bir çalışma sürdürülmektedir. İşin diğer bir ilginç tarafında bu denli büyük bir filonun 1985 yılında kurulduğu günden bu zamana kadar herhangi bir ciddi kazaya karışmamış olmasıdır. Bünyesinde yaklaşık olarak 11,500 kişiye istihdam eden şirket, dünyanın ilk ucuz maliyetli yolcu taşımacılığı yapan ve halen faaliyetini sürdüren firması olma özelliğini de haizdir.

Şirket kurulduğu 1985 yılında sadece 5000 adet yolcu taşıması yapmışken ve 25 adet çalışanı varken günümüzde bu rakamlar 120 milyon yolcu ve 11,500 çalışana ulaşmıştır. Ryanair, halen yaptığı promosyonlar ile sadece ama sadece 1 Pound’a yolcu taşımacılığı yapmaktadır. Bunun yanı sıra genel olarak Avrupa içi seyahat bağlamında fiyatlar 5 ile 20 Pound arasında değişmektedir ki bu diğer havayolu şirketleri ile kıyaslandığında oldukça düşük bir rakama tekabül etmektedir. Birleşik Krallık’ta yer alan İngiltere, Galler, İskoçya, ve Kuzey İrlanda’ya doğrundan seferler düzenleyen şirket bunun yanı sıra, Almanya, Fransa, İspanya, Portekiz, İtalya, Yunanistan, Bulgaristan, Romanya gibi ülkelere de seferler düzenlemektedir. Bu seferlerin en büyük özelliği kasaba olarak adlandırılan yerleri de kapsamasıdır.

Kaynakça:
History of Ryanair

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.