Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Sağlıklı Bir Yaşam İçin Dikkat Edilmesi Gereken Besinler

0 532

7662_besinSağlıklı bir yaşamın sırrı tüketilen gıdalardan geçmektedir. Birçok kişi dengesiz beslenme ve beslenme alışkanlıklarında hatalar yaparak sağlığını tehdit altına atmaktadır. Daha sağlıklı bir yaşam için günlük hayatta tüketilen gıdalara dikkat ederek daha dinç ve uzun ömrün elinizde olduğunu unutmamalısınız. Sağlıklı bir birey yediği içtiği her şeye dikkat ederek tüm yaşamını dengede tutabilir. Besinlerin insan vücudu üzerinde etkisinin büyük olduğu düşünüldüğünde beslenme biçiminin doğru olması gerektiğini bilmelisiniz. Yeterli ve dengeli beslenme uzun süre yaşamanızı sağlamaktadır. Ortalama yaşam süresi 70 ila 80 yıl olarak düşünüldüğünü varsayarsak bunun için tüketilen gıdaları doğru zamanda ve dengeli biçimde tüketmeniz gerekir.

Sağlıklı Bir Yaşam İçin Dikkat Edilmesi Gereken Besinler

7662_saglik_ve_besinBesin insan sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır. Yeme ve içme alışkanlıklarını hayat standardınıza göre planlamalısınız. Uzmanlar tarafından düzenlenen besin piramidini baz almanız sağlığınız için büyük önem taşımaktadır. Bu besin piramidin de günlük hayatınız da tüketmeniz gereken gıdalar mevcuttur. Bunun yanı sıra sağlıklı bir yaşam için dikkat ederek tüketmeniz gereken gıdalara da dikkat etmelisiniz. Tükettiğiniz besinlerin besin değerleri sağlıklı bir yaşam da en çok dikkat edilmesi gereken husustur. Fazla yağ ve şeker tüketimi, şeker hastalığına ve obeziteye sebep olacağından vücudun ihtiyacı olan yağı ve şekeri gıdalardan almalısınız. Özellikle sağlıklı beslenmede yeşil yapraklı gıdalar çokça tercih edilir. Fakat çok fazla su barındırdığından vücudun ihtiyacı olan proteini yeşil yapraklı gıdalardan alamazsınız. Bu yüzden çok fazla miktarda tüketilmemesi gerekir. Her şeyin fazlası zarar diye düşünüldüğünde dengeli ve sağlıklı beslenmek için vücuda doğru miktar da besinleri almalısınız. Her gıdadan tüketebilir fakat miktarı ihtiyacınız olan kadar tüketmek sağlıklı bir yaşamı getirebilir. Beslenme şeklinizde ufak değişiklikleri göz önünde bulundurarak ve besinlere dikkat ederek sağlıklı yaşamın anahtarını eliniz de tutmuş olursunuz. Bilinçsiz bir tüketime karşı çıkmalısınız. Şeker ve şekerli gıdaları hayatınızdan çıkartmalısınız. Bunun yanı sıra sağlıklı bir yaşam da dikkat edilmesi gereken besinler arasında; patates kızartması, ketçap, salam, sosis, aşırı yağlı gıdalar, margarin, hamur işleri, mayonez, yağda kızartılarak yapılan gıdalar, alkol ve sigara, tuzlu gıdalar yer almaktadır. Beslenme biçiminizi bu gıdalardan ne kadar uzak tutarsanız sağlıklı bir yaşamı o kadar elde etmiş olursunuz.

Sağlıklı Bir Yaşam İçin Beslenme Şekli

Beslenmenin insan sağlığı açısından büyük önem taşıdığını belirtmiştik. Bir ok insanın vazgeçemediği beslenme alışkanlıkları bulunmaktadır. Başlangıç olarak bu alışkanlıklarınızdan vazgeçmeniz gerekmektedir. Su insan yaşamında büyük önem taşır. Bu sebeple günlük su tüketiminizi uzman önerisine göre yapmalısınız. Şekersiz bitki çayları hayatınızda mutlaka olmalıdır.

Şekerin olmadığı tüm içecekleri hayatınızda tutabilirsiniz. Limonata ve hazır meyve suları yerine evde kendi sıktığınız meyve sularını tercih edebilirsiniz. Beslenme piramidi insan sağlığı için size yol gösterici olacaktır. Özellikle tahıl grubunu mutlaka tüketmelisiniz. Et ürünlerinde yağsız kısımları tercih etmelisiniz. Tavuk eti tüketirken derisinin alınması sağlık için önemlidir. Ayrıca yenmesi gereken kuruyemişleri de yeterli miktarda tüketmelisiniz. Örneğin; ceviz içi ve fındık gün içerisin de mutlaka tüketmeniz gereken kuruyemişlerdendir. Beş ya da altı adet şeklinde yemelisiniz. Beslenme alışkanlığında ufak değişiklikler yaparak aşırıya kaçmadan sağlığınıza katkıda bulunmuş olursunuz. Sağlıklı bir yaşamın elde edilmesi için vücudun ihtiyacı olan gıdaları tüketmek herhangi bir rahatsızlık ile karşı karşıya kalmanızı engelleyecektir.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.