Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Sıcak Duş ile Soğuk Duşun Karşılaştırılması

0 222

Sıcak bir yaz gününde tüm yapmak istediğiniz soğuk bir duş alıp rahatlamaktır ancak kış geldiğinde cazip olan şey buharlar içinde olmak, sıcacık bir duş almak ve gevşemektir. Birçoğumuz havanın nasıl olduğuna veya nasıl hissettirdiğine bağlı olarak farklı su sıcaklıklarını tercih etse de uzmanlar soğuk bir duşun daha sağlıklı bir seçim olduğu söyler. Bunun sebebini anlamak ve fikir birliğine ulaşmak için soğuk duşa karşı sıcak duş faktörünün analizi yapılmalıdır. Ancak o zaman soğuk duş almanın verdiği faydaların sıcak bir duştan fazlası olup olmadığı anlaşılabilir.

Sıcak Duşun Avantajları

Sıcak bir duş almanın birçok avantajı vardır. Başımızdan aşağıya doğru akan sıcak su kişiye kendini çok iyi hissettirir. İşte sıcak bir duşun sunduğu başlıca avantajlar.

Göğüs Tıkanıklığını ve Solunum Problemlerini Giderir

Sıcak Duş ile Soğuk Duşun KarşılaştırılmasıSıcak bir duş burun tıkanıklığı, göğüs tıkanıklığı ve diğer solunum problemlerini gidermeye yardımcı olur. Sıcak buhar özellikle okaliptüs veya başka

herhangi bir esansiyel yağ ile karıştırıldığında mukusu yumuşatıp çıkarmaya yardımcı olur.

Ağrılı Kasları Gevşetir

Sıcak bir duş ağrıyan kasları gevşetmeye yardımcı olur. Ağrılı bölgelerdeki gerginliği ve sertliği hafifletir. Bundan başka vücuttaki dolaşımın artmasına yardımcı olur ve kişiyi daha sağlıklı hale getirir.

Uyumaya Teşvik Eder

Sıcak bir duş stresi ve gerginliği ortadan kaldırmaya yardımcı olur ve yıpranmış sinirleri Sıcak Duş ile Soğuk Duşun Karşılaştırılmasısakinleştirir. Kalp atış hızını yavaşlattığı için sakinleşmeye ve huzura yol açar. Sıcak duşun uykuyu tetiklemesinin nedeni budur.

Cildi Yumuşatır

Sıcak duşlar cildin gözeneklerini açmaya yardımcı olur ve bu nedenle onu yumuşatıp sağlıklı hale getirir. Ciltteki gözenekler açılırsa nemlendirme daha etkili hale gelir. Bu aynı zamanda derinlemesine temizlik sağlar.

Libidoyu Artırır

Sıcak su kişi üzerinde çok duygusal bir etki gösterebilir. Aromatik bir sıcak duşun bir insanın libidosunu muazzam derecede arttırabileceği görülmüştür.

Sıcak Duşun Dezavantajları

Sıcak duşun sunduğu bazı avantajlar olsa da bazı dezavantajları da vardır. Bunlardan bazıları aşağıda açıklanmıştır:

Kardiyovasküler Sistemi Etkiler

Herhangi bir kardiyovasküler hastalıktan muzdarip olan kişiler için sıcak duş almak çok zararlı olabilir. Sıcak bir duşun hipertansiyon, aritmi ve diğer damarsal sorunlara yol açabileceği bulunmuştur.

Fizyolojik Sistemleri Bastırır

Sıcak Duş ile Soğuk Duşun KarşılaştırılmasıSıcak bir duşun vücuttaki ısıyı (ve dolayısıyla asitlik seviyesini) artırabildiği ve vücudun çeşitli fizyolojik sistemlerini aşağı çekebileceği üzerinde çalışılmıştır. Sağlık uzmanları bu konuda uzlaşmaktadır.

Cilt ve Saç Üzerindeki Etkilidir

Sıcak bir duş gözenekleri açacaktır. Açılan gözenekler kapatılmazlarsa kir ve tozlar içine girip akneye neden olur. Sıcak bir duş almak saçı çok kırılgan ve zayıf hale getirebilir.

Soğuk Duşun Avantajları

Hindistan’ın antik bilimi olan Ayurveda soğuk duşun sıcak duş yerine kullanılmasını şiddetle tavsiye etmektedir. Yıllar geçtikçe konu üzerinde çalışılmış ve soğuk duş almanın birçok faydası bulunmuştur. İşte faydalarından bazıları:

Dolaşımı Geliştirir

Soğuk su kanı organlara alarak vücuttaki dolaşımı iyileştirir. Bu anlamda sıcak bir duştan farklıdır çünkü sıcak bir duş kanı sadece cilde akıtır. İyi bir dolaşım cilt ve kalbin çeşitli sorunlarıyla mücadele etmeye yardımcı olur ve genel sağlığı iyileştirir. Soğuk bir duş vücudun ısısını düşürür ve bu nedenle yüksek ateşle mücadelede yardımcı olur.

Kalp Sağlığını Artırır

Dolaşım geliştiği için kan vücudun her yerine ulaşır ve atardamarlar kanı daha iyi pompalar, böylece kalp sağlığı artar. Soğuk su sayesinde kalp sağlığı mükemmel durumda tutulur, kan basıncı düşürülür, tıkalı arterler temizlenir ve dolaşım sistemi dengelenir. Sonuç olarak vücuttaki bağışıklık sistemi gelişir.

Cilt ve Saçı Olumlu Etkiler

Soğuk su cilt ve kafa derisindeki gözenekleri kapatmayı sağlar ve böylece kirlerin girmesini Sıcak Duş ile Soğuk Duşun Karşılaştırılmasıönleyerek etkili cilt bakımı sağlar. Soğuk su saç köklerinin saç derisini tutma kapasitesini de arttırır ve saçları daha güçlü, daha temiz, daha parlak hale getirir. Aynı zamanda güneşten yanmış ve iltihaplı cildi yatıştırır, rahatlama sağlar.

Vücudu Temizler

Soğuk bir duş yalnızca dıştaki kirlerin temizlenmesine yol açmaz aynı zamanda iç organları da temizler. Bunu tüm kasları daraltarak yapar, böylece daha sonra tüm toksinlerin ve atıkların ortadan kaldırılmasına yol açar.

Soğuk Duşun Dezavantajları

Soğuk duşların olumsuz etkileri yoktur. Soğuk duşun önerilmediği tek durum kadının adet gördüğü zamanlardır. Bunun nedeni kadının sistemlerinin zaten zayıflamış ve baskı altında olmasıdır. Böyle zamanlarda organların ve kasların gevşemesi gerekir.
Tamamen soğuk bir duş almak mümkün olmasa da soğuk ve sıcak bir duş arasında geçiş yapmak veya banyoyu soğuk bir duşla bitirmek aynı zamanda yukarıda belirtilen tüm avantajları sağlamaya büyük ölçüde yardımcı olacaktır.

Kaynakça:

https://sagligabiradim.com
http://doktorlarsitesi.net
https://wellnesskeen.com

Yazar: Müşerref Özdaş

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.