Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Lekelere Lazer Tedavisi Yaptırmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

0 385

Lazer, herhangi bir yara izini ortadan kaldırabilen sihirli bir değnek gibi görünebilir. Tıbbi lazerler, hafife alınacak cihazlar değildir. Etkileyici sonuçlar almak ve ciddi yan etkilerden kaçınmak için, lekelerin lazerle tedavisine başlamadan önce bazı temel gerçekleri bilmek önemlidir.

Lazer tedavisi bir yara izini veya lekeyi tamamen ortadan kaldıramaz. Sadece görünümlerini hafifletir. Tıptaki son gelişmeler sayesinde, lazer cihazları birçok cilt lekeleri için doktorların tercih ettiği tedavilerin başında geliyor.

Lazer tedavisi Neler Yapabilir?

  • Herhangi bir ameliyat sonrasında yara izinin oluşmasını önleyebilir,
  • Yara ağrısı ve kaşıntıyı azaltabilir,
  • Mevcut bir leke veya iz, hareketi sınırlıyorsa, hareket kabiliyetini artırabilir,
  • Lazer tedavisi ile, lekelerin daha az belirgin hale gelmesi sağlanabilir ancak, izlerden tamamen kurtulmak, oluşmadan önceki hale getirmek genellikle mümkün olmaz.
Lekelere Lazer Tedavisi Yaptırmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Alacağınız sonuçlar, büyük ölçüde, lazer tedavisini gerçekleştiren hekimin becerilerine bağlıdır. Dr. Buket Yıldırım: “Tecrübeli bir estetik hekimi, yara izleri ve lekelerin lazerle tedavisinde ve her türlü araştırma ve geliştirme aşamasında ön saflarda yer almaktadır.” diyerek, lazer tedavisinde deneyimin ve uzmanlığın önemine dikkat çekmektedir. Günümüzde, deneyimli bir doktorun yardımıyla lekelere uygulanacak lazer tedavisinde birçok yara/akne izi güvenle tedavi edilebiliyor. Leke tedavisini Ankara Çukurambar’daki kliniğinde gerçekleştirmekte olan Dr. Buket Yıldırım: “Lazer tedavisini gerçekleştiren kişi, tıbbi uzmanlığa sahip değilse, lazer tedavisi size aradığınız sonuçları veremeyebilir. Hatta kimi zaman tehlikeli de olabilir.” diyor. “Lazerle leke tedavisinden önce tıbbi konsültasyon çok önemlidir. Birisi henüz daha tıbbi konsültasyon yapmadan önce yara izini tedavi edeceğine söz veriyorsa, oradan uzaklaşmanız gerektiğini bilmelisiniz.” şeklinde ekliyor.

Lazer tedavinizi gerçekleştirecek hekimin sizi tanıması çok önemlidir. Elbette, herkes eşsizdir ve her hasta özel bir şekilde değerlendirilmeyi hak eder. Bir lekeyi etkili bir şekilde tedavi edebilmek için, lazer tedavinizi gerçekleştiren doktorun; cilt tipinizi, lekenin özelliklerini ve genel sağlığınızı göz önünde bulundurması gerekir.

Tıbbi konsültasyon sırasında doktorunuza vermeniz gereken bilgileri eksiksiz iletmeniz önemli. Örneğin; uçuk, diyabet de dahil olmak üzere herhangi bir tıbbi durum varsa, sigara içiliyorsa, düzenli tüketilen herhangi bir ilaç veya takviye alıyorsanız bunları doktorunuza ön muayene sırasında bildirin. Ayrıca hekiminize tedaviden ne gibi sonuçlar beklediğinizi bildirmeniz önemlidir. Beklentiler aşamasında gerçekçi olmanız faydanıza olacaktır.

Lazerle leke tedavisi öncesinde ve sonrasında güneşten korunma çok önemlidir. Eğer bronz bir tenle veya güneş yanığınızla lazer tedavisi yaptırmak isterseniz bu durumda doktorunuz sizi tedavi edemez. 

Ayrıca, lazerle leke tedavisinden sonra, iyileşene kadar cildinizi güneşten korumanız gerekecektir. Güneşin zararlı ışınları, yeni tedavi görmüş hassas cildinize çarptığında, yeni yara izleri oluşabilir. Bunu engellemek için tedavi sonrası güneşten korunmanız gerekecektir.

Tedaviden önce birkaç yaşam tarzı değişikliği yapmanız gerekebilir. İyileşmek ve lazer tedavisinden en iyi sonucu almak için hastalara şunlar önerilmektedir:

  • Lazer tedavisinden en az 2 hafta önce sigarayı bırakın.
  • E vitamini, aspirin ve iyileşmeyi geciktirebilecek diğer ilaçlar ve takviyeleri almayı bırakın.
  • 2 ila 4 hafta boyunca retinoid veya glikolik asit içeren cilt bakım ürünlerini kullanmayı bırakın.
  • Çabuk hasta oluyorsanız, soğuk algınlığına maruz kalmamak için ilaç alınız.
  • Bronzlaşmaktan veya güneş ışığından kaçının. Cildinizde bronzluk veya güneş yanığı varsa tedaviye başlamak uygun olmaz.

Leke tedavisi planınız bazı durumlarda lazer tedavisinden daha fazlasını gerektirebilir. Hastalara en iyi sonuçları vermek için doktorlar genellikle yara izleri için birden fazla tedavi kullanabilmektedirler. Örneğin, bir hastada derin akne izleri varsa, ilk olarak lazerle tedavi başlatılabilir. Tedavinin sonuçlarına bağlı olarak ek olarak, hasta dolgu enjeksiyonundan da faydalanabilir.

Lekeler inatçıdır. Bu yüzden lazerle leke tedavisinde birden fazla lazer seansına ihtiyacınız olabilir. Uzun ömürlü sonuçlar ve en yüksek faydayı elde etmek için, hekiminiz bir dizi lazer tedavisi planlayabilir.

Lazer tedavisinden sonra, tedavi edilen bölgenin evde bakımı önemlidir ve bu bakım doktorunuzun talimatlarına göre yapılmalıdır. Lazer tedavisinden sonra doktorunuzun ilettiği evde bakım talimatlarını takip etmeniz, en iyi sonuçları görmenize ve olası yan etkileri önlemenize yardımcı olacaktır.

Sonuçların ortaya çıkması zaman alabilir. Lazerle leke tedavisinin sonuçlarını görmek kimi zaman aylar alabiliyor ve ilk zamanlar iyileşmeyi fark etmeniz pek mümkün olmayabilir. Sabırlı olun, farkı göreceğiniz günler çok yakın!..

Lekelere Lazer Tedavisi Yaptırmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Dr. Buket Yıldırım
Medikal Estetik Hekimi
https://www.drbuketyildirim.com
Facebook  :@ drbuketyildirim/
Instagram :@ drbuketyildirim/
YouTube   :   Buket Yıldırım

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku