Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Tata Nano – Sonunda Bunuda Görecektik

0 404

2008-tata-nano-4.jpg

– Hintli otomotiv üreticisi Tata, Hindistan Yeni Delhi’deki 9. Auto Expo Fuarı‘nda 2 bin 500 dolar fiyatlı dünyanın en ucuz otomobilini tanıttı. Hindistan’da motorsikletle seyahat eden milyonlarca aileye yönelik uygun fiyatlı ve daha güvenli bir otomobil olarak planlandığı ve petrolün varil fiyatının 100 dolara çıktığı bir dönemde piyasaya sunulması bu ilgiyi arttırdı.

– Tata’nın yeni otomobili ‘Nano‘nın ekstra donanımı olmayan modelinin Standart versiyonlu fiyatı 2 bin 500 dolar (100 bin Rupi) olarak belirlendi. Küçük ve biçimsiz olan Nano, Tata’nın Ford Motor’dan almak için görüşmelerini sürdürdüğü lüks Jaguar ve Land Rover markaları ile tezat oluşturuyor.

Standart versiyon:
2008-tata-nano-15.jpg

Lüks versiyon:
2008-tata-nano-16.jpg

– Tata, ilk etapta 250 bin Nano üreteceğini ve yıllık olarak 1 milyon taleple karşılacağını açıkladı.

– TATA’nın Türkiye dağıtıcısı ve üreticisi İsotlar Grup, 2 bin 500 dolarlık Tata Nano’nun 2008 yılında Türkiye’ye gelmeyeceğini belirterek, “2009 yılında da getirip getirmemeye daha karar vermedik. Ama baz donanımıyla getirmek çok da mantıklı gelmiyor” açıklamasını yaptı. Tata’nın Türkiye’ye gelse bile fiyatının donanım seçeneklerinin artması ve vergi yükü nedeniyle 10 bin YTL‘nin üzerinde olacağı kaydediliyor.

2008-tata-nano-12.jpg

Genel özellikleri:
– 1 adet sileceği, Volkswagen gibi arkada olacak. Sadece motoru 700 dolara mal oluyor. 30 ile 35 beygir gücünde.
– Dört kişilik oturma düzenine sahip
– Vites otomatik ya da elden değil. Motosikletlerde olduğu gibi vitesi kendisi ayarlıyor.
– Kaportanın yarısı plastikten, yarısı alüminyumdan oluşmakta
– Gösterge olarak sadece km saati ve benzin sayacı
– uzunluk 3.1 metre, genişlik 1.5 metre ve yüksekliği 1.6 metre.
– 623 CC hacminde 33 PS çok noktadan enjeksiyonlu MPı 2silindirli benzinli motora sahip. Düşük ağırlığı ve elektronik motor yönetim sistemi sayesinde en yüksek gücü ve düşük tüketimin elde edilmesini saplıyor.
– Tubeless (iç lastiksiz) tekerleklerle donatılmış.
– Sert koltuklar, yolcu bölmelerinde sertleştirilmiş metal korumalar, camlarda rezistans bulunmakta.
– Scooter parçalarının kullanıldığı belirtiliyor.
Radyo, klima, airbag, otomatik cam ve elektrikli direksiyonu yok
– Vitesi, diferansiyeli ve bagajı yok

-TATA GRUP Hakkında:
Tata Grup, 93 firma ve 220.000’in üzerinde personeli ile 7 farklı sektörde faaliyet göstermektedir. Bunlar, mühendislik, enerji, kimya, tüketim malları, servisler, iletişim ve bilgi servisleri sektörleridir.
Hindistan’ın en büyük ve saygın holdinglerinden olan Tata Grup’un 2005-2006 yılı geliri 22 milyar Dolardır ve bu ülke gelirinin %2.9’unu kapsamaktadır. Tata Grup şirketleri 215.000 kişiyi istihdam etmektedirler. Tata’nın 32 markası arasında Tata Çelik, Tata Danışmanlık Hizmetleri, Tata Motor ve Tata Çay gibi Hindistan özel sektörünün en büyük markalarıdır ve Tata’nın hissedar sayısı 2,8 milyonun üzerindedir. Tata Grup’un 6 kıtada 40 ülkede yatırımı vardır ve 140 ülkeye ürün ya da hizmet ihraç etmektedir.

2008-tata-nano-41.jpg

2008-tata-nano-6.jpg

– Kısaca bende özet geçeyim. Ülkemizdede bu fiyatla girmesi durumunda (hayal tabiki) yollarda bu aracı göreceğimizden adım gibi eminim. Ucuz etin yahniside tabiyki herkesi etkileyecektir.Yurdum insanının modifiye tutkusu – aracın son hız denemeleri – var olmayan yakıt tüketimleri – bu araç neden şu kadar hız yapmıyor ne yapabilirim gibi soruları ile karşılaşmak olası.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.