Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Rabat Neresidir?

0 211

Rabat Neresidir?Rabat,

Afrika kıtası ülkelerinden Fas‘a bağlı bir yerleşim yeridir. Afrika’nın kuzeybatısında yer alan bu Arap ülkesi, bölgenin en önemli ülkelerinin başında gelir. Özellikle de stratejik bir konumda olması Fas’ı son derece ayrıcalıklı kılar. Afrika ülkeleri genel olarak yoksul yapıları ile ön plana çıkarlar. Kıtanın en zengin ülkeleri arasında başı bu anakara parçasının en güney hattında yer alan Güney Afrika çeker. Güney Afrika, bu anlamda kıtanın en büyük ekonomiye sahip devleti konumundadır. Fas ise, ona nazaran daha gelişmemiş ve de refah düzeyi düşük bir ülke konumundadır. Fas, her ne kadar çok zengin bir ülke olmasa da ülke içinde yerleşik bir düzene sahip olan insanların çoğunun halinden son derece memnun olduğu gözlemlenmiş ve de bu durum oldukça ilgi çekici bir şekilde karşılanmıştır.

Ülkenin en popüler şehirlerinden olan Rabat, Fas’ın başkenti olarak ülkeye hem siyasi hem de iktisadi olarak merkezlik görevi üstlenir. Başkent olsa da Rabat, ülkenin en kalabalık şehri değildir. Bu anlamda şehir, kendisi ile iktisadi anlamda etkileşim halinde olan Casablanca sonrasında ülke genelinde ikinci sırada yer alır. Tipik bir Afrika ve de Arap ülkesi görünümüne sahip olan Fas’ın hemen neredeyse her şehrinde karşılaşabileceğiniz durum Rabat’ta da vardır. Rabat tam anlamıyla hem Afrika hem de bir Arap şehridir.

Rabat Neresidir?Ülkenin siyasi merkezi olması sebebiyle son derece önemli olarak addedilen bu şehir, diğer alanların çoğunda Casablanca’nın gerisinde kalmıştır. Casablanca daha turistik bir yerleşim yeri olarak bilinir. Aşağı yukarı 600 bin kişinin şehir merkezinde yerleşik olarak ikamet ettiği bu toprakların metropol çevresi de nazara alındığı zaman 1,2 milyona ulaşan bir yerleşime de sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bu anlamda şehir, ülkenin en kalabalık yerleşim yerlerinden olup aynı zamanda da, turistik bir destinasyondur.

Casablanca, Fas’ı ziyarete gelen turistlerce en çok ziyaret edilen şehir olsa da birçok turist Rabat‘ı da ziyaret eder. Rabat, birçok uluslar arası havayolu şirketinin tarifeli sefer düzenlediği bir kenttir. Bu anlamda yabancı turistlerin hemen hemen hepsi, öncelikle bu şehre ulaşırlar. Bu şehri gezip gördükten sonra Fas’ın diğer şehirlerine giderler. Fas topraklarının kuzeyinde yer alan Rabat, tıpkı Casablanca gibi liman şehridir. Bu anlamda son derece önemli olan şehir, ülkenin ihracat ve de ithalat merkezi olma özelliği ile de dikkat çeker. Oldukça tarihi bir şehir olan Rabat, 1146 yılında kurulmuştur. Bu tarih ile beraber şehirleşme faaliyetlerinin yaşandığı bu topraklar, Fransızlar tarafından uzun yıllar boyunca sömürülmüştür. Bu anlamda ülkede Fransızca konuşulduğunu görmek oldukça normal karşılanmaktadır.

Rabat Neresidir?Oldukça tarihi bir şehir olduğundan UNESCO’nun da dikkatini çekmeyi başaran Rabat, 2012 yılında resmi olarak UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilmiştir. Bu da şehrin turist trafiğine son derece olumlu bir etki sağlamıştır. Rabat, ulaşılması son derece kolay bir şehirdir dersek abartmış olmayız. Özellikle de Türkiye üzerinden bölgeye tarifeli sefer düzenleyen bir havayolu şirketimiz dahi vardır. Bu Türk Hava Yolları’dır. Seyahat süresi ortalama olarak 4,5 saat civarında sürmektedir. Türk vatandaşları Fas ziyaretlerinde turistik amaç için 90 süreyle vizeden muaftırlar. Bu anlamda geçerli bir pasaporta sahip olmak şehre ulaşmak için yeterli olacaktır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.