Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Bir İtalyan Devi Maserati Nasıl Bir Markadır ?

0 107

Bir İtalyan Devi Maserati Nasıl Bir Markadır ?Bir İtalyan Devi Maserati

Maserati, Avrupa kıtasının köklü ülkelerinden İtalyan’ın ürettiği lüks bir otomobil markasıdır. İtalyanların, otomobil üretimi; özellikle de lüks sınıf otomobiller alanında son derece ileri bir ülke olduğu bilinmektedir. Bunun en güzel örneklerini Ferrari ve de Lamborghini markaları nazara alındığında görebiliriz. Dünya üzerinde bulunan hemen hemen bütün endüstriyelleşmiş ülkeler, otomotiv sektöründe yer alır. Bunların birçoğu da ürettiği ve de tasarladıkları araçlar ile son derece ünlü bir marka haline gelmişlerdir. Birçok insana göre, otomotiv sektörünün babası İtalya ise, anası da Almanya‘dır. Bu anlamda her iki ülkede ürettikleri ve de piyasaya kazandırdıkları ticari markaları ile dünya çapında bir şöhrete sahiptirler. Almanlar, otomotiv sektöründe ağırlıklı olarak binek araçlara daha büyük bir önem verse de bu İtalyanlar nazara alındığı, biraz daha farklılık arz eder. İtalyanların binek olarak kullandığı ve de kendi üretimi olan FIAT son derece popüler bir markadır. Ancak bu marka, ülkenin ürettiği lüks sınıf araç olarak lanse edilen Maserati, Ferrari ve de Lamborghini yanında biraz sönük kalır. Başka bir ifadeyle ülkenin otomotiv sektöründeki tanıtımı FIAT ile değil bu 3 araç markasıyla yapılır.

İtalyanların en eski otomobil markaları arasında yer alan Maserati, resmi olarak 1 Aralık 1914 tarihinde kurulmuştur. Ülkenin en önde gelen şehirlerinden biri olan Bologna’da kurulan bu otomotiv şirketi, kuruluşu ile beraber lüks otomobil sektöründe çığır açan bir grafik sergilemiş ve de küresel bir marka haline gelmiştir. İtalyan asaleti ve de lüksünün en önemli figürleri için bir gösterge olan Maserati, tamamen lüks araç üretimi misyonuyla kurulmuş ve de halen de bu misyondan ödün vermeyerek faaliyetlerini başarılı bir şekilde sürdürür. Lüks olarak lanse edilen her türlü aracı üretebilen bu şirket, tamamen araç performansını ve de estetiğini nazara alarak mühendislik çalışması yürütür. Bu da Maserati’yi diğer markalardan ayıran en büyük özellik olarak karşımıza çıkar. Özellikle de markanın en büyük ayrıntısı üretilen motorların çıkardığı sesin nevi şahsına münhasır oluşu ve de insan üzerinde çok değişik etkiler bırakması olarak kabul edilir. 100 yılı aşkın bir otomobil üretimi geçmişine sahip olan bu marka, adını kurucu Alfieri Maserati‘den alır. Kuruluşunun ardından yapılan üretimler sonrasında dünya çapında bir markaya dönüşen Maserati, İtalyan ekonomisine de hatırı sayılır bir katkı sunar.

Bir İtalyan Devi Maserati Nasıl Bir Markadır ?Maserati, 1914 yılında Bologna şehrinde kurulsa da, günümüzde şirketin merkezi İtalya’nın önde gelen şehirlerinden biri olan Modena’da bulunur. Lüks sınıfın ve de asaletin en büyük temsilcileri arasında yer alan Maserati, yılda yaklaşık 43 bin adet otomobil üretir. Bu sayı kimi zaman 50 binlere çıkar. Ancak ağırlıklı olarak 40 ile 50 arasında değişiklik gösterir. Şirket, yıllık olarak 3,5 milyar avro civarında da bir gelire sahiptir. Bu gelirin aşağı yukarı ortalaması 350 milyon avro olan bir karı bulunur. Bu da şirketin hemen hemen yüzde 10’luk bir kar marjına sahip olduğu anlamına gelir ki, bu son derece yüksek bir orandır. Küresel bir marka olan Maserati, şirket bünyesi dahilinde yaklaşık olarak 1100 kişiyi istihdam eder. Söz konusu markanın Türkiye’de de satışı bulunur. Bunun dışında marka dünyanın birçok ülkesine de ihraç edilir. Özellikle de zengin Arap ülkeleri Maserati’yi en çok tercih edenler arasında bulunur.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku