Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Siyah Noktalar İçin Evde Doğal Bitkisel Çözümler

0 154

Siyah Noktalar İçin Evde Doğal Bitkisel ÇözümlerSiyah noktalar, sadece ergenlik döneminde değil, yaşamın tüm dönemlerinde ortaya çıkabilen bir cilt sorunudur. Burunda başta olmak üzere, kulakta ve yüzün diğer yerlerinde görülebilen siyah noktalar, derinin altındaki tabakalardan fazla yağ salgılanması ve bu yağın cildin yüzeyindeki ölü hücre ve kirle birlikte gözenekleri tıkaması sonucu ortaya çıkmaktadır.

Siyah Noktalar Neden Olur?

Tıpkı sivilce oluşumu gibi siyah noktaların oluşmasının temelinde, özellikle ergenlik dönemine girilmesiyle birlikte ortaya çıkan ciltteki aşırı yağlanmanın temizliğinin iyi yapılmaması gelmektedir. Yağlı cilt temizliğinin yeterli seviyede yapılmaması siyah nokta ve sivilce oluşumuna neden olmaktadır. Stres ve sağlıksız beslenmenin de siyah noktaların artmasında etkisi bulunmaktadır.

Siyah noktaların ortaya çıkmasında ve yayılmasında etkili olan faktörlerden birisi de, güneş ışınlarına çok fazla maruz kalma sonucunda, cilde rengini veren melanin hücre üretiminin artmasıdır. Pigment üretimi arttıkça, ciltte siyah renkte oluşlumlar gözlenmekte ve siyah noktalar oluşmaktadır.

Siyah Noktalara Karşı Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Yöntemler

Estetik açıdan hiç de hoş bir görüntüsü olmayan siyah noktalardan kurtulmak için evde uygulayabileceğiniz pek çok yöntem bulunmaktadır. Eczanelerde satılan siyah nokta bantları, buhar banyosu, peeling ve maskeler yardımıyla kolayca siyah noktalardan kurtulabilir ve daha pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsiniz.

Buhar Banyosu ile Siyah Nokta ve Cilt Temizliği

Büyükçe bir kabın içine kaynamış suyu boşaltın. İsteğe bağlı olarak papatya gibi cildin yumuşamasına katkı sağlayan bitkileri de ekleyin. Kaynamış sudan çıkan buhara yüzünü yaklaştırın ve 5 dakika kadar bu şekilde bekleyin. Bu şekilde cildiniz yumuşamış ve gözenekler açılmış olacaktır. Bu işlemden sonra cildinizi temizleyerek, kolayca siyah noktaların ortadan kalktığını göreceksiniz.

Kil Maskesi ile Siyah Noktalardan Kurtulun

Haftada birkaç defa uygulayabileceğiniz kil maskesi ile burun, çene, kulak ve diğer noktalarda oluşmuş olan siyah noktalardan kolayca kurtulabilirsiniz.

Limon Suyu Maskesi

Bir adet limonu sıkıp, çekirdeklerini ayırın. Limon suyunu siyah noktaların olduğu yerlere sürün ve 15 dakika kadar bekleyin. Daha sonra parmaklarınız siyah noktalara baskı yapacak şekilde yüzünüzü yıkayın. Siyah noktaların kolayca ortadan kalktığını fark edeceksiniz.

Siyah noktaların oluşumunu engellemek adına, her gün düzenli olarak cildinize en uygun olan tonik ve temizleme sütü ile cilt temizliğinizi yapmalısınız.

Yazar: Hatice İstanbullu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku