Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

St. Martin Nerededir?

0 204

St. Martin Nerededir?St. Martin,

dünyanın en egzotik coğrafyaları arasında kabul edilen Karayipler’de yer alan bir ada ülkedir. Dünya üzerinde bulunan en tropik coğrafyalar içinde sayılan St. Martin, farklı bir devlet yapısıyla da dikkat çeker. Karayipler olarak adlandırılan bölgenin kuzeydoğusunda yer alan bu ülke, bölgenin önde gelen ülkelerinden Porto Riko’ya oldukça yakındır. Ülke ülkenin arasındaki mesafe neredeyse 300km kadardır. Bu da devletlerin birbirleriyle etkileşim halinde olması sonucunu beraberinde getirmiştir. St. Martin, dediğimiz gibi farklı devlet yapısıyla da dikkatleri çeker. Çünkü bu dünyaca ünlü tropik ada, aslında bağımsız bir ada değildir. Başka bir ifadeyle St. Martin Avrupa Birliği’nin kurucu üyeleri arasında yer alan Hollanda ve Fransa arasında paylaşılmış bir özerk devlettir. Adanın bir kısmı Fransa, bir kısmı ise Hollanda’nın egemenliği altındadır. Toprak çoğunluğu Fransa’da olup, bunun ülke yönetiminde herhangi bir etkisi bulunmaz. Nüfus bağlamında ise gerek Hollanda gerekse de Fransa tarafı kabaca aynı orana sahiptir. Aslında Hollanda tarafı her ne kadar daha az topraklara sahip olsa da popüler kültürde daha ön plandadır. Dünyanın iki devlete sahip en küçük adası olma özelliğini haiz olan bu topraklar, dünyanın en sıradışı tatil destinasyonları arasında yer alır. Adanın günümüz hali, aslında 17. yüzyıla kadar uzanan bir geçmişten kaynaklıdır.

St. Martin Nerededir?Bakıldığında 1648 yılında ikiye bölünen ada, böylece Hollanda Kraliyeti ve de Fransızlarca karşılıklı rıza ile, paylaşılan bir bölge haline gelmiştir. Söz konusu statü halen de bozulmamış olmasıyla dikkat çeker. Aslında bunda Avrupa Birliği’nin de rolü son derece büyüktür. Çünkü Avrupa Birliği’nin kurucu üyeleri arasında yer alan Hollanda ve Fransa, zaten Avrupa Birliği toprağı olduğundan aralarında herhangi bir sınır sorunu yasal mevzuat gereği bulunmaz. Bu anlamda St. Martin adası her ne kadar iki farklı devlet yapısına sahip olsa da çatı olarak ülke Avrupa Birliği toprağı olmasından dolayı herhangi bir sınır sorununa sebebiyet vermez. Ada kuzeyde Fransa, güneyde ise Hollanda’nın kontrolü altındadır. Ancak iki ülke arasında hiçbir şekilde fiziki bir sınır bulunmaz. Bu zaten Avrupa Birliği mevzuatınca yasaklanmış bir konu olup, St. Martin’de de uygulama bulmuştur. Ada her ne kadar tropik manada dünyadaki sıra dışı coğrafyalar arasında bulunsa da, yine de küresel ısınma St. Martin adasını ciddi manada tehdit etmektedir. Deniz seviyesinde bir kara parçası olan St. Martin, olası deniz seviyesinin artışından olumsuz yönde etkilenecektir. Aslında tek sorun bu da değildir. Ayrıca her sene bir anlamda düzenli olarak Karayipler’i vuran tropik siklonlar öncelikle St. Martin’in de arasında olduğu bölge devletlerini tehdit etmektedir.

St. Martin Nerededir?Özellikle geçtiğimiz Atlantik Kasırga Sezonu’nda St. Martin, Irma ve Maria Kasırgalarınca tehdit edilmiştir. Irma son derece yıkıcı bir etki yaratmış ve de dünyaca ünlü St. Martin hava meydanını adeta yerle bir etmiştir. St. Martin Uluslararası Havalimanı, iniş esnasında plaja son derece yakınlaşan bir tesis olması sebebiyle, hemen herkesçe bilinen popüler bir yerdir. St. Martin’e ulaşmak isterseniz, bu durumda KLM Kraliyet Havayolları ya da Air France sizin için en iyi tercihler arasında yer alacaktır. Bu yüzden adaya ulaşmak isterseniz geçerli bir vize dikkat edilmesi gereken en önemli ayrıntılardandır. Ortalama seyahat süresi aktarmalarla 13 ila 20 saat arasında değişiklik gösterir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.