Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Sık Yapılan Makyaj Hataları Ve Çözümleri Nelerdir?

0 523

Makyaj, kadınların hayatında büyük yer kaplar. Hatta öyle ki makyaj yapmadan dışarı çıkılan günlerde kişinin kendini kötü hissetmesine bile neden olabilir. Makyaj günlük hayatta genellikle kişisel zevklere ve o günkü ruh haline göre uygulanır. Sadece kadınlar değil, erkekler de günümüzde bazı makyaj ürünlerini günlük hayatta kullanmaya başladılar. Çünkü sağlıklı ve kusursuz görünen bir cilt herkesin istediği bir özelliktir.

6412_image

Makyaj yapmak çok da basit bir işlem değildir. Makyajla daha kusursuz, sağlıklı bir cilde sahip olunabildiği gibi, küçük bir makyaj hatası ile olduğundan daha sağlıksız ve kusurlu bir cilt görünümü de ortaya çıkabilir. Bu yüzden makyaj tekniklerinin iyi bilinmesi ve doğru uygulanması oldukça önemlidir. Sık yapılan makyaj hatalarını ve bu hataların nasıl düzeltilmesi gerektiğini şu şekilde sıralayabiliriz.

1. Cilt tonundan çok açık veya çok koyu olan fondöteni kullanmak:�Fondöten sayesinde ciltteki kusurlar kapanır. Fakat fondötenin cilt ile aynı tonda olması gerekir. Aksi takdirde ciltte maske etkisi yapacaktır. Fondötenin rengi el üzerinde değil, yüzde boyuna en yakın yerde denenerek satın alınmalıdır.

2. Fondöten sürmeden önce cildi nemlendirmemek:�Cilt nemlendirilmediğinde, fondöten ciltte pütür pütür kalır ve pullanmış, kuru, sağlıksız bir cilt görünümüne neden olur. Fondöten sürmeden cilt iyice nemlendirilmelidir.

3. Gözaltlarını kapatırken yapılan hatalar: Günlük hayatın yoğunluğundan göz altlarında morluklar oluşur. Bunları kapatmak için cilt tonundan 2-3 ton açık kapatıcı kullanmak yanlıştır. Çok açık renkli kapatıcı gözaltlarındaki morlukları daha da belirgin hale getirmekten başka bir şey yapmaz. Kapatıcının cilt tonundan sadece 1 ton açık olması yeterlidir.

4. Kaş hataları:�Kaşları gür olmayan kişiler kaşlarını farla ya da kaş kalemi ile doldurur. Bu işlemi yaparken kişinin kendi kaş tonuna en yakın rengi kullanması gerekir. Daha koyu ya da siyah renk kullanmak kesinlikle yanlıştır ve daha sert bir yüz ifadesine neden olacaktır. Kaşlar doldurulduktan sonra bir kaş fırçası ile taranmalıdır. Böylece daha doğal bir sonuç elde edilir.

6412_yaygin-yapillan-makyaj-hatalari

5. Allık hataları: Allığı tüm yanağa yoğun bir şekilde uygulamak yanlıştır. Bunun yerine hafif miktarda allık fırçaya alınarak önce elin tersinde fazlalığı alınır ve daha sonra yanaklara uygulanır.

6. Eyeliner hataları:�Eyelinerı göz tipine uygun sürmemek, ya da her iki göze eşit bir şekilde sürmemek de kötü görünen bir makyaj hatasıdır. Bir diğeri de alt kirpik diplerine de eyeliner sürmektir. Bu durumda gözler olduğundan çok küçük görünür. Eyelinerı eşit sürmek için kesik uçlu bir fırça oldukça yardımcı olacaktır.

7. Ruj hataları: Ruju taşırarak sürmek, ya da dudak kenarlarına sürmemek de en sık yapılan hatalardır. Bunlarla birlikte dudak kaleminin rujla aynı tonda olması da makyaj hatasıdır. Ruju muntazam bir şekilde sürebilmek için dudak fırçası kullanılmasında yarar vardır.

8. Pudra hataları:�Pudralar yağlı ciltlerin parlamasını önlemek ve makyajı sabitlemek için kullanılır. Fakat çok yoğun bir şekilde uygulanan pudralar cildi kurutur. Cilde un serpilmiş gibi bir görüntüye neden olur. Bunu düzeltmek için az miktarda pudranın sadece parlama yapan yağlı bölgelere sürülmesi gerekir.

Bu maddelere dikkat edildiğinde hatasız bir makyaj uygulanmış olacaktır.

Yazar:Özge Yıldırım

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku