Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Seyahat Ederken Nasıl İyi Uyursunuz?

0 294

Uykusuzluk kısa vadede ya da uzun vadede vücut üzerinde bazı ciddi yan etkilere sebep olmaktadır. Uyku zamanlamamız ve programımız genellikle seyahat esnasında bozulmaktadır, bizi huysuz ve uykusuz bırakmaktadır.

Uyku genellikle sağlığın hafife alınan bir yönüdür. Uykusuzluk zihinsel ve fiziksel sağlığı üzerinde ciddi sonuçlar doğurabilir. Seyahat etmenin kaçınılmaz sonuçlarından biri de uyku düzeninizin bozulmasıdır. Öncelikle yatağınızda, çarşaflarınızın içinde değilsiniz ayrıca birde seyahat ediyorsunuz? Bu şartlarda evinizdeki gibi uyuyabilmeniz tabi ki mümkün değil! Ancak size nasıl uykusuz kalmayacağınızı anlatacağız.

Seyahat Ederken Nasıl İyi Uyursunuz?

-Kıyafetler:

8500_450-25680095-woman-in-deep-sleepUyku sırasında giydiğiniz kıyafetler vücut hareketlerinizi etkilediği için uyku kalitenizi de etkiler. Evinizde iken uyurken pijamalarınızı giyebilirsiniz. Ancak bir uçakta ya da otobüste pijama giymek biraz garip olabilir. Bu yüzden rahat alternatifler arayın. Eşofman ve rahat, bol bir tshirt giyebilirsiniz. Uyurken kalın ve dar giysiler giymeyin, uyurken vücudunuzun nefes alması önemlidir. Eğer ayaklarınızın konusunda titiz iseniz, o zaman çorap giymelisiniz. Buradaki temel fikir en rahat edebileceğiniz giysileri giymektir.

-Yastıklar:

Seyahat ederken bagajınızın yanında bir de yastık taşımak oldukça zor olabilmektedir. Bu durum için en iyi alternatif şişirilebilir yastıklardır, tek yapmanız gereken şişirmektir. Başka bir seçenek ise buruşmalarına aldırış etmeyeceğiniz yumuşak giysiler ile doldurulmuş bir el çantası kullanmaktır. Yanınızda yatak örtüsü veya çarşaf gibi bir malzemeniz varsa onu rulo yapıp geçici bir yastık elde edebilirsiniz.

-Battaniye:

8500_450-88153007-woman-sleeping-on-pillowBazı hava yolları yolcularına battaniye tedarik etmektedir, bu durumda endişelenmenize hiç gerek yok. Ancak uçağa binmeden önce bunu kontrol etmeniz çok önemlidir uçakta soğuktan titremek istemezsiniz. Yolculukta battaniyeye en iyi alternatif yumuşak bir şaldır. Şallar çantada neredeyse hiç yer kaplamaz, çok hafiftir, taşıması kolaydır ve gerçekten sizi sıcak tutabilirler. Eğer bir battaniye taşımak istemiyorsanız yolculuk kıyafetlerinizi dikkatli seçtiğinizden emin olun.

-Müzik&Kitaplar:

Bir çok kişinin uyumadan önce kitap okuma ya da müzik dinleme alışkanlığı vardır. Seyahat sırasında bunları yanınızda taşımak iyi bir fikir olacaktır. Ruhsal-manevi kitaplar okumak zihninizi sakinleştirir, sizi yatıştırır ve uyumadan önce dinlenmenize yardımcı olur. Aynı etki yatıştırıcı müzikler, özellikle enstrümantal şarkılar tarafından da sağlanabilir. Yolculuk esnasında telefonunuzu kapatmanız gerekebilir, bu nedenle müziklerinizi telefonda taşımamanız tavsiye edilir.

-Meditasyon ve Nefes Egzersizleri:

Meditasyon muhtemelen zihin ve beden için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir. Bir çok kişi uyumaya gitmeden önce meditasyon yapmaktan hoşlanır, uyandıkları zaman yenilenmiş hissederler. Meditasyon size sorunsuz, huzurlu bir uyku sağlayabilir. Eğer uykusuz hafif ise bu çok önemli olabilir. Derin nefes almak da bu konuda mucizeler yaratabilir. Kafanızdaki tüm düşünceleri uzaklaştırın sadece ve sadece derin nefes almaya odaklanın. Havanın vücudunuza girişini ve çıkışını dinleyin. Bu inanılmaz bir etkiye sahiptir. Eğer meditasyona düşkün değilseniz, derin nefes de aynı amaca hizmet edebilir.

-Az ve Sağlıklı Yiyin:

8500_450-89333091-woman-sleeping-with-blanketSeyahat esnasında daha az yemeniz tavsiye edilir. Bu hareket hastalığının üstesinden gelmenize yardımcı olur ve aynı zamanda daha iyi uyumanıza yardımcı olur. Ayrıca sağlıklı yemekler yediğinizden emin olun. Salata ve çiğ yiyecekleri yemekten kaçının çünkü bunları sindirmek için harcamanız gereken enerji daha fazladır. Hafif bir şeyler yiyin ancak abur cubur ve yağlı gıdalardan kaçının. Uyumadan önce bu gıdaları tüketmek sizi rahatsız edecektir. Sizi uykusuz bırakacak kahve gibi içeceklerden de uzak durmalısınız.

-Uyku Hapları:

Bu oldukça tartışmalı bir konudur. Uyku hapları son çare olmalıdır. Yukarıdaki basit yöntemleri denemenize rağmen seyahatler esnasında uyuyamıyorsanız bir doktor ile konuşarak kullanabileceğiniz ilaçları danışabilirsiniz. Bu konuda çok dikkatli olmanız gerekmesinin basit bir nedeni bulunmaktadır. Bu haplara alışkanlık kazanmak kişinin ilaç almadan artık kendi evinde bile uyuyamamasına neden olmaktadır. Bu nedenle uyku hapları almaya karar vermeden önce doktorunuza danışmak en iyisidir.

İster turistik amaçla ister iş için seyahat ediyor olun uyku düzeniniz etkilenmektedir. Ancak yukarıda bahsettiğimiz ufak tüyoları deneyerek daha rahat bir uyku çekebilirsiniz. Umarız ki bir bebek gibi uyursunuz! İyi uykular!

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.